حساب باز کردن بر روی این یا آن کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا با هدف فراهم شدن بستری برای انجام عملیات روانی بر علیه مردم ایران چه در سطح بین المللی و چه در سطح داخلی که رجوی سعی می کرد با تمام توان تشکیلاتی آنرا پیش ببرند بجایی نرسید. تیک تاک ساعت و گذر زمان در سال 1400 به زیان رهبران مجاهدین عمل کرد و آنان یکسال دیگر پیرتر و فرتوت تر و به قبرستان مانز آلبانی نزدیک تر شدند.

همه به یاد داریم در آستانه چهارشنبه سوری سال ۱۳۹۹ بود که ستاد اجتماعی مجاهدین فراخوان داد و اعلام کرد آنان به «استقبال از سال تعیین‌کنندهٔ ۱۴۰۰» خواهند رفت!

همچنین نباید از یاد برد که دل بستن سران فاسد و بدنام مجاهدین به دیوانه ای مثل ترامپ و  همسویی و همکاری کامل با تحریم آمریکا بر علیه مردم ایران در چند سال اخیر و امید به پیروزی وی در دور بعدی، موجبات تاخت و تاز این فرقه در فضای مجازی را سبب گردید. اما با پیروزی نامزد حزب دموکرات، جو بایدن ، شاخ مجاهدین هم شکست.

بدین ترتیب وضعیت پیش آمده یک بلاتکلیفی استراتژیکی را بر فرقه رجوی که در حال رسوب شدن در کشور آلبانی و کوتاه آمدن از شعار «سال سرنگونی» در سالهای متوالی بود، تحمیل کرد.

سواستفاده از برخی اعتراضات صنفی و گاها اجتماعی محدود ، همانند اعتراضات دامداران یا مالباختگان موسسات ملی، فرهنگیان ،  بازنشستگان، کشاورزان بابت حق آبه و کارگران تعدادی از کارخانجات ، بزرگنمایی مشکلات اقتصادی ، بزرگنمایی گاها صف خرید مایحتاج عمومی ، ایجاد تهدید و ترس علیه مردم کشورمان ، لابی گری در مجالس برخی از کشورهای اروپایی و  امریکا و استفاده از هیجانات نمایندگان آمریکایی در انتشار هربیانیه ضدایرانی توسط آنان ، برخورد پلیسی با جداشدگان حاضر در کشور آلبانی و تهدید جدی و حضوری جداشدگان ساکن در اروپا ، برنامه ریزی های لازم برای استفاده بیشتر از فضای مجازی جهت یارگیری و سواستفاده از افراد غیرمطلع داخلی،  شمه ای از عملکرد مجاهدین در سال ۱۴۰۰ بوده است.

اما اگر بخواهیم مروری بر برخی از شکست های فرقه رجوی در سال ۱۴۰۰ داشته باشیم می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱ –  بسته شدن صدها حساب کاربری جعلی مجاهدین در فیسبوک

خبرگزاری بی بی سی فارسی در ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ به نقل از مدیر فیسبوک اعلام کرد: صدها حساب جعلی مرتبط با یک گروه تبعیدی ایرانی و یک مزرعه ترول (اوباش اینترنتی) در آلبانی را حذف کرده است. به گفته این شرکت در بسیاری موارد برای این حساب ها در فیسبوک و اینستاگرام از اسامی و عکس های جعلی استفاده می شد.

به گفته این شرکت در مجموع بیش از ۳۰۰ حساب، صفحه و گروه در فیسبوک و اینستاگرام حذف شد.

بنابر اعلام فیسبوک این حساب‌ها پست‌هایی در انتقاد از حکومت ایران و در حمایت از سازمان مجاهدین خلق از گروه های عمده مخالف جمهوری اسلامی منتشر می کردند.

فیسبوک در نتیجه گیری خود اعلام کرده این حساب‌ها از مکانی واحد اداره و از سوی افرادی به نمایندگی از سازمان مجاهدین خلق اداره و کنترل شدند.

۲ –  شکایت تعدادی از اعضای جداشده از رهبران مجاهدین به دادگاه بین المللی لاهه.

در روزهای ۱۷ و ۱۸ اسفند ماه و طی دو روز پرثمر جلسات رسیدگی به دادخواست و شکایت بیش از ۴۲ نفر از اعضای سابق گروه تروریستی مجاهدین خلق در شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی و عمومی بین‌الملل تهران برگزار گردید.

تعداد زیادی از افراد باسابقه در مناسبات تشکیلاتی مجاهدین نیز بعنوان شاهد و مطلع، اطلاعات خود را اظهار و به تظلم خواهی دوستان خود قوام بخشیدند.

در این اظهارات به مواردی از قبیل؛ فریب از طریق ترفند کاریابی در کشورهای ترکیه ، امارات و یا عدم ایجاد امکان تماس تلفنی و ملاقات حضوری نفر حاضر در پایگاه اشرف ۳ در کشور آلبانی با خانواده و بستگان خود در ایران ،  روزهای سخت گذراندن زندان در واحد اسکان یا زندان فرقه رجوی واقع در قسمت جنوب شرق قرارگاه اشرف سابق در عراق ، سرکوب در جلسات مغزشویی موسوم به  « عملیات جاری » و « دیگ »  و  اقدامات خودزنی با شلیک تیر و یا خودسوزی نفرات به جهت خاتمه دادن به زندگی پرنکبت  ، پرداختند.

متعاقبا روز دوشنبه پنجم جولای ۲۰۲۱ برابر با ۱۴ تیر ۱۴۰۰ نماینده جداشدگان در مقر دادگاه بین المللی لاهه حضور پیدا کرده و یک مجموعه از شکایات، اسناد و مدارک و‌ حکم‌های صادره مربوط به آن، به دبیرخانه دادگاه بین المللی لاهه در هلند بصورت ضوری تحویل داده شد.

به هنگام ارائه، اسناد و مدارک ، توسط یکی از اعضا دبیرخانه مورد بررسی اولیه قرار گرفت و در دفتر دبیرخانه ثبت گردید.

بنابراین این حرکت یک اقدام بسیار بزرگ برای باز کردن پرونده جنایات مسعود رجوی و همسر تروریستش مریم قجرعضدانلو در دادگاه بین المللی لاهه می باشد.

۳ –  تشکیل انجمن آسیلا با هدف حمایت از جداشدگان از فرقه رجوی در  آلبانی

ثبت رسمی انجمن حمایت از ایرانیان مقیم آلبانی (آسیلا) در آذرماه ۱۴۰۰ نقطه عطفی در حقانیت و اعتلای تشکل جداشدگان و ایرانیان ساکن در کشور آلبانی است. تا بشکل مطلوبی در حمایت از حقوق قانونی جداشدگان و اعضای گرفتار در اردوگاه مجاهدین  وارد میدان شود.

اگر تا دیروز سران مجاهدین می توانستند به هر بهانه و تحت هر عنوانی مسیر هرگونه پشیبتانی حقوقی از اعضای جداشده در خارج از حصارهای این فرقه را سد کنند، اکنون اما وجود آسیلا یک مانع جدی در این مسیر به حساب می آید .

فازهایی مثل صدور کارت بیومتریک برای جداشدگان در آلبانی، آزادی احسان بیدی  از زندان، و ثبت انجمن دوستی ایرانیان و آلبانیایی ها به نام انجمن آسیلا یک نقطه عطف در جنگ حقوقی، و سیاسی اجتماعی  اعضای جدا شده و خانواده ها با سران فرقه رجوی در این کشور محسوب می شود.

بنابراین تشکیل انجمن آسیلا یک گام کیفی در رودررویی جداشدگان با رهبران مجاهدین در کشور آلبانی محسوب می شود، می توانند در بستر قانونی فعالیت های خود بر علیه این گروه بدنام را در فازی جدید به پیش ببرند. انجمن آسیلا علاوه بر این می تواند برای کسانی که قصد جدایی از این فرقه را دارند یک نقطه امید بحساب بیاید که این هم باعث  جدایی های هرچه بیشتر اعضا از مجاهدین خواهد شد.

۴ –  مرگ ۱۱ نفر در اثر ابتلا به سرطان و سایر بیماریها در اردوگاه مجاهدین در آلبانی

طی سال گذشته تاکنون تعداد ۱۱ نفر از اعضای نگونبخت مجاهدین بدلیل ابتلا به انواع بیماری ها، از جمله کرونا و سرطان به کام مرگ کشانده شده اند.

این افراد عبارتند از:

 • رضا قریشی اهل تهران – ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ – در اثر ابتل به بیماری قلبی
 • حمید خلاق دوست اهل رشت –   ۱۵اردیبهشت ۱۴۰۰ –  ابتلا به ویروس کرونا
 • انتظاری نجف آبادی اهل نجف آباد اصفهان – ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ – در اثر ایست قلبی
 • عماد دوجی اهل مراوه تپه گلستان – ۵ تیر ۱۴۰۰ – در اثر ابتلا به سرطان
 • امیرمسعود میرفرشچی – ۱۵ تیر ۱۴۰۰ – در اثر ابتلا به بیماری خونی
 • مژگان کوکبی اهل تهران – ۷ شهریور ۱۴۰۰ – در ثر ابتلا به سرطان
 • عباس مدرسی‌فر اهل تهران – ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
 • نورمراد کله جویی اهل لرستان – ۱ بهمن ۱۴۰۰ – در اثر ایست قلبی
 • غلامرضا مسعودی اهل تهران – ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ –  در اثر ابتلا به سرطان
 • فاطمه کوه‌نشین اهل آبادان – ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ – در اثر ابتلا به سرطان
 • ابراهیم نیک‌طالعان اهل اهواز – ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ – در اثر ابتلا به بیماری

البته در این میان باید از مزدور توده ای، رحمان کریمی، و منوچهر هزارخانی، اغفال شده بدست مجاهدین هم نام برد که با حمایت از این فرقه در سالهای متمادی در جبهه وطن فروشان و خائنین به مردم ایران روزگار سپری کردند و نهایتا هم در واپسین روزهای سال ۱۴۰۰ عمرشان به پایان رسید.

بدین ترتیب باید گفت حساب باز کردن بر روی این یا آن کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا با هدف فراهم شدن بستری برای انجام عملیات روانی بر علیه مردم ایران چه در سطح بین المللی و چه در سطح داخلی که رجوی سعی می کرد  با تمام توان تشکیلاتی آنرا پیش ببرند بجایی نرسید. تیک تاک ساعت و گذر زمان در سال ۱۴۰۰ به زیان رهبران مجاهدین عمل کرد و آنان یکسال دیگر پیرتر و فرتوت تر و به قبرستان مانز آلبانی نزدیک تر شدند.

 • نویسنده : سعید پارسا
 • منبع خبر : سایت راه نو