اینکه مجاهدین تحت حمایت عربستان سعودی قرار گرفتند، نه ناشی از توانمندی این گروه، بلکه ناشی از توهمات ولیعهد تازه به دوران رسیده و بی تجربه عربستان سعودی در ضربه به ایران بود که این اتفاق را برای آنان رقم زد.

دو روز پیش خبرگزاری فرانسه به نقل از یک دیپلمات خارجی در عربستان از توافق ریاض و تهران بر سر بازگشایی کنسولگری‌ها و اعلام عادی‌سازی روابط بین دو کشور طی چند هفته آینده خبر داد.

«فیصل بن فرحان بن عبدالله آل سعود» وزیر خارجه عربستان سعودی هفته پیش در سخنانی گفته بود که دور چهارم این مذاکرات پایان سپتامبر گذشته انجام شد. وی ابراز امیدواری کرد که رایزنی‌های جاری بین عربستان و ایران «پایه و اساس رسیدگی به مسائل بین دو کشور باشد.»

از طرفی، «حسین امیر عبداللهیان» وزیر خارجه ایران نیز گفت که مذاکرات بین دو کشور «در مسیر درست خود قرار دارد و به نتایج  و توافقی دست یافته‌ایم، اما هنوز به مذاکرات بیشتری نیاز داریم.»

دیپلمات خارجی حاضر در ریاض افزود: «دو طرف احتمالا در دور جدید مذاکرات خود که ممکن است ظرف چند روز آینده برگزار شود، این توافق را نهایی کنند.»

هفته پیش هم «رابرت مالی» نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران گفته بود که از اعلام ریاض مبنی بر انجام مذاکرات مستقیم با دولت جدید ایران استقبال می‎کند.

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران ابراز امیدواری کرد که این گفت‌وگوها به کاهش تنش‌ها و رفع نگرانی‌های بلندمدت منطقه‌ای کمک کند.

سکوت رسانه ای و سانسور اخبار مذاکرات ایران و عربستان برای عادیسازی روابط از یک سو و عکس العمل غیر مستقیم و البته از سر استیصال مجاهدین تحت عنوان «کنفرانس مطبوعاتی نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا، افشای به کارگیری پهباد در منطقه توسط ایران» از سوی دیگر از جمله اقدامات سران بدنام و فاسد این فرقه  بشمار می رود.

حال به سال ۱۳۹۵ برگردیم.  زمانیکه اخراج مجاهدین از خاک عراق تکمیل گردید و رهبران بدنام و فاسد این گروه بدنبال حامی مالی جدیدی برای این فرقه صاحب مرده می گشتند، تا دوران جدیدی در عرصه مزدوری و خیانت به مردم ایران را آغاز کند.

اینکه مجاهدین تحت حمایت عربستان سعودی قرار گرفتند، نه ناشی از توانمندی این گروه، بلکه ناشی از  توهمات ولیعهد تازه به دوران رسیده و بی تجربه عربستان سعودی در ضربه به ایران بود که این اتفاق را برای آنان رقم زد.

گردهمایی سالانه مجاهدین، در شهر بورژه در حومه پاریس، در تیرماه ۱۳۹۵ بیش از هر چیز دیگری تحت تاثیر حضور و سخنان ترکی الفیصل، رئیس پیشین سازمان اطلاعات و امنیت عربستان سعودی قرار گرفت  و در واقع برگ برنده  مریم رجوی برای شاخ و شانه کشیدن به مردم ایران بعد از سقوط و مرگ صدام حسین به حساب می آمد. تا نشان دهد تحت حمایت عربستان سعودی می تواند به جایی برسد.

اوایل سال ۱۳۹۶ بود که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان در گفتگو با یک شبکه عربی داخلی لب به یاوه گویی علیه جمهوی  اسلامی ایران گشود. وی در سخنانی عجیب که حاکی از روحیه جنگ طلبانه رژیم سعودی بود، مدعی شد: «نبرد را به داخل مرزهای ایران می کشانیم»!

بدین ترتیب بن سلمان با اظهارات خود ثابت کرد که عربستان سعودی یکی از عوامل اصلی پشت پرده اقدامات تروریستی علیه مرزبانان جمهوری اسلامی ایران در مناطق مرزی است. و تمامی گروههای تروریستی از جمله فرقه رجوی از سوی این کشور تغذیه می شوند.

دقیقا از سال ۱۳۹۵ به بعد بود که رجوی با حمایت های مالی این کشور سعی کرد استراتژی باصطلاح «کانون های شورشی» را در داخل کشور راه بیندازد تا به حامی جدید خود نشان دهد که این فرقه نیز در داخل کشور همچنان از حمایت برخوردار است.

اکنون ۵ سال از آن تاریخ می گذرد. ولی هرگز خواب های پنبه دانه ای پادشاه سعودی و ایادی تروریست و مزدور آنان تعبیر نشد. و بیش از گذشته در چاه هایی که برای دیگران کندند خود گرفتار شدند.

اگر امروز عربستان سعودی پای میز مذاکره با ایران نشسته است نه از موقع قدرت بلکه از موضع ضعف و ناتوانی و ناامید شدن از ایادی مزدوری مثل مجاهدین و دیگر گروههای تروریستی است که میلیون های دلار از پولهای مردم این  کشور را صرف آنان کرد.

  • نویسنده : سعید پارسا
  • منبع خبر : سایت راه نو