حذف پست های مرتبط با سردار شهید سلیمانی مشخص است که یک نوع جنگ رسانه ای میان پلتفرم های رسانه های اجتماعی آمریکایی و کاربران ایرانی در حال انجام است و بسیاری از پستهای حذف شده نه تنها با پروتکل های این سرویس دهنده ها تضادی نداشته است بلکه یک نوع واکنش طبیعی نسبت به رویدادی بسیار مهم و دارای ارزش های خبری و فرهنگی به شمار می رود.

شواهد نشان می‌دهد شبکه‌های اجتماعی خارجی از جمله اینستاگرام و فیس‌بوک با‌ وجود آنکه خود را داعیه دار آزادی بیان می‌دانند، با حذف مطالب کاربران، تمامی تلاش خود را به کار می‌بندند تا جلوی انتشار تصویر تروریستی از آمریکا و مزدوران محلی آنان که براحتی قابل بازگویی و نمایان شدن برای مردم جهان در فضای مجازی است، را بگیرند.

تنها به فاصله چند روز بعد از شهادت سردار سلیمانی فضای مجازی شاهد انتشار محتوای بسیاری در واکنش به این خبر بود. به نحوی که هشتگ سردار سلیمانی به ترند اول شبکه اجتماعی توئیتر فارسی زبانان تبدیل شد و کاربران بسیاری در شبکه اجتماعی اینستاگرام نسبت به خبر شهادت حاج قاسم سلیمانی واکنش نشان دادند.

سردار شهید قاسم سلیمانی در ۱۳ دی ۱۳۹۸، به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هنگام خروج از فرودگاه بین المللی بغداد که برای انجام دیدارهای رسمی با مقامات عراقی رفته بود ترور شد.

بدنبال این ترور شبکه اجتماعی اینستاگرام پس از افزایش تعداد پست‌های کاربران ایرانی در این شبکه که در میان آنها بسیاری از افراد مشهور، مقامات و هنرمندان نیز دیده می‌شد، در اقدامی مغرضانه پست‌های منتسب به خبر شهادت حاج قاسم سلیمانی را حذف کرد.

در این میان دو پست پیج «راه نو» وابسته به سایت خبری – تحلیلی راه نو نیز توسط مدیریت اینستاگرام بشرح زیر حذف گردید. 

پست اول مطلبی بود تحت عنوان «کودک ناقص الخلقه ترامپ و حال و روز سران مجاهدین خلق» که از سایت راه نو در صفحه اینستاگرام این سایت در تاریخ نهم ژانویه ۲۰۲۰ برابر با ۱۹ دیماه ۹۸ درج شده بود.

پست دوم  هم مطلبی بود تحت عنوان «تخریب چهره سردار شهید سلیمانی به شیوه مجاهدین» که از سایت راه نو در صفحه اینستاگرام این سایت در تاریخ ۲۸ ژانویه ۲۰۲۰ برابر با چهارم بهمن ۹۸ درج شده بود.

Text Box:

اینستاگرام در تاریخ اول اسفند ۹۸ با ارسال پیامی تهدید آمیز به پیج راه نو نوشت:

«پست های شما خلاف دستورالعمل انجمن ماست. پست شما حذف کردیم چون برخلاف دستور انجمن ما در مورد خشونت یا سازمان های خطرناک (منظورشان نیروی قدس سپاه پاسداران است) بوده است.»!

در این راستا شبکه اجتماعی فیس‌بوک که مالک پلتفرم اینستاگرام است، در ارتباط با علت حذف پست‌های مربوط به شهادت سپهبد قاسم سلیمانی اعلام کرده که موظف به رعایت قوانین تحریم آمریکا علیه ایران است که شامل قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرماندهان آن در فهرست تحریم‌ها می‌‎شود.

همراهی اینستاگرام با آمریکا با حذف اکانت و پست کاربران ایرانی و جلوگیری از آزادی بیان ایرانیان در فضای مجازی، چیز جدیدی نیست.

شواهد نشان می‌دهد شبکه‌های اجتماعی خارجی از جمله اینستاگرام و فیس‌بوک با‌ وجود آنکه خود را داعیه دار آزادی بیان می‌دانند، با حذف مطالب کاربران، تمامی تلاش خود را به کار می‌بندند تا جلوی انتشار تصویر تروریستی آمریکا و مزدوران آنان که براحتی قابل بازگویی و نمایان شدن برای مردم جهان در فضای مجازی است، را بگیرند.

لازم به ذکر است که در اواخر دیماه ۹۸ به دنبال شکایت تعدادی از روزنامه نگاران و فعالان سیاسی از حذف پست‌های خود با محتوای سردار شهید سلیمانی در سایت انگلیسی زبان  Coda Story، CNN، واشنگتن پست و سایر رسانه‌ها پوشش گسترده‌ای یافت. لذا اینستاگرام از موضع خود عقب نشینی کرده و برخی از این پست‌ها را به کاربران بازگرداند.

اما در رابطه با پیج راه نو ، نه تنها دو پست حذف شده هنوز بازنگشته است. بلکه تهدید هم کرده اند که «اگر چیزی ارسال کنید که دوباره مطابق با دستورالعمل ما نباشد ممکن است حساب شما از جمله پیام های ارسالی و دنبال کنندگان شما حذف شود.»

نتیجه اینکه در موضوع حذف پست های مرتبط با سردار شهید سلیمانی مشخص است که یک نوع جنگ رسانه ای میان پلتفرم های رسانه های اجتماعی آمریکایی و کاربران ایرانی در حال انجام است و بسیاری از پستهای حذف شده نه تنها با پروتکل های این سرویس دهنده ها تضادی نداشته است بلکه یک نوع واکنش طبیعی نسبت به رویدادی بسیار مهم و دارای ارزش های خبری و فرهنگی به شمار می رود و حذف و منکوب کردن این پستها و تصاویر در مخالفت آشکار با آزادی بیان و اندیشه قرار دارد موضوعی که سرویس دهنده های آمریکایی همواره مدافع سفت و سخت آن بوده اند ولی نه در جایی که منافع شان به خطر افتاده و چهره واقعی شان برای جهانیان نمایان شود.

  • نویسنده : سعید پارسا
  • منبع خبر : سایت راه نو