روزنامه همشهری یکی از رسانه های پر مخاطب ایرانی، چاپ تهران اخیرا اقدام به معرفی 5 جلد کتاب در ارتباط با شناخت ماهیت فرقه‌یی ، تروریستی و عملکرد مجاهدین طی دههای گذشته در بخش موضوعی این روزنامه تحت عنوان پایداری کرده است. ذیلا معرفی هر کدامیک از این کتابها آورده می شود.

روزنامه همشهری یکی از رسانه های پر مخاطب ایرانی، چاپ تهران اخیرا اقدام به معرفی ۵ جلد کتاب در ارتباط با شناخت ماهیت فرقه‌‌یی ، تروریستی و عملکرد مجاهدین طی دههای گذشته در بخش موضوعی این روزنامه تحت عنوان پایداری کرده است. ذیلا معرفی هر کدامیک از این کتابها آورده می شود.

ضمنا لازم بتوضیح است این کتابها را می توان از کتاب فروشی های معتبر و یا بصورت اینترنتی خریداری کرد.

خداوند اشرف از ظهور تا سقوط

فرقه‌گرایی یکی از عمیق‌ترین ویژگی‌هایی است که در تمام پیکره و ساختار سازمان مجاهدین خلق جریان دارد. حجت سیداسماعیلی نویسنده کتاب «خداوند اشرف از ظهور تا سقوط » که خود ازجمله جداشدگان از منافقین است با اطلاعاتی دقیق و بررسی‌های موشکافانه و با نگاهی مستند و تاریخی به روند فرقه‌گرایی سازمان مجاهدین خلق پرداخته است. مطالعه سازمان از این نظر به اندازه‌ای حائز اهمیت است که نویسنده در ابتدای کتاب درباره خسارت‌های فرقه رجوی می‌نویسد: «واقعیت این است که سازمان مجاهدین، منحصربه‌فردترین فرقه سیاسی- مذهبی یک هزار سال گذشته ایران است که توانسته بیشترین ضایعات انسانی را در ابعاد یک فاجعه بر جامعه ما تحمیل کند.»


تهران تا تیرانا

این کتاب خاطرات مسعود خدابنده، عضو سابق سازمان مجاهدین خلق و سرتیم حفاظت مسعود رجوی است. او با نام مستعار «رسول» در سازمان مجاهدین خلق فعالیت می‌کرد، در تابستان ۱۳۶۰مسئول مستقیم انتقال محمدرضا کلاهی و مسعود کشمیری(عاملین انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری و دفتر نخست‌وزیری) بود. اطلاعات او از پیشینه سازمان، روابط تشکیلاتی، طرح‌های عملیاتی گوناگون، کمپ اشرف، منابع مالی سازمان مجاهدین خلق و پشت‌پرده روابط مسعود رجوی با افراد و گروه‌های مختلف، خواندنی و جالب است. به باور خدابنده که در سال ۱۳۷۵از سازمان جدا شد، سنوات حضورش در فرقه رجوی، سیاه‌ترین سال‌های عمرش بوده است.


فصل بی‌هراسی

«فصل بی‌هراسی» درباره جوانی به‌نام علی است که از کارهای انقلابی فراری است و به‌شدت از این فضا می‌ترسد، ولی ناخواسته بنا بر وصیت یکی از دوستانش پایش وسط گروه‌های مختلف مبارز باز می‌شود.

در میان فضای مه‌آلود سال‌های منتهی به انقلاب اسلامی، گروه‌های مبارزی سر برآورده بودند که هر کدام ادعای سردمداری مبارزه با رژیم پهلوی را داشته‌اند. گروه‌هایی با عقاید متفاوت آنقدر زیاد بودند و ادعاهایشان را با قرآن و روایات تزئین کرده بودند که معلوم نبود کدامیک دلسوز واقعی مردم و کدامیک فقط به‌خاطر تخلیه شور و هیجان جوانی‌شان دست به اسلحه برده و می‌کشتند و کشته می‌شدند.


از مجاهدین تا منافقین

«از مجاهدین تا منافقین» عنوان کتابی است که سیر تاریخی سازمان مجاهدین خلق را از زمینه‌های تأسیس، ضربات سازمان، علل انحراف و… تا رویارویی آنها با جمهوری اسلامی و کمک به صدام در جنگ تحمیلی و در نهایت پناه بردن آنها به دامان غرب را بررسی می‌کند. مهدی حق‌بین، نویسنده کتاب بر آن است تا فعل و انفعالات سازمان مجاهدین خلق را از جهت درونی و بیرونی بررسی کرده و مبارزات آن با نظام و مردم ایران و زمینه‌های واگرایی و انحرافات پی‌در پی منافقین را بررسی کند. این کتاب توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ۵۷۲صفحه وارد بازار نشر شده است.

  • منبع خبر : روزنامه همشهری