کتاب داعش مشتمل بر چهار فصل و یک ضمیمه است؛ فصل نخست به واکاوی اندیشه‌ و ایدئولوژی داعش می‌پردازد و تفاوت‌های بنیادین تفکر اصیل اسلامی با تفکر داعش را مورد بررسی قرار می‌دهد. بسترهای شکل‌گیری داعش در فصل دوم مورد مداقه قرار می‌گیرد.

کتاب « داعش ؛ بسترها، اندیشه و عملکرد» با نگاه چند جانبه به تروریست‌های تکفیری عضو این گروه است که از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شده است.

توضیح سردبیر : این نوشتار از زوایایی چند به تروریست‌های تکفیری داعش نگاه کرده و با الهام از مطالب موجود درباره این گروه اعم از مقالات، کتاب‌ها و رسانه‌های داخلی و خارجی متنی روان و ساده پیش روی مخاطب قرار می‌دهد.

همچنانکه در کتاب خداوند اشرف از ظهور تا سقوط  نیز  آمده است؛ یکی از مسائل مهم و عناصر بنیادشکن دین، که همواره نظر دین پژوهان و جامعه شناسان دین را به خود جلب کرده است و آن ها پیوسته در اندیشه یافتن راه حلی برای مقابله با آن بوده اند ، بحث فرقه و فرقه گرایی در مذاهب و گرایش ها و تمایلات مخالف نسبت به سازمان های دینی است.

مشکلی که از دیرباز وجود داشته و در عصر حاضر نیز به یکی از مقولات مهم و پیچیده جوامع بشری  تبدیل شده است چرا که همین گرایشات و فرقه گرایی، بروز خشونت های قومی و دینی را در اکثر منطقه  خاورمیانه و مناطقی که بنوعی با دین و مذهب سرکار دارند اجتناب ناپذیر کرده است. از جمله ظهور داعش در چند سال اخیر و بعد از سقوط صدام در منطقه خاورمیانه اوج فرقه گرایی و تحمیل عریان خشونت به مردم کشورهای این منطقه را به نمایش گذاشته است.

البته پیکره مردم ایران نیز از وجود چنین فرقه هایی خونین است. که در صدر همه آنان سازمان «مجاهدین» خلق قرار دارد. این سازمان در تعریفی که خانم مارگارت تالر سینگر فقید روانشناس بالینی و محقق  آمریکایی در خصوص فرقه ها ارائه میدهد می تواند در ردیف فرقه های سیاسی – مذهی طبقه بندی شود.

«مجاهدین» برداشت های متفاوت از اسلام  و با پایه قراردادن  فلسفه مادی ماتریالیسم – دیالکتیک، ایدئولوژی خود را بنا نهاد. روش شناخت دیالکتیک مورد بحث و آموزش قرار گرفت و با پذیرش این مباحث به عنوان اصول شناسایی دینامیک به مثابه علم، زمینه تجزیه و تحلیل آنان از اسلام بر اساس دیدگاهی مارکسیستی به وجود آمد.

بنابراین این گروه توانست طی گذیشت بیش از ۴ دهه از آغاز انقلاب اسلامی فضای سیاسی، امنتی و اجتماعی کشور ر ا تحت تاثیر قرار داده و خسارات جبران ناپذیری را به جامعه، بویژه نسل جوان وارد سازد.

نتیجه اینکه پرداختن به موضوع فرقه ها چه در ایران و چه در سطح منطقه و ارائه نتایج آن به افکار عمومی می تواند جامعه ما را با تبعیت از اصل پیشگری بهتر از درمان است در مقابل تهدید چنین گروههای خطرناکی تا حدود زیادی مصون نگه دارد.

معرفی کتاب:

کتاب «داعش؛ بسترها، اندیشه و عملکرد» با نگاه چند جانبه به تروریست‌های تکفیری عضو این گروه است که از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شده است.

زمینه‌های فکری و عملی شکل‌گیری داعش در تفکر اسلامی کدامند؟ آیا الگوها و چارچوب‌های فکری- عقیدتی این گروه توانایی برپایی یک دولت و استمرار آن را داشت؟ اختلافات و تمایزات تفکر اصیل اسلامی و تفکر داعش کدامند؟

چه شباهت و تفاوت‌هایی بین الگوی فکری داعش و القاعده وجود دارد؟ آیا ساختارهای ایجاد شده توسط داعش می‌تواند سازوکارهای ایجابی برای دولت‌سازی محسوب شوند؟ زمینه‌های بین‌المللی ایجاد و استمرار فعالیت‌های داعش چیست؟ نحوه عضوگیری بر مبنای چه مدلی است و داعش چگونه قادر به جذب افراد با ملیت‌های گوناگون است؟ و غیره بخشی از پرسش‌هایی است که کتاب داعش؛ بسترها، اندیشه و عملکرد بدان پاسخ می‌دهد.

این کتاب مشتمل بر چهار فصل و یک ضمیمه است؛ فصل نخست به واکاوی اندیشه‌ و ایدئولوژی داعش می‌پردازد و تفاوت‌های بنیادین تفکر اصیل اسلامی با تفکر داعش را مورد بررسی قرار می‌دهد. بسترهای شکل‌گیری داعش در فصل دوم مورد مداقه قرار می‌گیرد. در این فصل ارتباط داعش با القاعده، چارچوب سازمانی داعش، منابع مالی این گروه تروریستی و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی داعش بررسی می‌شود.

همین فصل اطلاعات جالبی درباره یکی از مرموزترین چهره‌های داعش و خطرناک‌ترین زن تحت تعقیب دنیا و عضو این گروه تروریستی را ارائه می‌دهد. فصل سوم چالش‌ها، فرصت‌ها و پیامدهای حضور داعش در منطقه را بررسی می‌کند و فصل پایانی به بازخوانی عملیات تروریستی داعش در اقصی نقاط جهان می‌پردازد. یکی از مباحث این فصل، شرح عملیات تروریستی داعش در تهران است. شرح حمله و تحلیل آن به همراه رفع شبهه از ابهامات آن رخداد و واکنش‌های جهانی به آن از جمله مهم‌ترین مباحث فصل چهارم است.

داعش؛ بسترها، اندیشه و عملکرد به قلم حسن چراغلو و محمدرضا قلی هراتی، در قالب «دانستنی‌های انقلاب اسلامی برای جوانان» در ۲۱۶ صفحه در قطع پالتویی و با قیمت ۱۸ هزار تومان در اختیار مخاطبان قرار گرفته است. علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب به سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی مراجعه کنند.

  • نویسنده : سردبیر
  • منبع خبر : سایت راه نو