رجوی همیشه در ملاقاتهای اطلاعاتی که مسئولیت آنرا شخصا بعهده داشت درخواست هایی را نیز از طرف مقابل می کرد . البته رجوی در برخی از نشست های عمومی و برای روحیه دادن به اعضای سازمان تنها از امکاناتی که از عراق گرفته بود را برای آنها تعریف میکرد. و اینکه در مقابل گرفتن این امکانات سازمان چه چیزی به عراق داده است، بحثی نمی شد.

توضیحات: کتاب « خداوند اشرف از ظهور تا سقوط  » به قلم آقای سیدحجت سیداسماعیلی عضو پیشین شورای مرکزی و ستاد اطلاعاتی مجاهدین، در سال ۱۳۹۳ توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ۱۵۰۰ نسخه چاپ و در همان سال انتشار یافت.

این کتاب بدلیل استقبال مخاطبان در پائیز سال ۱۳۹۶ در تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و با ویرایش جدید توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی مجددا به چاپ رسید.

کتاب خداوند اشرف از ظهور تا سقوط در ۵ بخش ، ۱۶ فصل و در ۹۴۰ صفحه به رشته تحریر درآمده و نگاهی مستند و تاریخی به روند فرقه گرایی در سازمان مجاهدین خلق است که در ردیف فرقه های سیاسی – مذهبی دسته بندی گردیده  است.

بخش پنجم – فصل شانزدهم:

عنوان مطلب: فعالیت های اطلاعاتی «مجاهدین» در خدمت  سیستم های اطلاعاتی عراق

صفحات ۷۳۶ الی ۷۴۱

آنچه که رابطه بین مجاهدین و دولت عراق را مستحکم میکرد و حضور مجاهدین در خاک عراق را تداوم می بخشید تنها حول دو محور  اطلاعات و عملیات بود.

ستاد روابط و اطلاعات سازمان ارتباط فعالی با افسران اطلاعاتی – امنیتی (مخابرات عراق) و همچنین  استخبارات ارتش عراق داشت.  

بنابراین  تغذیه  اطلاعاتی  سیستم های فوقا الذکر  و پاسخ گویی به انبوه سوالات اطلاعاتی  آنها در مورد وضعیت نظامی ، سیاسی و اقتصادی ایران همیشه در دستور کار ستاد اطلاعات و روابط  سازمان قرار داشته و در اولویت کاری بود. بعبارتی جمع آوری اطلاعات به ارگانهای اطلاعاتی و نظامی عراق از وظایف مبرم سازمان محسوب می شد.

تغذیه اطلاعاتی این ارگانها در چندین رده انجام میگرفت.

بخشی از این اطلاعات که معمولا اطلاعات استراتژیک نیز گفته میشد، خاص ملاقات های شخص رجوی بود. این ملاقات ها می توانست با صدام حسین،  و یا مسئولین سیاسی و  نظامی عراق مثل عزت ابراهیم (معاون اول صدام)  ،  مسئول مخابرات، فرمانده استخبارات (اطلاعات ارتش)  و یا  فرمانده ستاد ارتش عراق و سایر مسئولین در چنین سطحی باشد.

همیشه  چند روزی قبل از  ملاقات های مسعود یک تراکم کاری  در ستاد اطلاعات وجود داشت. در ستاد اطلاعات برای ملاقات های مسعود آلبوم های کاری و باصطلاح ملاقاتی خاصی تهیه می شد.

در این آلبوم ها نقشه های نظامی مخصوص از مناطق مرزی و عمق وجود داشت  و  برای هر جبهه عملیاتی یک نقشه رنگی در نظر گرفته میشد و تمامی اطلاعات گسترش یگانهای ارتش و سپاه تا سطح تیپ  و تا عمق مراکز لشگرها روی آن با علائم استاندارد نظامی نشان داده میشد. این نقشه ها با آخرین اطلاعاتی نظامی موجود در  ستاد اطلاعات بروز میشد.

علاوه بر این جدولی از گسترش لشگرها و تیپ های مستقل مستقر در مناطق مرزی تهیه میشد که در این جدول نام لشگر – رسته – محدوده پدافندی – محل استقرار و گسترش  تیپ های آن و نام فرمانده لشگر و در کادر اطلاعات کلی و کلیدی آورده میشد و حتی بعضا و بسته به موضوعیت آن آخرین اخبار دریافتی در مورد جدیدترین خریدهای تسلیحاتی و هوایی ایران نیز همراه این مجموعه بود.

بنابراین ستاد اطلاعات  اخبار جدید و در واقع آخرین اطلاعات موجود خود را  تا لحظه ملاقات آماده میکرد. ستاد اطلاعات  از محتوای ملاقات رجوی و اینکه طرف ملاقات کیست اطلاع نداشت .  فقط میدانست که ملاقات است و بایستی آلبوم های اطلاعاتی را آماده کرد.

این معنی همان استقلال ایدئولوژیک –  تشیکلاتی و سیاسی و نظامی سازمان بود  که همیشه رجوی در نشست های عمومی با اعضاء سازمان از آن دم میزد ولی خیلی از مسئولین و ما در دلمان به رجوی می خندیدیم و تنها تناقضی بود که جرات بیان آنرا نداشتیم.

آلبوم ها پس از تهیه شدن ، توسط مترجم به عربی ترجمه میشد و روی نقشه ها نیز اطلاعات گسترش یگانها به عربی نوشته میشد

مسئولیت تهیه تمامی بریف های نظامی – اطلاعاتی بعهده ستاد اطلاعات بود. ستاد اطلاعات وظیفه داشت اطلاعات تمامی ملاقاتها را  که نیاز به تبادل اطلاعات نظامی داشت را تامین کند.

علاوه بر اخبار نظامی، اخبار سیاسی نیز که معمولا مسئول تهیه آن ستاد  سیاسی بود،   بخشی از آلبوم ملاقات مسعود را تشکیل میداد.

رجوی همیشه در ملاقاتهای اطلاعاتی که مسئولیت آنرا شخصا بعهده داشت درخواست هایی را نیز از طرف مقابل می کرد . البته رجوی در برخی از نشست های عمومی و برای روحیه دادن به اعضای سازمان تنها از امکاناتی که از عراق گرفته بود را برای آنها تعریف میکرد. و اینکه در مقابل گرفتن این امکانات سازمان چه چیزی به عراق داده است، بحثی نمی شد.

معمولا درخواست هایی که رجوی از طرف مقابل داشت موضوعات مختلفی را شامل می شد.  بخشی از آنها امکاناتی و بخشی دیگر عملیاتی و یا شناسایی و یا اجازه نفوذ تیم های سازان  برای عملیات در داخل کشور  بود. که البته عمده منافع آن نیز به جیب عراق می رفت.  ذیلا  برخی از این درخواست ها آورده میشود.

۱ – افزایش بودجه ای که برای سازمان تعلق میگرفت.

دولت عراق ماهانه بودجه ای را برای حل و فصل مسائل مالی سازمان اختصاص میداد،  هرچند  کسی بدرستی  از مبلغ واقعی آن اطلاع  نداشت.  این علاوه بر جیره غذایی ثابتی مثل قند و شکر، سیگار، آرد و روغن و بعبارتی اقلام ضروری بود که بطور ماهانه به سازمان تعلق میگرفت.

در همین رابطه شایان یادآوری است ؛ رجوی در جلسات خصوصی و در اوایل سالهایی که تازه به عراق آمده بود میگفت ما اجازه ندادیم و نخواهیم داد که گروههای سلطنت طلب و یا سایر گروهها چیزی را که حق ماست از  عراق بدست آورند.

پر واضح است که منظور رجوی پولی بود که در همان سالهای ۱۳۶۲ و  1363 به بعد  عراق به گروههای سلطنت طلب و بقیه گروههای که در عراق مستقر بودند میداد.

بنابراین سازمان با ورود  کامل تشکیلات مجاهدین به عراق از سال ۱۳۶۴ به بعد نان  آنها را آجر کرد و تقریبا همه این گروهها از عراق خارج شدند. و ای برخی هایشان زیر چتر مجاهدین قرار گرفتند.

۲ – گرفتن  تسلیحات زرهی بیشتر  بویژه تانک :

لازم بتوضیح است که سازمان خیلی تلاش کرد تا بتواند صدام را متقاعد کند که تعدادی تانک   تی ۷۲  برای ارتش بگیرد ولی موفق نشد و تنها در حد یک الی ۲  فروند آنهم صرفا جهت آموزش در اختیار سازمان گذاشته شد.

 سازمان با تمامی خدمتی که به صدام کرد و حتی او را از سرنگونی حتمی در جریان  حمله صدام  به کویت نجات داد ولی در مقابل همه این خوش خدمتی ها،  هزینه ای که برای رجوی در نظر گرفته شده بود نیز حدی داشت. صدام بخوبی میدانست که سرنگونی جمهوری اسلامی  لقمه ای نیست که در دهان رجوی بگنجد و او با اشراف کامل به این موضوع رجوی را در خدمت داشت و به اندازه ای برای او خرج میکرد که مصرف داشته باشد.  هرچند رجوی در خیانت و مزدوری گوی سبقت را از همه رقبایش ربوده بود.

۳ – گرفتن قرارگاه های جدید

سازمان همیشه در تلاش برای بدست آوردن قرارگاههای جدید برای گسترش فعالیتهای ارتش بود بنابراین یا تلاش می کرد قرارگاه های موجود مثل اشرف را گسترش دهد و یا قرارگاههای جدیدی را در استانهای مرزی بگیرد.

۴ – پشتیبانی لجستیکی – تعمیراتی  بویژه در رده های بالاتر

تعمیرات زرهی یکی از معضلات رجوی بود چرا که کار رده ۳ و ۴ زرهی نیاز به هماهنگی هایی در سطح بالای سازمان و ارتش عراق داشت و باید  از بالا و در سطح وزیر و یا  فرماندهی نظامی بالاتر دستور داده می شد تا تانکهای خراب سازمان به قسمت تعمیرات ارتش عراق فرستاده شده و تعمیر شوند که در اغلب این موارد رجوی شخصا وارد میشد.

۵ – جلب موافقت اطلاعات و مسئولین عراقی  برای انجام فعالیت های عملیاتی و یا شناسایی و یا اعزام تیم به داخل کشور

بدست آوردن این موافقت گدایی همیشگی رجوی بود. او در قبال دادن انبوهی اطلاعات  و خوش خدمتی به صدام از طرف حساب های خود میخواست تا  در کادر  روحیه دادن به نیروهای سازمان با فعالیت های محدود عملیاتی و یا شناسایی و یا اعزام تیم به داخل ایران موافقت کنند.

سطح بعدی، تغذیه اطلاعاتی سیستم های اطلاعاتی و امنیتی عراق توسط ستاد روابط انجام میگرفت. که اصطلاحا به آن «پاسخ به سوالات عارفی» گفته می شد.

سوالات مسئولین عراقی در مورد جمهوری اسلامی تقریبا در تمامی زمینه ها وجود داشت.  که ستاد های اطلاعات و سیاسی مسئول تهیه پاسخ این سوالات و دادن آنها به ستاد روابط بودند.

ستاد سیاسی  بخش عمده این جواب ها را از طریق سیستم اخباری (تخلیه تلفنی)  که در کشور آلمان مستقر بود تهیه می کرد. سیستم اخباری مسئولیت تهیه پاسخ بخشی از سوالات را اعم از نظامی و یا سیاسی که جواب آنها را ستاد های مربوطه نداشتند بعهده داشت.  سیستم اخباری موظف به پاسخگویی آنها بود.

کلیه پاسخ های تهیه شده توسط ستاد اطلاعات و ستاد سیاسی نهایتا برای تبادل به ستاد روابط داده می شد. که معمولا در ملاقات های مسئولین این ستاد یعنی  عباس داوری (رحمان) و مهدی ابریشمچی (شریف) و مهدی برائی (احمد واقف) به طرف حسابهای عراقی شان داده میشد.

سطح بعدی تبادل اطلاعات با فرماندهان فیالق (سپاه های هفت گانه  عراق در استانهای مختلف) بود.

تغذیه اطلاعاتی این ارگانها که  معمولا جبهه فرماندهی ارتش ها را در بر می گرفت شامل اطلاعات تیپ به پائین بود که  توسط افسران عملیات (ارشد ترین مسئول باصطلاح برادر در هر ارتش) انجام میگرفت. این ملاقات ها می توانست هم توسط ستاد اطلاعات بطور جداگانه و هم بصورت مشترک و یا توسط هر ارتش جداگانه انجام گیرد.

عناصر کلیدی در حوزه اطلاعات و امنیت در سازمان عبارت بودند از حسن نظام الملکی  و مسعود خدابنده با نام مستعار رسول بود.  این افراد معمولا طرف حساب افسران اطلاعاتی عراق در ملاقاتهای این ستاد محسوب میشدند.

ملاحظه : حسن نظام الملکی از مسئولینی بود که در بخش های ستاد امنیت و ستاد اطلاعات سازمان  کار میکرد. وی علاوه بر این در زندانی و شکنجه  کردن اعضای سازمان در پروژه دستگیریهای سالهای ۱۳۷۳ و ۱۳۷۴ نقش عمده ای را   بعهده داشت.

این سطح از  تبادل اطلاعات بیشتر حضوری بود و دروه ای انجام می گرفت و  هر ارتشی در سازمان  موظف بود فرماندهی سپاه عراقی که در حوزه استحفاظی و جغرافیانی آن مستقر بود و قرارگاه داشت را تغذیه کند. مثل قرارگاه حبیب در بصره و یا قرارگاه  حنیف که بعدا اسم آن به فائزه تغییر یافت  در  کوت و یا قرارگاه همایون در  العماره و  . . .

در این گونه ملاقاتها هر ارتش و یا ستاد اطلاعات مترجم عرب زبان خودش را داشت که در ملاقات ها شرکت کرده و وظیفه ترجمه صحبت های دو طرف را بعهده داشت. معمولا قبل از هر ملاقاتی بریف تبادل اطلاعات چه برای ملاقات های خود ستاد اطلاعات و یا اطلاعات و عملیات ارتش ها تهیه شده و کسانی که می خواستند ملاقات کنند نسبت به آن توجیه میشدند.

معمولا تغذیه اطلاعاتی فیالق عراق با  هدف گرفتن برخی امکانات استقراری و یا عملیاتی از قبیل تسهیل تردد به مناطق مرزی جهت انجام ماموریت های شناسایی و یا دیدبانی و  حتی عملیات که از قبل هماهنگ شده بود انجام میگرفت.

نتیجه اینکه در چنین ملاقات هایی هر ارتش به میزانی در گرفتن امکانات بیشتر از سپاههای عراق موفق بود که بیشترین رابطه را با فرماندهان آنها داشته و بیشترین خدمات اطلاعاتی را برای آنها انجام داده باشد. هر چند که چنین ملاقات هایی از بالا و توسط افسران اطلاعات عراق هماهنگ میشد ولی  معمولا در سازمان رسم بر این بود که در چنین ملاقاتهایی برخی هدایا نیز به فرماندهان فیالق داده میشد تا آنها  تسهیلات بیشتری را برای مجاهدین در حوزه استحفاظی شان در نظر بگیرند.

سطح بعدی، انجام ملاقات های اطلاعاتی در کادر استخبارات گردان و گروهانهای مرزی عراق، ملاقات با استخبارات تیپ و یا فیالق با ستاد اطلاعات بود.  البته این نافی این نبود که افسران اطلاعات در ترکیب های مشخصی با استخبارات تیپ ملاقات نداشته باشند.  همیشه در چنین ملاقاتهایی سناریو افسران اطلاعات جبهه ها توسط ستاد اطلاعات چک میشد و آنها نمی توانستند خارج از کادری که برایشان  مشخص شده چیزی در ملاقات بگویند. البته نیازمندیهای اطلاعاتی فرمانده تیپ و استخبارات که در ملاقات مطرح میشد توسط افسر اطلاعاتی ثبت و به ستاد اطلاعات گزارش میشد. در این گزارش متن سوالات و اطلاعات خواسته شده آنها آورده میشد. در مراحل بعدی کار این ستاد اطلاعات بود که تصمیم می گرفت پاسخ این سوالات به چه شکل داده شود ؛ در ملاقاتهای بعدی و یا از طریق ستاد روابط و . . .

  • نویسنده : سردبیر
  • منبع خبر : سایت راه نو