در آستانه انتخابات کاتالونیا، موج جدیدی از اسلام ‌هراسی علیه مسلمان راه افتاده است. کمپینی که تامین مالی آن برعهده سازمان مجاهدین خلق است. حزب راست افراطی وکس (VOX) در فضای سیاسی اسپانیا توسط مجاهدین خلق در سال 2013 تامین مالی شد. به عبارتی این حزب با پولی که از سوی مجاهدین خلق در اختیار مؤسسین قرار گرفته به وجود آمده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در آستانه انتخابات منطقه کاتالونیا که روز ۱۴ فوریه (۲۶ بهمن ماه) برگزار خواهد شد، احزاب مختلف محلی و سراسری رقابت گسترده‌ای را آغاز کرده‌اند. در این میان حزب راست افراطی وکس (VOX) کمپین بزرگی را علیه مسلمانان در این منطقه آغاز کرده است تا بتواند از طریق تحریک احساسات آرای بیشتری را به سمت خود جذب کند. در میان تبلیغات این حزب، ضدیت با اسلام و مسلمانان به شکلی کاملاً صریح ابراز می‌شود و از آنجایی که بارسلونا و منطقه کاتالونیا، جمعیت مسلمان زیادی را در خود جای داده است (این منطقه با بیش از ۵۶۴ هزار نفر بیشترین جمعیت مسلمان را در اسپانیا داراست)، وکس امیدوار است از طریق ترساندن مردم از خطر این افراد سهم بیشتری در پارلمان این منطقه به دست بیاورد.

روز گذشته هشتگ #StopIslamizacíon که عمدتاً از سوی حساب رسمی حزب وکس و اعضای آن داغ شد، صحنه کاملی از این موج اسلام هراسی در سیاست امروز اسپانیا را به نمایش گذاشت. در این گزارش به چند نمونه از توییت‌ها  که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفتند می‌پردازیم.

حساب رسمی توییتر وکس با انتشار ویدئویی که ادعا می‌کند مربوط به لحظات آماده شدن تروریست‌هایی که در بارسلونا عملیات انجام دادند (در سال ۲۰۱۷) است، نقل قولی از یکی از آنها آورده است: «این تکه آهن یا جایش در سر ماست یا در سر زنان و کودکان شما.»

در این توییت که از سوی حساب رسمی وکس بازنشر شده است، نویسنده پاسکوال سالوادور، نماینده مجلس منطقه‌ای مورسیا از حزب وکس نوشته است: «کاتالونیا تخم دین اسلام را در کلاس‌های مدارس خود کاشته است. آن هم در منطقه‌ای که بیشترین دستگیری تروریست‌های اسلامگرا در آن رخ داده است». سپس در ادامه این ادعا گفته است: «وکس پیشنهاد می‌کند که مراکز اسلامی و مساجد بنیادگرا بسته و امامان آنها اخراج شوند.»

منا (mena) مسئول ۹۳ درصد از جرایمی است که در کاتالونیا به ثبت می‌رسد و بیشتر آنها هم از مغرب وارد اسپانیا شده‌اند. دیگر نمی‌توانیم اجازه دهیم این آشوب و آلودگی ادمه یابد. حزب وکس در مقابل آن می‌ایستد تا نظم و قانون را دوباره برقرار کند.

(توضیح: منا در اسپانیا به افراد زیر ۱۸ سال مهاجر و بی‌سرپرست گفته می‌شود که اغلب از شمال آفریقا به این کشور آمده‌اند.)

در این توییت نامزدهای اصلی احزاب مختلف کاتالونیا (سراسری و منطقه‌ای) که رقبای اصلی وکس هستند در حالی که چشمان آنها پوشیده شده آمده و در متن توییت می‌خوانیم: «این‌ها مسئول ناامنی هستند که کاتالونیا را فرا گرفته است. کاتالونیا بیشترین میزان دستگیری مجرمین متهم به تروریسم اسلام‌گرا را داراست.»

در این توییت منتشر شده در حساب رسمی وکس با اشاره به یک خبر منتشر شده در رسانه اوکی دیاریو، می‌خوانیم: «جهادی‌ها که طرح حمله تروریستی در بارسلونا را ریختند، با قایق خود را به آلمریا رسانده بودند و از آنجا با ماشین مسیر زمینی را تا بارسلونا طی کردند. سیاستمدارانی که اجازه ورود آنها را به کشور دادند مسئول هستند.»!

 در حساب رسمی وکس این توییت را می‌بینیم: «دولت منطقه‌ای کاتالونیا آموزش اسلامی را در مدارس دولتی مجاز می‌شمارد، در حالیکه زبان اسپانیایی را حذف می‌کند. اجازه نخواهیم داد که کودکان ما را زیر یوغ اسلام و آموزه‌های قرآنی که در تقابل با فرهنگ و سبک زندگی ما قرار دارد ببرند.»

در این توییت که تصویری کاملاً عادی از یک خانواده مسلمان را نشان می‌دهد این متن نوشته شده است: «اسلامگرایی در شهر ژیرونا ۵ درصد در یک سال افزایش یافته و تعداد مسلمانان را به ۹۰ هزار نفر رسانده است. سبک زندگی ما از سوی پروسه اسلامی شدن کاتالونیا مورد تهدید است. مثل دیواری مانع آنها خواهیم شد»

تصویر به اشتراک گذاشته شده در این توییت یک تصویر ساختگی و از جنس «میم»‌های اینترنتی است. روی تابلو در مقابل ساختمان مسجد پرچم کاتالونیای مستقل (نماد جدایی طلبی) و پرچم تغییرشکل یافته با ماه و ستاره (نماد ساختگی برای اسلامی شدن) قرار داده شده و روی تابلو نوشته «جدایی‌طلبی ما را به سمت جمهوری اسلامی کاتالونیا می برد.»

در متن توییت نیز ضمن تکرار این موضوع وعده‌های وکس برای مقابله با این امر فهرست شده‌‌اند:

وکس در مقابل اسلامی شدن کاتالونیا می‌ایستد

وکس با سیاستمداران طرفدار چند فرهنگی مبارزه می‌کند

وکس امنیت را به محلات بازخواهد گرداند.

ملاحظات درباره این توییت‌ها:

اول اینکه این لحن تند و صریح علیه اسلام در حساب رسمی حزب وکس (سومین حزب قدرتمند حال حاضر در سیاست اسپانیا) منتشر شده است. در این توییت‌ها که مشتی نمونه خروار‌اند، نظیر چنین سخنانی را از طرف نمایندگان پارلمانی و سیاستمداران رسمی عضو این حزب نیز می‌بینیم. به عبارتی این مواضع از طرف گروه‌های شهروندی و حساب‌های عادی توییتری منتشرنشده بلکه کاملاً رسمی به حساب می‌آید.

دوم، باید توجه کرد که چگونه در این کمپین مفصل توییتری، مضمون‌های مختلف مورد توجه وکس با یکدیگر آمیخته شده و با برچسب خطر اسلام ارائه شدهاند. این مضون‌ها عبارتند از: اسپانیای متحد (تقابل با موج استقلال‌طلبی در کاتالونیا)، اسپانیای خالص (تقابل و ستیز با مهاجران و پدیده مهاجرت)، اسپانیای مسیحی (در تقابل با دین اسلام و جمعیت مسلمان) و اسپانیای امن (در تقابل با ناامنی حضور بیگانگان به ویژه مسلمانان). در کنار این‌ها می‌توانیم شعار اسپانیای تک فرهنگی (عموماً وارد جزئیات این فرهنگ نمیشوند اما عملکرد حزب نشان می‌دهد که برخی نشانه‌های فرهنگی مثل گاوبازی و نیز سنت کاتولیک مد نظر آنهاست) را در تقابل با چند فرهنگی یا به عبارتی «گلوبالیسم» نیز ببینیم.

سوم، کمپین ضداسلامی حزب وکس در راستای رقابت برای گرفتن کرسی‌های بیشتر در پارلمان کاتالونیا و به این ترتیب مقابله با احزاب استقلال‌طلب است. با این حال این حزب پروایی از نفرت پراکنی برای رسیدن به این هدف ندارد. شکاف‌های اجتماعی ناشی از این گفتمان می‌توانند بسیار مخرب باشند.

چهارم، باید توجه داشت که نام حزب وکس در فضای سیاسی اسپانیا با نام ایران گره خورده است. دلیل این امر تامین مالی آنها توسط سازمان مجاهدین خلق در سال ۲۰۱۳ است. به عبارتی این حزب با پولی که از سوی مجاهدین خلق در اختیار مؤسسین قرار گرفته به وجود آمده است. اما از آنجایی که در فضای عمومی اسپانیا تفکیکی میان جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های اپوزیسیون وجود ندارد در نخستین گزارش‌های منتشر شده درباره این موضوع نام ایران به عنوان تامین‌کننده مالی حزب مطرح شد و تا امروز نیز ادامه دارد.