با توجه به اینکه آلبانی در همسایگی ایتالیا که بیشترین مبتلایان و مرگ و میر در اثر شیوع ویروس کرونا را در سطح اروپا داراست، و بیشتر از 400000 آلبانیایی در ایتالیا زندگی می کنند می تواند شیوع ویروس کرونا در آلبانی را دوچندان گسترش دهد.

از آنجائیکه آلبانی کشور فقیری است و امکانات بهداشی کم است ، بنظر میرسد در صورت شیوع ویروس کرونا در این کشور با یک فاجعه انسانی مواجه شویم.

چند وقتی است اخبار مختلفی از انتشار ویروس کرونا در آلبانی شنیده می شود. لذا موجی از نگرانی ، خانواده های اسیران ِ دربند فرقه رجوی در اردوگاه «مجاهدین» در این کشور را فرا گرفت.

تعدادی از خانواده ها با ارسال نامه به برخی از ارگانهای بین المللی برای رهایی فرزندانشان استمداد طلبیده و از سکوت آنان بشدت انتقاد نمودند.

در این وانفسا سران فرقه رجوی در یک حرکت فرار به جلو سعی دارند با عملیات روانی وضعیت در ایران را در اثر شیوع ویروس کرونا وارونه جلوه داده تا نگاهها به وضعیت بحرانی اردوگاه این گروه در آلبانی متمرکز نشود.

اولین خبر در ارتباط با شیوع ویروس کرونا در تاریخ ۱۴ اسفند ۹۸ توسط خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به نقل از حساب کاربری سید فرهان (سننتقم) در توئیتر انتشار یافت. که از شورش و ناآرامی در کمپ «مجاهدین» واقع در آلبانی پس از شیوع کرونا خبر داده بود.

این حساب کاربری در توئیتی نوشت: به دنبال انتشار خبر ورود ویروس کرونا به کمپ «مجاهدین» و مبتلا شدن تعداد زیادی از سالمندان این کمپ، خبرهایی مبنی بر وقوع شورش و ناآرامی در این کمپ به گوش می‌رسد.

همچنین برخی خبرهای موثق حاکی است، بیماران «مجاهدین» که با ابتلا به کرونا کشته شده‌اند، در سکوت و بایکوت کامل رسانه‌ای در زمینی که به منظور تدفین کشته‌شدگان بر اثر این بیماری در نظر گرفته شده، دفن می شوند.

امروز نیز وبگاه خبری النشره   اعلام کرد: وزارت بهداشت آلبانی از ثبت دو مورد بیماری کروناویروس ، یک پدر و پسری که از ایتالیا در حال بازگشت بودند خبر داد. این وزارتخانه گفت: “این دو در وضعیت پایداری قرار دارند و از عوارض این بیماری رنج نمی برند.”

پیش از تأیید این دو مورد ، مقامات بهداشتی از  حدود ۶۰ نفر آزمایش های پزشکی بعمل آورده اند.

گفتنی است با توجه به اینکه آلبانی در همسایگی ایتالیا که بیشترین مبتلایان و مرگ و میر در اثر شیوع ویروس کرونا را در سطح اروپا داراست، و بیشتر از ۴۰۰۰۰۰ آلبانیایی در ایتالیا زندگی می کنند می تواند شیوع ویروس کرونا در آلبانی را دوچندان گسترش دهد.   

از سوی دیگر از آنجائیکه آلبانی کشور فقیری است و امکانات بهداشی کم است ، بنظر میرسد در صورت شیوع ویروس کرونا در این کشور با یک فاجعه انسانی مواجه شویم.

به گزارش النشره ، ایتالیا ۲۲ میلیون ماسک پزشکی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا درخواست کرده است. این کشور از افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۳۶۶ نفر و  مرگ ۱۰۳ در یک روز و از تعطیل شدن سینماها ، تئاترها و موزه ها در سراسر کشور به دلیل ویروس کرونا خبر داد.

مترجم: سحر نیامنش

  • منبع خبر : سایت راه نو