شبکه تلویزیونی یورور نیوز، «ادی راما» (Edi Rama) نخست وزیر آلبانی به دنبال وقوع ۲ عملیات پلیس کشورش در کمپ اشرف مربوط به فرقه تروریستی مجاهدین اعلام کرد که این فرقه نمی توانند برای مقابله با تهران از خاک این کشور استفاده کنند.

به گزارش یورور نیوز، نخست وزیر آلبانی در مصاحبه با رسانه آلمانی اشپیگل در این خصوص هشدار داد که تروریست های مذکور هرگز نمی توانند از تیرانا به عنوان سکویی به منظور عملیات سیاسی خود (علیه تهران) استفاده کنند.

به گفته «ادی راما»، تروریست های مجاهدین بارها توافق خود با تیرانا را نقض کرده اند؛ اما اجازه نخواهند داشت از آلبانی به عنوان سنگر جنگ خود استفاده کنند.

این مقام آلبانی با اشاره به توافقی که سال ۲۰۱۶ با دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا برای استقرار مجاهدین در آلبانی صورت گرفت، گفت: آن ها چند سال است که در کشور ما هستند. از حضورشان استقبال می‌کنیم، ولی دوست نداریم که هیچ کسی از مهمانوازی ما سوء استفاده کند. اما مهمانان ما بارها این توافق را نقض کرده‌اند.

پلیس آلبانی پنجشنبه هشتم تیر ماه اعلام کرد که بار دیگر به اردوگاه فرقه تروریستی مجاهدین در منطقه «مانز» شهر «دورس» وارد شده است.

پلیس در این خصوص اعلام کرد که نیروهای خود را در ورودی اردوگاه «اشرف ۳» مستقر کرده و به کنترل همه خودروهایی که این اردوگاه را ترک می‌ کنند، مشغول شده است.

این رسانه اضافه کرد که یک هفته پیش هم عملیات ویژه ای را علیه مجاهدین در ۲ کمپ این فرقه به انجام رسانده بود.

پلیس آلبانی سه شنبه دو هفته گذشته هم به مقر مجاهدین در این کشور حمله ور شده بود.

پلیس در بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرده بود که این اقدام را مطابق با حکم دادگاه این کشور و به دنبال نقض توافقات صورت گرفته از سوی این فرقه  انجام داده است.

پلیس گفته بود که به مقرهای اشرف ۳ و اشرف ۴ در منطقه «مانز» برای انجام عملیات جستجو رفته است.

عملیات جستجو در راستای اجرای قانون ویژه پیگرد علیه فساد و جنایت سازمان یافته (GJKKO) انجام شد.

پلیس به دنبال مقاومت تروریست‌ها از انجام عملیات بازرسی، از گاز اشک آور استفاده کرد.

در همان روز، رویترز هم در گزارشی اختصاصی اعلام کرده بود که به نامه‌ای از دولت فرانسه دست یافته که نشان می‌ دهد برگزاری تجمع سالانه «اپوزیسیون ایرانی» (فرقه رجوی) ممنوع شده و این نامه برای سران سازماندهندگان این تجمع ارسال شده است.

به نوشته رویترز ممنوعیت برگزاری این تجمع هم‌زمان با تلاش کشورهای غربی برای کاهش تنش با ایران و چند هفته پس از آن اعلام می‌شود که کشورهای اروپایی و ایران چند تبادل زندانی انجام دادند و همچنین دو هفته پیش امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه تماس تلفنیِ ۹۰ دقیقه‌ای با ایراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران داشت.

بنا بر گزارش رویترز، عناصر فرقه رجوی، طی سال‌های اخیر تجمع‌ها و گردهمایی‌های مختلفی در شهر پاریس، پایتخت فرانسه با حضور مقامات ارشد اروپایی و آمریکایی و عربی برگزار می‌کردند.

دو روز پیش نیز جمعی از خانواده های اعضای گرفتار در فرقه رجوی در تهران در مقابل سفارت ترکیه بعنوان حافظ منافع ایران در آلبانی تجمع کرده و از اقدامات دولت آلبانی بر علیه اقدامات رهبران مجاهدین حمایت کردند. آنان خواستار ادامه فشار بر رهبران مجاهدین شده و از دولت  آلبانی خواستند تا مقدمات سفر آنان به کشور آلبانی و دیدار با عزیزانشان را فراهم کند.