دانیل بناییم: «من و دوستانم بر این اعتقاد هستیم که کاهش حمایت آمریکا از مجاهدین خلق می‌تواند برای تهران اقدامی جذاب باشد. مقام‌های آلبانی در دیدارهای دوجانبه (با آمریکا) نگرانی‌های شان را درباره فعالیت‌های غیر قانونی این گروه در زمینه قاچاق انسان، مواد مخدر و سلاح ابراز کرده‌اند».

«دانیل بناییم» مشاور و نطق‌نویس «جو بایدن» در زمان معاونت ریاست جمهوری و نامزد دولت او برای منصب «کارشناس ارشد حوزه خاورمیانه» خواستار اخراج مجاهدین از آلبانی و انتقال‌شان به اریتره یا اتیوپی شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک کارشناس حوزه مسائل غرب آسیا در آمریکا و نزدیک به «جو بایدن»، «هیلاری کلینتون» و «جان کری»، در مصاحبه با یک رسانه آمریکایی، خواستار کاهش حمایت واشنگتن از گروه تروریستی  و انتقال آنها از آلبانی به اتیوپی یا اریتره شد.

«دانیل بناییم» کارشناس حوزه منطقه غرب آسیا، سیاست خارجی آمریکا، مدرس نطق‌نویسی در دانشگاه‌های آمریکایی است و سابقه کار به عنوان مشاور و نطق‌نویس سخنرانی‌های «جو بایدن» در زمان معاونت ریاست جمهوری او درباره سیاست خارجی را دارد و تا سال ۲۰۱۵ بایدن را در سفرهای خارجی همراهی می‌کرد.

نط‌ق‌نویسی برای «هیلاری کلینتون» در زمان وزارت خارجه او، عضویت در کمیته طراحی سیاستگذاری وزارت خارجه آمریکا در قبال تحولات مصر در زمان حضور کلینتون به عنوان وزیر خارجه، به همراه عضویت در دفتر «جان کری» در زمان ریاست او بر کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و نطق‌نویسی برای او از جمله دیگر سوابق بناییم است.

وی همچنین عضو ارشد «شورای روابط خارجی آمریکا» و اندیشکده «مرکز پیشرفت آمریکایی» است.

بناییم که نامزد پُست کارشناس ارشد «خاورمیانه» (منطقه غرب آسیا) در دولت احتمالی آینده بایدن است، در مصاحبه با یک ماهنامه چاپ نیویورک، درباره سیاست خارجی این دولت به ویژه مواضع او در قبال ایران و گروهک تروریستی   سخن گفته است.

وی به ماهنامه  « جاکوبین » گفت: «ما یکی از موفق‌ترین دوره‌های سیاست خارجی آمریکا را در (دوره) ریاست جمهوری اوباما شاهد بودیم اما ما باید بپذیریم که بازگشت کامل به دوره اوباما ممکن نیست به خاطر اینکه هماهنگ کردن جهان در سال ۲۰۲۱ در قیاس با سال ۲۰۱۶، کاری بسیار سخت خواهد بود.»

بناییم افزود: «تحکیم قدرت جهانی ایالات متحده آمریکا با حمایت متحدان بین‌المللی‌مان، یکی از رویکردهای اصلی سیاست خارجی بایدن است. ایستادن در برابر چین با لحاظ کردن همکاری به جای تقابل، احیای دموکراسی و حقوق بشر در سطح بین‌المللی، کاهش مشارکت مستقیم در خاورمیانه با تأکید بر حفظ قدرت و رهبری جهانی ایالات متحده، کاستن از مخارج نظامی و دفاعی (آمریکا) در خارج از کشور، تمرکز بر اقتصاد داخلی، مالیات و امنیت سایبری، موضوعات کلیدی در سیاست خارجی بایدن خواهد بود».

دانیل بناییم در مصاحبه با ماهنامه جاکوبین، همچنین درباره توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران و گروه ۱+۵ (برجام) و خروج غیرقانونی دولت ترامپ از آن صحبت کرده است.

به گفته او، برجام یکی دیگر از ستون‌های مهم همکاری بایدن با سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان خواهد بود.

به اعتقاد وی، خروج ترامپ از این توافق به اعتماد ایرانی‌ها ضربه‌ای ویرانگر زد و به منظور بازگرداندن آنها به میز مذاکره، باید امتیازات جذاب اما غیر راهبردی به ایران داده شود.

مشاور سابق بایدن همچنین تأکید کرد: دادن «امتیازات جذاب اما غیر راهبردی به ایران» باید با حفظ «ساختار تحریم‌ها و (کارزار) فشار حداکثری» صورت گیرد.

وی تصریح کرد: «من و دوستانم بر این اعتقاد هستیم که کاهش حمایت آمریکا از  مجاهدین خلق می‌تواند برای تهران اقدامی جذاب باشد. مقام‌های آلبانی در دیدارهای دوجانبه (با آمریکا) نگرانی‌های شان را درباره فعالیت‌های غیرقانونی این گروه در زمینه قاچاق انسان، مواد مخدر و سلاح ابراز کرده‌اند».

این کارشناس حوزه سیاست خارجی در آمریکا و چهره نزدیک به شخصیت‌های مطرح حزب دموکرات، افزود: «استقرار  مجاهدین خلق در آلبانی و ساحل دریای آدریاتیک در امتداد مرز اروپایی، برای یک مدت طولانی ضروری نیست و انتقال این گروه به اتیوپی یا سواحل دریای سرخ از قبیل اریتره باید مورد بررسی قرار گیرد.»

این کارشناس آمریکایی همچنین ادعا کرد: «بایدن در قیاس با اوباما، در قبال چین، روسیه و ایران مواضع آشکارتری اتخاذ خواهد کرد.»

به گفته او، «ژاپن بدون ایجاد سر و صدا، درباره رویکرد بایدن در قبال چین نگران است و دارد گزینه‌های انتخابی ابتدایی او (برای دولت بعدی آمریکا) را از نزدیک رصد می‌کند؛ کاری که عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی هم که نگران سیاست بایدن در قبال ایران هستند دارند انجام می‌دهند».

نطق‌نویس و مشاور سابق بایدن مدعی شد که ترکیه، عربستان سعودی، مصر و امارات متحده عربی، برای اتخاذ مواضع نرم بایدن در قبال روسیه و چین تلاش خواهند کرد اما «رئیس‌جمهور منتخب بایدن، باید خطوط قرمزش را به این کشورها اعلام کند.»

وی افزود: «اروپا آن قدرها درباره سیاست‌های ترمیمی بایدن نگرانی ندارد اما ما نباید انتظار داشته باشیم که چالش‌های ایجاد شده بین اروپا و ایالات متحده در دولت ترامپ کاملا برطرف شوند.»