مایک پامپئو که در دولت دونالد ترامپ رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و سپس وزیر خارجه این کشور بود، در یک مصاحبه تازه خواستار حفاظت خودش و دونالد ترامپ در برابر «تهدیدات ایران» شد

منبع: خبرگزاری روسی اسپوتنیک  مایک پامپئو در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز از اقدام تروریستی واشنگتن در حمله سیزدهم دی ماه ۱۳۹۸ به سپهبد شهید قاسم سلیمانی پرداخت و از دولت جو بایدن خواست که از او و دیگر آمریکایی‌ها در قبال آنچه که تهدید ایران می نامید حفاظت کند.

این سیاستمدار آمریکایی که در دولت دونالد ترامپ سابقه انجام اقدامات ضد ایرانی و خصمانه زیادی را در کارنامه خود دارد، در این مصاحبه به سخنرانی رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران نیز واکنش نشان داد.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه (دیروز) در مراسم دومین سالگرد شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران خطاب به آمریکایی‌ها گفت: «حاج قاسم سلیمانی مهمان رسمی نخست‌وزیر عراق بود، شما هم سیادت عراق را شکستید و هم یک ملت را ترور  کردید، نه یک شخص را. در این جنایت هولناک که بر همه امت اسلامی بسیار سخت و گران آمد چه باید کرد؟ باید متجاوز و قاتل و جنایتکار اصلی رئیس جمهور وقت امریکا محاکمه شود، باید قصاص شود، باید حکم خدا در مورد او جاری شود.»

رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران افزود: «اگر سازوکار محاکمه عادلانه آقای ترامپ، پامپئو و دیگر جنایتکاران فراهم شد در یک دادگاه عادلانه که آنها به این جنایت هولناک‌شان رسیدگی شد، به مجازات اعمال ننگین خود رسیدند فبها المراد، اگر نه، شک نکنید به تمام دولتمردان امریکایی‌ می‌گویم دست انتقام از آستین امت بیرون خواهد آمد»

. . . مایک پامپئو این سیاستمدار آمریکایی خطاب به شان هنیتی مجری فاکس نیوز ادعا کرد: «متاسفانه تهدیدهای زیادی در مناطق مختلف جهان (علیه آمریکا) وجود دارد و شما درباره تهدیداتی که از ایران نشأت می‌گیرد، درست گفتید، این تهدیدات بی سابقه است، . . . ایران کشوری بسیار توانمند است، آنها می‌گویند که می‌خواهند تک تک مسلمانان جهان را به کشتن رئیس‌جمهور ترامپ و من برانگیزانند، این کاری است که قبلا انجام نشده است و واقعا یک خطر و ریسک امنیتی است.»

وی در ادامه خطاب به دولت جو بایدن افزود: «حالا رهبری سیاسی در آمریکا این مسئولیت را دارد که تک تک آمریکایی‌ها را در قبال تهدیدات ایران امن نگه دارد. این را دیدیدم که رئیس‌جمهور رئیسی درباره این حرف زده که رئیس‌جمهور ترامپ و من محاکمه شویم و اگر این کار عملی نشد، ما را ترور کنند، واقعا و عمیقا بی سابقه است و تیم رهبری سیاسی (جو بایدن) واقعا (برای حفاظت از ترامپ و من) مسئولیت دارد.»

«پیتر فورد» سفیر سابق انگلیس در سوریه نیز در مصاحبه با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» ضمن بیان اینکه هیچ مدرکی در حمایت از بهانه واشنگتن برای ترور سردار سلیمانی ارائه نشده، گفت ایالات متحده در حال ایجاد فریب سیستماتیک در گزارش‌های عمومی بی‌اعتبار خود در خصوص این جنایت است.

فورد گفت: زمانی که در نهایت یک ضد روایت با حلقه حقیقت ظاهر شود مفید است، زیرا در مجموع ایالات متحده در حال ایجاد سابقه‌ای موفق از فریب سیستماتیک است. هنگامی که ایالات متحده دشمنان برجسته خود را می‌کشد یا اسیر می‌کند، فریب یک روش عملیاتی استاندارد (SOP) است.

این دیپلمات سابق اروپایی در رابطه با بهانه آمریکا برای حمله تروریستی سوم ژانویه ۲۰۲۰ در بغداد که به شهادت سردار سلیمانی منجر شد، گفت که هرگز هیچ مدرکی در حمایت از ادعاهای واشنگتن مبنی بر برنامه‌ریزی فرمانده ایرانی برای عملیات قریب‌الوقوع علیه نیروهای آمریکایی ارائه نشده است.