مریم رجوی که صحنه گردان کارناوال های تحریم و کوبیدن بر طبل جنگ توسط آمریکا علیه ایران بود، مستمرا با دادن پیام های ویدئویی و دعوت از جنگ طلبان آمریکایی برای سخنرانی در نمایشات این گروه در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکا و دعوت به تحریم جهانی مردم ایران،  اوج نفرت و دشمنی خود با مردم ایران را نشان داد. حال در اثر تحریم های ظالمانه آمریکا تامین مالی برای واردات دارو محدود و سلامتی قشرهای وسیعی از مردم ایران را در معرض خطر قرار گرفته شده است.  

یادنمان نرفته است که خرداد و تیرماه امسال بود که بیشترین تحرکات تبلیغاتی «مجاهدین»، در یک حرکت ضد ملی و مشمئز کننده در همسویی کامل با فعالیت های جنگ طلبانه و تحریم های ظالمانه  آمریکا بر علیه ایران صورت گرفت.

مریم رجوی که صحنه گردان کارناوال های تحریم و کوبیدن بر طبل جنگ توسط آمریکا علیه ایران بود، مستمرا با دادن پیام های ویدئویی و دعوت از جنگ طلبان آمریکایی برای سخنرانی در نمایشات این گروه در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکا و دعوت به تحریم جهانی مردم ایران،  اوج نفرت و دشمنی خود با مردم ایران را نشان داد. از جمله افتخارات مریم رجوی فراهم کردن شرایط برای سخنرانان آمریکایی از جمله پاتریک کِندی نماینده پیشین کنگره آمریکا از حامیان سیاسی این گروه  در تاریخ ۱۵ تیر ۱۳۹۸ در برلین آلمان بود که از تریبون این گروه خواستار اتحاد جهانی در تحریم ها علیه ایران شد. حال باید مریم رجوی خوشحال باشد که فعالیت هایش به ثمر نشسته و مردم ایران در اثر تحریم های ظالمانه آمریکا تامین مالی برای واردات دارو محدود و سلامتی قشرهای وسیعی از مردم ایران را در معرض خطر قرار گرفته شده است.  

آنچه در پی آورده می شود بخش هایی از گزارش «دیده بان حقوق بشر» در ارتباط با تحریم های آمریکا بر علیه مردم ایران  است که دیروز سه شنبه مورخه ۲۹ اکتبر ۲۰۱۹ برابر با هفتم آبان ۱۳۹۸ در سایت رسمی این ارگان منتشر گردید. که بخش هایی از آن توسط مترجم سایت راه نو خانم سحر نیامنش ترجمه و در معرض دید مخاطبان قرار میگیرد.

انتقاد دیدبان حقوق بشر از تحریم های آمریکا علیه ایران

تحریم های گسترده دولت ترامپ علیه ایران توانایی این کشور را برای تأمین مالی واردات بشردوستانه ، از جمله داروها ، محدود کرده است و این امر باعث بروز مشکلات جدی برای ایرانیان عادی و تهدید حق آنها برای سلامتی می شود. امروز. دولت در واشنگتن باید سریعاً اقدامات لازم را برای اطمینان از وجود کانال پایدار برای تجارت کالاهای بشردوستانه با ایران انجام دهد.

در گزارش ۴۷ صفحه ای دیدبان حقوق بشر با عنوان «حداکثر فشار: تحریم های اقتصادی ایالات متحده به حق ایرانیان صدمه می زند»، اسناد می کند که چگونه محدودیت های گسترده در معاملات مالی ، همراه با لفاظی تهاجمی از سوی مقامات ایالات متحده ، توانایی اشخاص ایرانی برای تأمین مالی را به شدت محدود کرده است. واردات بشردوستانه ، از جمله داروهای حیاتی و تجهیزات پزشکی.

در حالی که دولت آمریکا معافیت هایی برای واردات بشردوستانه در رژیم تحریم های خود ایجاد کرده است، دیده بان حقوق بشر دریافت که در عمل این معافیت ها نتوانسته اند عدم تمایل شرکت ها و بانک های آمریکایی و اروپایی را در خطر جبران تحریم ها و اقدامات قانونی با صادرات یا تأمین مالی کالاهای بشردوستانه معاف کنند.

نتیجه این بوده است که دسترسی ایرانیان به داروهای ضروری و حق آنها برای سلامتی. طبق قوانین بین المللی، نادیده گرفته شده است.

ایالات متحده باید تأثیر تحریم های خود بر حقوق ایرانیان را تحت نظر داشته باشد و به هرگونه تخلف ناشی از مجازات ها رسیدگی کند.

«سارا لی ویتسون» ، مدیر خاورمیانه در دیدبان حقوق بشر گفت: «مقامات دولت ترامپ ادعا می کنند که در کنار مردم ایران هستند ، اما رژیم خارج از کشور و سنگین تحریم های آمریکا به حق سلامتی ایرانیان از جمله دسترسی به داروهای نجات دهنده زندگی آسیب می رساند. شبکه جامع تحریم های ایالات متحده باعث شده است تا بانک ها و شرکت ها از تجارت بشردوستانه با ایران عقب نشینی کنند ، و ایرانیانی را که دارای بیماری های نادر یا پیچیده ای هستند نتوانند از دریافت دارو و معالجه مورد نیاز خود استفاده کنند.»

«ویتسون» گفت: «اعلامیه اخیر وزارت خزانه داری و وزارت امور خارجه آمریکا از سازوکار جدید بشردوستانه برای تجارت با ایران یک اذعان ضمنی نادر است که تحریم های گسترده آمریکا علیه ایران باعث محدود شدن جریان کالاهای بشردوستانه به کشور شده است. باید جدی باشد که با ایجاد یک کانال مالی پایدار و با نیازهای مناسب برای شرکت ها ، بانک ها و گروه ها ، به جای اینکه نیاز به موانع سنگین تری داشته باشد ، در مورد آسیب های ناشی از رژیم تحریم های ظالمانه خود مقابله کند.»

دیده بان حقوق بشر دریافت که تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران، باعث رنج های غیرضروری برای شهروندان ایرانی مبتلا به طیف وسیعی از بیماری ها و شرایط پزشکی می شود. برخی از بیشترین آسیب دیده ایرانیان مبتلا به بیماری های نادر و یا شرایطی هستند که نیاز به معالجه تخصصی دارند و قادر به تهیه داروهای یا داروهای قبلی نیستند. این شامل بیماران مبتلا به لوسمی، اپیدرمولیز بولوزا (EB ، نوعی بیماری است که باعث ایجاد پوست شکننده ، تاول زده می شود) ، صرع و صدمات مزمن چشم در اثر مواجهه با سلاح های شیمیایی در طول جنگ ایران و عراق است.

افرادی که دارای اشکال شدید EB هستند نتوانستند بانداژهای تخصصی دریافت کنند و احتمالاً احتمال ابتلا به عفونتهای باکتریایی و ایجاد سپسیس را دارند. کودکان مبتلا به صرع که در برابر درمان های معمول مقاوم هستند و قادر به گرفتن داروهای وارداتی نیستند ، تشنج های مکرر و بدون کنترل دارند که در معرض آسیب و به مرور زمان آسیب های شدید و دائمی در مغز دارند.

مترجم: سحر نیامنش

لینک به سایت دیده بان حقوق بشر

  • منبع خبر : سایت راه نو