دستبرد به خیریه ها و کلیساهای فرانسوی برای هزینه های سخنرانان و مراسمات علیه ایران. آیا پای جولیانی، بولتون و بقیه سخنرانان مراسمات مجاهدین خلق به پرونده باز خواهد شد؟

هزینه تامین مالی سخنرانی جولیانی، بولتون، پارلمانترها و … در مراسمات مجاهدین ، هزینه کمک مالی به احزابی چون حزب راستگرای اسپانیا، هزینه به برخی رسانه های معتبر برای درج اخبار مجاهدین خلق و … سوال مهمی در ذهن بسیاری از خبرنگاران ایجاد کرده است، که منبع تامین مالی این مخارج که از عهده بسیاری از شرکت های مطرح و سودآور دنیا بر نمی آید کجاست و مجاهدین خلق این پول را از کجا تامین می­کنند؟

هرچند برخی از خبرنگاران ادعای کمک مالی سعودی و اسرائیل را به این گروه داشتند، اما حتی این بازیگران نیز به دلیل محدودیت های بودجه ای، نمیتوانند این هزینه هنگفت را تامین کنند.

خبرنگاران در سال ۲۰۰۳ زمانی که سیستم امنیتی فرانسه، بسیاری از کادرهای گروه را بازداشت کرده بود، بدنیال پاسخ خود میگشتند، اما آن پرونده به دلایل مبهم سربسته ماند و پاسخی برای این سوال به دست نیامد.

حالا پس از گذشت دو دهه از برخورد سال ۲۰۰۳، یکی از افراد این گروه به نام یعقوب معراجی در توئیتر خود اعلام کرده که از اوایل انقلاب ایران با مجاهدین همکاری داشته و بعد از جنگ مشترک مجاهدین و صدام علیه ایران به فرانسه بازگشته و در پایگاه­های این فرقه حضور داشته است، قصد دارد به پلیس فرانسه مراجعه و اطلاعات و دانسته هایش را در خصوص سوء استفاده این گروه از خیریه های فرانسوی و کلیساهای آن کشور و پولشویی گروهک مطرح نموده و علیه گروهی که زمانی عضو آن بوده است، طرح شکایت نماید.

معراجی در حال حاضر میتواند یک شاه کلید برای پرونده مالی مجاهدین خلق و افراد و احزابی که از این گروه پول دریافت کرده­اند باشد.

اگر اظهارات معراجی در ارتباط با اینکه بخشی از هزینه های فرقه از طریق سوء استفاده از خیریه ها و کلیساها تامین می شده، یعنی پولی که می بایست به آسیب دیدگان اجتماعی برسد، هزینه تردد و اسکان و سخنرانی افراد مطرح سیاسی مانند جولیانی گردیده، صحت داشته باشد، به نظر بسیار مهم تر از پرونده پولشویی و کلاهبرداری مجاهدین خلق میباشد و ورود بخش های نظارتی سیاسی داخل فرانسه و بقیه کشورهای اروپایی و آمریکایی لازم است، که باید بررسی کنند چرا برخی سیاستمداران علیرغم تجربه سیاسی و شناخت کافی از میزان ظرفیت های قانونی احزاب و گروه ها در هزینه ها، با چه توجیهی، علیرغم ابهامات زیاد در خصوص فعالیت های مالی مجاهدین خلق، در برنامه های این گروه شرکت و از آن پول نیز دریافت میکردند.

تمامی این پاسخ ها، منوط به اظهار نظر رسمی سیستم های امنیتی فرانسه در خصوص صحت اظهارات آقای یعقوبی است تا بعد از آن، دستگاه های نظارت جمعی وارد عرصه بررسی و چرائی فعالیت های تاریک و مبهم برخی احزاب و اشخاص گردند.

نویسنده: دیوید بروکز – سایت هرالد تریبون آمریکا

مترجم: سایت ترور اسپرینگ