از زمان شکل گیری انجمن ایرانیان مقیم آلبانی ، آسیلا، سازمان مجاهدین بارها سعی کرده است با توطئه های مختلف و با بکارگیری بخش های فاسد در سیستم های اداری و پلیس کشور آلبانی اعضای آسیلا را تحت فشار قرار داده و آنان را از این کشور اخراج نماید ولی هرگز موفق به اینکار نشده است.

بنابه اخبار رسیده از آلبانی؛  همزمان با ورود رئیس جمهور آلمان به تیرانا صبح روز پنجشنبه ۱۰ آذر ماه ۱۴۰۱ (۱ دسامبر ۲۰۲۲) یک تجمع اعتراضی توسط انجمن حمایت از ایرانیان مقیم آلبانی (آسیلا)، با مجوز رسمی از اداره پلیس، در مقابل ساختمان پلیس مهاجرت در تیرانا برگزار گردید.

تجمع شهروندان آلبانی، به همراه ایرانیان نجات یافته از مناسبات برده داری نوین سازمان مجاهدین خلق، در اعتراض به انتقال غیر قانونی آقایان؛ حسن حیرانی، احسان بیدی، احسان شهبازی غلامرضا شکری، علی هاجری و مهدی سلیمانی به اردوگاه مهاجران غیر قانونی صورت گرفت. در حالیکه این افراد دارای مدارک شناسایی و قانونی برای اقامت در آلبانی هستند.

همسران افراد فوق الذکر هم در این تجمع شرکت کرده و با خبرنگاران مصاحبه کردند. آنان تاکید داشتند که این افراد دارای موقعیت پناهندگی و دارای کارت و شماره شناسایی بوده و تاکنون هیچگونه اتهامی علیه آنان مطرح نگردیده است.

همزمان داشامیر مرسولی رئیس آسیلا و دکتر جرجی تاناسی دبیرانجمن نیز سخنرانی کردند.

دکتر تاناسی تاکید کرد که : تمامی ایرانیان عضو آسیلا که اعضای سابق سازمان مجاهدین خلق هستند دارای موقعیت پناهندگی بوده و تحت حمایت ماده ۴ کنوانسیون ژنو قرار می گیرند. آنان سالهاست در این کشور زندگی می کنند و دارای همسر و فرزند و شغل هستند. آنان بر خلاف سازمان مجاهدین خلق در آلبانی هرگز کاری خلاف قوانین و مقررات کشور آلبانی انجام نداده اند.

در این میان دکتر اولسی یازچی کارشناس تاریخ و روزنامه نگار آلبانیایی ، همچنین استاد دانشگاه اروپایی آلبانی نیز در یک مصاحبه مفصل و زنده با تلویزیون MCN تاکید کرد اقدام پلیس مهاجرت آلبانی خلاف مقررات داخلی و بین المللی بوده و تنها موجب خرسندی سران فرقه رجوی می شود. وی هشدار داد که اقدامات غیر قانونی عناصر فاسد در دستگاه دولت و پلیس آلبانی تصویر خوبی از این کشور در انظار عمومی به جا نمی گذارد.

قابل ذکر اینکه شبکه های تلویزیونی آلبا تی وی و کریستال تی وی با عزام خبرنگار و فیلم بردار به این تجمع پوشش خبری دادند. تلویزیون اینترنتی ترینگ تی وی Livestream Tring TV نیز گزارشی از این تجمع انعکاس داد.

همچنین رسانه های نوشتاری و تصویری دیگری هم در این تجمع حضور داشته و عکس و خبر تهیه کردند.

علاوه بر این آقایان خلیل انصاریان ، عبدالرحمان محمدیان و حمید آق آتابای و خانم ها میراندا مرسولی و لیلی عزیزی سخنرانی کردند.

گفتنی است همسران آلبانیایی آقایان؛ حسن حیرانی ، غلامرضا شکری، مهدی سلیمانی و علی هاجری در حالیکه تصاویر شوهران خود را در دست داشتند با شعارهای اعتراضی خواهان رفع حصر غیر قانونی از همسران خود شدند. این تجمع توسط پلیس تیرانا تحت حفاظت کامل قرار داشت تا تهدیدی از جانب فرقه رجوی متوجه آنان نگردد.

از زمان شکل گیری انجمن ایرانیان مقیم آلبانی ، آسیلا، سازمان مجاهدین بارها سعی کرده است با توطئه های مختلف و با بکارگیری بخش های فاسد در سیستم های اداری و پلیس کشور آلبانی اعضای آسیلا را تحت فشار قرار داده و آنان را از این کشور اخراج نماید ولی هرگز موفق به اینکار نشده است.

در حال حاضر و به همت تلاش های شبانه روزی اعضای آسیلا اعضای زیادی از مجاهدین که در اردوگاه بشدت قرنطینه شده این فرقه در آلبانی بسر می برند خواهان جدایی از این فرقه هستند. به همین دلیل سران مجاهدین مستمر در حال برنامه ریزی برای تحت فشار قرار دادند اعضای آسیلا و دور کردن آنان از کشور آلبانی هستند. که هرگز موفق نخواهند شد.

  • منبع خبر : سایت راه نو