جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی آمریكا بدون تحقق رویای خود برای جشن تغییر نظام ایران با مخالفان («مجاهدین») در تهران ، مقام خود را ترك كرد. همانطور كه سال گذشته در سخنرانی خود در همایش سالانه (مجاهدین) در پاریس وعده آنرا به رهبران خود قول داد.

عبدالباری عطوان سردبیر رای الیوم: بعد از برکناری بولتون؛ چه کسی عزادارترین و اندوهناکترین برای وی در خاورمیانه خواهد بود؟ آیا این اقدام راه را برای دیدار بین ترامپ و روحانی را هموار خواهد کرد؟

برکناری جان بولتون از مشاور امنیت کاخ سفید
جان بولتون مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید

جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا بدون تحقق رویای خود برای جشن تغییر نظام ایران با مخالفان («مجاهدین») در تهران ، مقام خود را ترک کرد.  همانطور که سال گذشته در سخنرانی خود در همایش سالانه (مجاهدین) در پاریس وعده آنرا به رهبران خود قول داد. و بدون اینکه خوان گوایدو به جای نیکلاس مادورو رهبر ونزوئلا شود و بدون اینکه پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی بمباران شود؛ بولتون لیست بلندی از این دست رویاها را در سر داشت.

عطوان افزود: شخصیت های بی شماری پس از دریافت خبر برکناری امروز بولتون ، دچار افسردگی خواهند شد که مهمترین آنها نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو ، و برخی از سران خلیج فارس ، به ویژه در عربستان سعودی و امارات هستند که به واسطه حضور بولتن در کاخ سفید ، آمریکا  اعتصابات کیفی علیه ایران سازمان دهند و منجر به سرنگونی نظام ایران شوند ، تا یک دولت طرفدار آمریکا  و برنامه های آن در منطقه ایجاد شود که اولین تصمیم آن  افتتاح سفارت برای کشور عبری  (اسرائیل) در قلب تهران خواهد بود.

وی گفت: بولتون به دلیل موضع گیری سخت در  قبال اعراب و مسلمانان به کاخ سفید آمد ، مخالف خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ، عراق و سوریه بود  و از رئیس جمهور ترامپ خواست تا سه کشور را ویران کند ، حتی اگر بمب های هسته ای تاکتیکی لازم باشد.

قابل توجه است که ادعای ترامپ مبنی بر برکناری بولتون به دلیل اختلاف نظر با وی در بسیاری از موضوعات، مسخره است ، زیرا ترامپ وی را در این مقام مهم منصوب کرده است. زیرا او در اکثر پرونده های داغ ، به ویژه ایران ، کره شمالی و ونزوئلا مواضع سختی را اتخاذ کرد.  وقتی دید این ترفند جواب نمی دهد و ایران و ونزوئلا و کرده شمالی تسلیم نشدند و بدنبال تحریم های سخت آمریکا پرچم سفید بالا نگرفتند نقش او تمام شد و با ذلت و خواری بیرون انداخته شد.

ترامپ به جنگ را تهدید می کند ، اما او از این مبارزه ترس دارد. و معتقد است که می تواند مذاکره کند تا تمام امتیازات مورد نظر خود را از مخالفانش بگیرد ، زیرا هیچ تفاوتی بین موضوعات بین المللی و معاملات املاک و مستغلات ندارد ، و به همین دلیل دست از التماس برای دیدار با روسای کره شمالی و ایران برنداشت. او با رهبر کرده شمالی دوبار دیدار کرد اما شکست خورد. در مورد ایران هم هنوز افتخار دیدار با مقامات آنرا پیدا نکرده است . . .

احتمالاً با برکناری بولتون از سمت خود ، چشم انداز جنگ با ایران بسیار کاهش یافته است و ما این امر را رد نمی کنیم که برخی از هواداران آن و حتی کسانی که مشتاق جنگ  در منطقه خلیج فارس  هستند مراسم  عزاداری برای رفتن بولتون برپا می کنند تا رفتن وی را  تسلیت بگویند . . .

مترجم: سحر نیامنش

لینک به منبع: سایت رای الیوم