سارا معین، کارگردان مستند کودکان کمپ اشرف درباره چرایی انتخاب این موضوع برای ساخت مستند می گوید: موضوع کودکانی که از کمپ اشرف به اروپا و امریکای شمالی فرستاده شدند، موضوعی است که سالهاست در جمع ایرانیان خارج از کشور مطرح بوده اما هیچ گاه جزئیات آن مشخص نبوده است.

برنامه ۶۰ دقیقه بی بی سی فارسی ، قسمتی از برنامه روز گذشته خود را به موضوع مستند کودکان کمپ اشرف اختصاص داد.

در این برنامه قسمت هایی از مستند پخش شد و سپس مجری با سارا معین کارگردان این فیلم به گفتگو نشست. مستند کودکان کمپ اشرف به کارگردانی سارا معین در چند فستیوال سوئدی از جمله فستیوال فیلم بین المللی گوتنبرگ به نمایش درآمد.

این مستند روایت زندگی ۴ کودک از نزدیک به هزار کودکیست که سازمان مجاهدین خلق از پدر و مادر جدا کرد و به کشورهای اروپایی به ویژه آلمان و سوئد فرستاد.

سارا معین، کارگردان مستند کودکان کمپ اشرف درباره چرایی انتخاب این موضوع برای ساخت مستند می گوید: موضوع کودکانی که از کمپ اشرف به اروپا و امریکای شمالی فرستاده شدند، موضوعی است که سالهاست در جمع ایرانیان خارج از کشور مطرح بوده اما هیچ گاه جزئیات آن مشخص نبوده است. من از کودکی این بچه ها را در سوئد می دیدم و برایم سئوال بود بچه هایی که بی سرپرست به سوئد منتقل شدند، چه سرنوشتی پیدا کرده اند!

در واقع داستان من داستان امیر، پروین، حمید و عاطفه است که چهار شهروند سوئدی هستند و کاملاً زندگی های متفاوتی دارند. زندگی این افراد در ظاهر هیچ ربطی به هم ندارد. اما همه این کودکان در سال ۱۹۹۱ میلادی از کمپ اشرف عراق بدون پدر و مادر هایشان به سوئد فرستاده می شوند.

کارگردان مستند کودکان کمپ اشرف درباره واکنش سازمان مجاهدین خلق نسبت به تولید و اکران این مستند می گوید: در دنیای مجازی واکنش های زیادی بوده و من همه را دنبال نکرده ام. اما در زمان افتتاح این فیلم در فستیوال گوتنبرگ و نیم ساعت قبل از اکران ، یعنی زمانی که هنوز کسی فیلم را ندیده بود به جز دست اندرکاران آن، مجاهدین حدود ۲۰۰ نفر را از دور تا دور اروپا سازماندهی کرده بودند تا تظاهرات کنند و راجع به فیلمی صحبت کنند که هنوز دیده نشده.

سارا معین در پاسخ به این سوال که چقدر اجماع وجود دارد میان سرنوشت این کودکان و دیگر کودکان سازمان مجاهدین خلق می گوید: یک سری مسائل فکت هستند.

– این که کودکان اعضای مجاهدین خلق در سال ۱۹۹۱ سوار اتوبوس شدند و ابتدا به اردن و از آنجا به اروپا و کشورهای امریکای شمالی منتقل شدند.

– این که سازمان مجاهدین با دروغ هایی که به دولت ها می گفتند بچه ها را در خانواده های هوادار خود برای سرپرستی می گذاشتند در حالی که بعضی از این خانواده ها نه صلاحیت داشتند و نه شرایط.

– این که تعداد زیادی از بچه ها دوباره در سنین نوجوانی به کمپ اشرف در عراق بازگردانده شدند.

اینها همه فکت هستند اما حس این بچه ها نسبت به این قضایا متفاوت است.

من با حدود ۲۰ نفر صحبت کردم و همه تجربه تلخی داشتند نسبت به سرگذشتشان . در این میان تعدادی هم در تلویزیون سازمان گفته بودند که ما خوشحالیم بابت این قضیه. البته اینها کسانی هسند که هنوز وابسته به سازمان مجاهدین خلق هستند.