روشن است که جان بولتون در نیویورک تایمز نوشت که خواهان حمله به ایران است و  تنها گزینه بمباران ایران است. او  متحد  گروه تروریستی مجاهدین خلق بود. وی در نشست سالانه آنها سخنرانی کرد و آرزو کرد که حکومت ایران سرنگون و مجاهدین به حکومت برسند. بنابراین، همه می دانند که استراتژی و فکر و برنامه سفیر جان بولتون چیست. این موضوع محرمانه نیست.

 

توضیح: شبکه تلویزیونی «دموکراسی آمریکا» در تاریخ ۱۴ می ۲۰۱۹ مصاحبه ای را با آقای سیدحسین موسوی دیپلمات سابق ایران انجام داده است که خلاصه ای از آن آورده می شود.

مجری امی گودمن:  . . . ، عربستان سعودی ادعا می کند حملاتی توسط هواپیماهای بدون سرنشین به دو ایستگاه پمپاژ نفت عربستان سعودی انجام شده است. پیش از این، یک ایستگاه تلویزیونی هوتلی در یمن پیشتر گفته بود که حوثی ها در داخل عربستان سعودی حمله کرده اند. روز دوشنبه اتحادیه اروپا از دولت ترامپ خواست تا حداکثر محدودیت را پس از یک جلسه بین وزیر امور خارجه ایالات متحده مایک پومپو و دیپلمات های اتحادیه اروپا در بروکسل نشان دهد. امروز، پومپو با رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین ملاقات می کند تا درباره ایران و مسائل دیگر صحبت کند. در همین حال جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران امروز در هند است. تا همین اواخر، هند دومین وارد کننده نفت ایران پس از چین بود، اما هند پس از آنکه دولت ترامپ را ترک کرد، آنها را مجبور کرد واردات نفت ایران را قطع کند.

اکنون سفیر سابق ایران، سید حسین موسویان، در حال پیوستن به ماست.  او یک متخصص امنیت و سیاست هسته ای در خاورمیانه در مدرسه دولتی و بین المللی دانشگاه وودرو ویلسون دانشگاه پرینستون است. از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵، او به عنوان سخنگوی ایران در مذاکرات هسته ای خود با اتحادیه اروپا خدمت کرده است. او نویسنده بحران هسته ای ایران است.

آقای سفیر . . . نیویورک تایمز گزارش می دهد که ایالات متحده در حال آماده شدن برای اعزام  ۱۲۰،۰۰۰ سرباز به منطقه، اطراف ایران است آیا می توانید در مورد اهمیت این صحبت کنید؟

مصاحبه سیدحسین موسویان با شبکه تلویزیونی دموکراسی آمریکا

سید حسین موسویان: بله صبح بخیر در واقع، پس از آنکه سفیر جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی معرفی شد، چنین وضعیتی را انتظار داشتم. من در سال گذشته مقالات بسیاری  نوشته ام که این اتفاق می افتد. از آنجایی که حتی امروز صبح، اگر شما به ایالات متحده آمریکا نگاه کنید، دو عضو ارشد کنگره آمریکا، سناتور مورفی و نماینده هیمز، آنها گفته اند که جان بولتون و پومپو رهبری ایالات متحده را در جنگ با ایران دنبال می کنند. چند روز پیش، دو عضو ارشد دیگر کنگره سناتور دروبین، آنها همان گفته ای را مطرح کردند که جان بولتون ایالات متحده را به جنگ با ایران می برد.

روشن است که جان بولتون در نیویورک تایمز نوشت که خواهان حمله به ایران است و  تنها گزینه بمباران ایران است. او  متحد  گروه تروریستی مجاهدین خلق بود. وی در نشست سالانه آنها سخنرانی کرد و آرزو کرد که حکومت ایران سرنگون و مجاهدین به حکومت برسند. بنابراین، همه می دانند که استراتژی و فکر و برنامه سفیر جان بولتون چیست. این موضوع محرمانه نیست.

دوم اینکه واقعیت این است که نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای سالها تلاش کرده است تا ایالات متحده را به حمله به ایران متقاعد کند. او در کاخ سفید نفوذ زیادی دارد. شما به یاد می آورید زمانی که رئیس جمهور ترامپ از معامله هسته ای ایران عقب نشینی کرد. نتانیاهو، چند روز بعد گفت: «من از او خواسته ام که از  معاهده  هسته ای خارج شود».  نتانیاهو به طور عمومی گفت: «من از پرزیدنت ترامپ خواستم که سپاه پاسداران  را به عنوان یک گروه تروریستی معرفی کند.» وی گفت: «این من بودم که او را از این معاهده خارج کردم.»

مسئله سوم این واقعیت است که بن سلمان و بن زاید، پادشاه عربستان سعودی و امارت، سالها در صدد  حمله به ایران بوده اند. شما به یاد داشته باشید جان کری وزیر خارجه قبلی آمریکا سه بار علنی گفته بود که در هر ملاقاتی با سعودیها، اماراتیها، اسرائیلی ها  آنها از ما میخواستند که به ایران حمله کنیم.

بنابراین، تیم چهار نفره «ب» – جان بولتون، بنیامین نتانیاهو، بن سلمان و بن زاید – در حال حاضر موضع عالی خود را در کاخ سفید دارند تا ایالات متحده را به رویایی با ایران که آرزوی چندین ساله شان است  بشکانند.

یوان گونزالس: سفیر موسویان، . . .  آخرین اخبار مربوط به چهار کشتی تجاری که در اثر عملیات خرابکاری صدمه دیدند  و به اعتقاد ایران یک کشور سوم پشت این حمله است؟ اینطور به نظر میرسد که شما به عنوان یک هدف حمله به ایران نگاه کنید.

سید حسین موسویان:  این دقیقا همان چیزی است که من چند ماه پیش  گفتم که چگونه پرزیدنت ترامپ را به جنگ می کشانند.  این چنین حوادثی در منطقه خواهد بود. این جدید نیست.  من چند ماه  است که در بسیاری از مقالات و مصاحبه هایم، تلاش های مخرب توطئه گران، از جمله حمله به تاسیسات ایالات متحده در منطقه یا کشتن سربازان آمریکایی در منطقه و یا حمله به متحدان آمریکا، و یا امکانات  آنها در منطقه را گوشزد کرده ام.  شما همین هفته گذشته مقاله هایی از اسراییلی ها را خواندید که می گویند ما اطلاعاتی داریم که ایران قصد حمله به زیرساخت های نفتی متحدان آمریکا در منطقه را دارد. این سناریو است این طرح توطئه است که آنها می خواهند هیچ  گزینه ای غیر از حمله به ایران  برای رئیس جمهور ترامپ  باقی نگذارند.

بهمین دلیل اعضاء گنگره آمریکا، ایران ، اروپایی ها و دیگراعضاء جامعه جهانی مکرر درمورد این سناریو هشدار داده اند، سناریویی که برای منطقه، ایران، آمریکا وجامعه جهانی فوق العاده خطرناک است. مگر فاجعه حمله به عراق چگونه رخ داد. آنهایی که آمریکا را برای حمله به عراق تشویق کردند، چه کسانی بودند؟ همین نتانیاهو بود که به نشست کنگره آمریکا آمد و در حضور صدها عضو کنگره گفت که ما مدارک و شواهد متقن داریم که صدام حسین تسلیحات  کشتار جمعی دارد و از القاعده حمایت میکند، بوش را وادار به حمله به عراق کرد و بعد همه فهمیدند و نه سلاح کشتار جمعی وجود داشت و نه حمایتی از القاعده.

بنابراین همه میفهمند که سناریوی عراق روی میز بولتون است. معتقدم که شخص ترامپ جنگ نمیخواهد. اوحتی دنبال تغییر رژیم نیست اما تیم ب بتدریج اورا بسمت جنگ میکشاند. به منطقه نگاه کنید.عواقب حمله آمریکا به افغانستان را ببینید.بعد از ۱۷ سال اشغال افغانستان، امروز ۵۰ درصد افغانستان در اختیار طالبان قرار گرفته است و آمریکا برای مذاکره باطالبان التماس میکند تا راه آبرومندی برای فرار پیداکند. دهها هزار نفر در افغانستان کشته شدند. پنج شش هزار آمریکایی در عراق کشته شدند. به وضع یمن نگاه کنید. اینهمه فاجعه کافی نیست؟ . . .

منبع: سایت شبکه تلویزیونی دموکراسی آمریکا

مترجم: سایت راه نو