ثریا سپه پور-اولریش: «این گروه تجربه کافی در انجام قتل ها و ترورها داشته است. اگر یک یا چند نفر از اعضای مجاهدین در اروپا دست به اقدامات تروریستی و خرابکاری بزنند و آنرا به گردن تهران بیندازند ، تعجب نخواهم کرد. شاید این نقشه آتی آنها و حامیانشان باشد»

توضیحات: ثریا سپه پور-اولریش دارای مدرک کارشناسی ارشد دیپلماسی عمومی از USC Annenberg برای ارتباطات است. او یک محقق و نویسنده مستقل است و با تمرکز بر سیاست خارجی ایالات متحده و نقش لابی. مقالات وی توسط چندین انتشارات آنلاین منتشر شده است. او یک سخنران عمومی است او غالباً توسط تلویزیون روسیه مصاحبه می شود.

خانم  ثریا سپه پور در تاریخ ۱۱ نوامبر ۲۰۱۹ (۲۰ آبان ۹۸) در گفتگو با خبرنگار سایت بالکان‌پست، به سوالاتی در خصوص سازمان مجاهدین پاسخ داده است. متن کامل مصاحبه که توسط مترجم سایت راه نو ترجمه گردیده در اینجا آورده می شود.

سازمان مجاهدین در اروپا به عملیات تروریستی دست خواهند زد

ثریا سپه پور

بالکان پست: در مطلبی که در ماه سپتامبر توسط واشنگتن پست منتشر شد ، شاهین قبادی سخنگوی گروه تروریستی ضد ایرانی مجاهدین خلق (MEK) ادعا کرد که: «بررسی دقیق تاریخ مجاهدین خلق نشان می دهد که (مجاهدین) زنده مانده و شکوفا شده است. ۵۴ سال (حضور) ، نه به خاطر داشتن صدایی در کاخ سفید بلکه به دلیل اتکا به آن فقط به ملت ایران بوده  است. » درباره این اظهارات چه می توانید بگویید؟

ثریا سپه پور-اولریش: انتشار این مطلب در واشنگتن پست بدون علت نیست. واشنگتن پست که صفحات خود را به تبلیغات یک فرهنگ فرقه می دهد،  بدلیل مبالغ هنگفتی است که از سوی (مجاهدین) به آنها پرداخت می شود.

برای چند سال اول، جنگ مجاهدین خلق با دیکتاتور دوستان آمریکا ، شاه ایران ، سرمایه داری و امپریالیسم غربی اختصاص یافته بود. اما در سال ، شکاف ایدئولوژیکی در درون گروه ایجاد شد که در آن زمان این گروه اعلام کرد که مارکسیسم ، و نه اسلام ، فلسفه واقعی  و انقلابی این گروه است.

در این مرحله بود که آنها به تروریسم متوسل شدند. آمریکایی ها در ایران به هدف اصلی خود تبدیل شدند و آنها نظامیان برجسته را در ایران زخمی و یا کشتند و گفته می شود که به طور جدی در تصرف سفارت آمریکا درگیر شده اند.

به طور مشخص، این گروه تروریست، حیوان خانگی “امپراطوری غربی” بودند که آنها را برای جنگیدن آماده کرده بودند. وجود آنها برای آمریکا لازم بود تا ایران را از دولت اسلامی که شاه را در تهران سرنگون کرده بود خلاص کند. بنابراین فعالیت های ترور و ترورهایی که یک بار علیه آمریکایی ها در ایران انجام شده است به سمت دولت جدید اسلامی در ایران هدایت شده است. گروه تروریستی و پشتیبانان آنها این تصور را مطرح کردند که مجاهدین خلق مسئولیت ترور آمریکایی ها نیست و این اقدامات ترور توسط عناصر سرکش در داخل این گروه انجام می شود.

دروغ ها همچنان گسترش می یابد. مجاهدین خلق از اعتبار و پشتیبانی صفر در داخل ایران برخوردار است. و صادقانه بگویم ، هنوز تعداد کمتری در خارج از ایران وجود دارد. اما آنها در آمریکا ، انگلیس و اسرائیل حمایت سیاسی زیادی دارند. نه تنها سیاستمداران برجسته آمریکا در هر دو طرف راهرو از این گروه حمایت می کنند ، بلکه نومحافظه کاران و اندیشمندان طرفدار اسرائیل هستند. آنها همچنین از طریق یک انتشار آنلاین «اینترنشنال آنالیست نت‌ورک» (شبکه بین المللی تحلیلی) و «گلوبال پولیتیشن» (سیاستمدار جهانی) از رئیس سازمان آنلاین توسط صهیونیستی به نام دانیل ام. زوکر «محافظت» کردند.

به طور خلاصه ، این گروه از سرچشمه های خود به شدت فاصله گرفته است و فقط به اسم آن یکسان است و بدون پشتوانه سیاستمداران و سازمان های تأثیرگذار زنده نمی ماند. تنها قیمتی که با خون پرداخت شده بود ، همان مردمی بودند که مجاهدین آنها را به قتل رساندند.

بالکان پست: مجاهدین که توسط منتقدین به عنوان «فرقه» توصیف شده اند ، از سوی مقامات ارشد آمریکا به عنوان بدیل برای دولت ایران مورد ستایش قرار گرفته است. چگونه این گروه حمایت از چنین افراد با نفوذی را بدست آورده است؟

ثریا سپه پور-اولریش: شخصاً ، من اعتقاد ندارم که ایالات متحده آمریکا آنها را به عنوان بدیل برای دولت در ایران می بیند. آنها از این گروه برای تضعیف تهران استفاده می کنند در حالی که آنها را با وعده ها جلب می کنند. حمایت از «افراد تأثیرگذار» برای گروه یا ایدئولوژی آن نیست ، بلکه به ضرری است که می تواند به تهران وارد کند. هرچه ایران نسبت به این فرقه حساسیت بیشتری نشان دهد ، ایالات متحده و اسرائیل بیشتر این گروه را در مقابل جمهوری اسلامی می دانند.

فکر می کنم درک آنها در این زمینه بسیار مهم است. ایالات متحده سیاست مذاکره ای برای عدم مذاکره با تروریست ها دارد ، اما عادت دارد از تروریست ها برای دستیابی به اهداف خود استفاده کند. اگر و هنگامی که به هدف دست یافتند ، تروریست ها بصورت نامطلوبی از چشم آنها افتاده اند.

بالکان پست: کریم سجادپور ، یک کارشناس ایرانی در کارگاه موقوفات برای صلح بین المللی ، این سازمان را به عنوان یک گروه حاشیه با نیکوکاران اسرارآمیز توصیف کرده است که در کشور خود مورد حمایت واقع می شوند. آیا شواهدی وجود دارد که نشان دهد این «نیکوکاران اسرارآمیز» چه کسانی هستند؟

ثریا سپه پور-اولریش: برخی از اعضای سابق مجاهدین خلق اظهار داشتند که شاهد این بوده اند که عربستان سعودی به این گروه پول و طلا داده است. من معتقدم که شاید سالهای بعد نیز بوده است. در آغاز انقلاب ایران ، عربستان سعودی بیشتر علاقه داشت که سلطنت و فرزند شاه مخلوع را بازیابی کند. البته در دهه ۸۰ ، نیکوکار آنها صدام حسین «قصاب بغداد» بود.

حمایت سیاسی از اسرائیل امری غیرقابل انکار است و ادبیات زیادی در این باره وجود دارد. با این حال ، در سال ۲۰۱۲ ، NBC  داستانی را تکرار کرد که در همه جا تکرار شد – که اسرائیل مجاهدین خلق را «تأمین مالی ، آموزش دیده و مسلح» کرده بود.

مطمئناً ، در حالی که مجاهدین خلق در اردوگاه اشرف – عراق به عنوان «شخص با وضعیت ویژه»محافظت می شدند و تحت نظارت قرار می گرفتند ، مطمئناً دولت آمریکا مسئولیت نگهداری آنها را بر عهده داشت.

بالکان پست: مجاهدین خلق از اردوگاهی در (نزدیک)روستایی در آلبانی کار می کند. حضور این گروه در آن منطقه چگونه بر بالکان به طور کلی و خصوصاً آلبانی تأثیر گذاشته است؟

ثریا سپه پور-اولریش: پرداختن به تأثیر حضور عاملان مجاهدین خلق بر بالکان از این محدوده تحقیقات من فراتر است. اما آنچه بسیار واضح است این است که ایالات متحده برای پیشبرد اهداف ایالات متحده در رابطه با نقش آلبانی در پیشبرد هدف سیاست خارجی ایالات متحده ، یک برنامه ۴ ساله (۲۰۱۱-۲۰۱۵) برای کمک به آلبانی داشته است. پیامد اولیه این «کمک» تقاضای جا برای هزاران تروریست در این کشور بود. به نظر می رسد که یک گروه تروریستی که توسط ایالات متحده در عراق محافظت می شد ، اکنون توسط کشورهای متحد در اروپا محافظت می شود.

این گروه تجربه کافی در انجام قتل ها و ترورها داشته است. اگر یک یا چند نفر از اعضای مجاهدین در اروپا دست به  اقدامات تروریستی و خرابکاری بزنند و آنرا به گردن تهران بیندازند ، تعجب نخواهم کرد. شاید این نقشه آتی  آنها و حامیانشان باشد.

مترجم: سحر نیامنش

لینک به منبع مقاله در سایت بالکان پست

  • منبع خبر : سایت راه نو