دولت آمریکا در سال‌های گذشته یکی از حامیان «مجاهدین» بوده است. برخی از نزدیکان ترامپ از جمله «رودی جولیانی»، وکیل شخصی او ارتباطات نزدیکی با این گروه داشته و از آنان پول دریافت کرده‌اند.

پایگاه خبری «دیلی‌بیست»: رابرت جوزف، یک مقام ارشد سابق ایالتی آمریکا در ازای خدماتی که برای «مجاهدین» ارائه می دهد، ماهانه  15000 دلار از سوی این گروه دریافت می کند.

پایگاه خبری «دیلی‌بیست» نوشت: برایان هوک ، مشاور ارشد وزیر امور خارجه مایک پومپئو و نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، روز ۳۱ ژانویه با رابرت جوزف ، یک مقام ارشد سابق ایالتی که اکنون در خدمت «مجاهدین» است، دیدار کرد.

NCRI  (شورای ملی مقاومت) بازوی سیاسی مجاهدین خلق ایران است – معمولاً با نام اختصاری فارسی، MEK –  شناخته می شود – و تا سال ۲۰۱۲ در لیست رسمی دولت ایالات متحده از سازمان های تروریستی خارجی بود.

ملاقات رابرت جوزف با برایان هوک درست چند هفته پس از آن صورت گرفت که یک حمله هوایی ایالات متحده ژنرال قاسم سلیمانی ، فرمانده ارشد نظامی ایران را به قتل رساند.

با این وجود ، این دیدار در حالی انجام شده که پیشتر رسانه‌های آمریکا گزارش داده بودند «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا مقام‌های این کشور را از دیدار با نمایندگان «مجاهدین» منع کرده است.

به نوشته دیلی بیست پامپئو در آن اطلاعیه به «سابقه بحث‌انگیز» سازمان «مجاهدین» و «جایگاه ضعیف» آن در میان مردم ایران اشاره کرده بود..

استناد به تاریخچه بحث برانگیز «مجاهدین» – ظاهراً این گروه در ترور سه افسر ارتش آمریکا و سه پیمانکار غیرنظامی دیگر نقش داشته است.

دولت آمریکا در سال‌های گذشته یکی از حامیان «مجاهدین» بوده است. برخی از نزدیکان ترامپ از جمله «رودی جولیانی»، وکیل شخصی او ارتباطات نزدیکی با این گروه داشته و از آنان پول دریافت کرده‌اند.

نه هوک و نه دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه به درخواست های اطلاعات بیشتر درباره این نشست پاسخ ندادند. رابرت جوزف همچنین به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

رابرت جوزف هیچ جزئیاتی در مورد آنچه در هر یک از این جلسات مورد بحث قرار گرفته ارائه نکرده است. به طور کلی ، وی به وزارت دادگستری گفت ، او برای «ارائه مشاوره به مقامات NCRI در مورد طیف وسیعی از موضوعات ، از جمله: چگونه به بهترین وجه برای مقابله با روایات دروغین درباره NCRI تلاش کرد. چگونگی دستیابی و اثربخشی کار NCRI در مورد حمایت از ایران ، تجاوز منطقه ای و برنامه هسته ای آن؛ و چگونه می توان برنامه  ایجاد یک ایران آزاد و دموکراتیک را پیش برد. »

به گفته دادگستری ، جوزف همچنین «توصیه های مستحکمی برای تقویت حفاظت و امنیت از پناهجویان سابق ایرانی در اردوگاه نظامی سابق آمریکا در اردوگاه لیبرتی در بغداد ، عراق ، که هم اکنون در خارج از تیرانا ، آلبانی زندگی می کنند ، ارائه داد.»

«مجاهدین» مدتهاست که در تلاش است تا سیاستگذاران کلیدی آمریکا عمدتا در سیاست خارجی نسبت به ایران را  بی اعتماد کنند.

این روابط با تعدادی از مقامات که در دولت ترامپ از جمله جولیانی و مشاور سابق امنیت ملی جان بولتون مشغول به کار بوده اند یا مشاوره داده اند ، بی اعتبار شده است.

اما در ژانویه ، پس از کشته شدن سلیمانی ، پومپئو در یادداشتی که به هر سفارتخانه های آمریکا ارسال شده است ، نوشت: «تعامل مستقیم دولت آمریکا با این گروه ها می تواند در جهت اهداف سیاست ما برای دستیابی به توافق جامع با رژیم ایران که به رفتار بی ثبات کننده آن می پردازد ، مؤثر باشد. و از آنان خواست از ارتباط با این گروه خوداری کنند.»

رابرت جوزف در استخدام مجاهدین است و در ژانویه سال ۲۰۱۹ به عضویت لابی مستقیم برای این گروه در آمده است. وی در آن زمان به وزارت دادگستری گفت که قصد دارد «با مقامات آلبانی ، سفارت ایالات متحده ، کارمندان وزارت امور خارجه ، کاخ سفید و سایر ایالات متحده ارتباط برقرار کند.»

به رابرت جوزف در ازای خدماتی که برای مجاهدین ارائه می دهد، ماهانه  15000 دلار از سوی این گروه دریافت می کند.

مترجم: سحر نیامنش