پارلمان اروپا در بخشی از قطعنامه اخیر، فرقه تروریستی مجاهدین را سازمانی معرفی کرده است که «متهم به ارعاب، شکنجه و قتل اعضای دیاسپورای (مهاجران) ایرانی است و از شیوه‌های تهاجمی‌ و مبهم برای دیدار با نمایندگان پارلمان اروپا از جمله با پنهان کردن وابستگی حقیقی خود به این گروه استفاده می‌کند.»

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، پارلمان اتحادیه اروپا در قطعنامه‌ای که اخیراً به‌تصویب رسیده است، با اشاره به اقدامات خشونت‌آمیز گروهک تروریستی مجاهدین اعلام کرده که عناصر این فرقه، با فریبکاری و روش‌های گمراه‌کننده از نمایندگان و سیاستمداران اروپایی سوء‌استفاده می‌کنند.

در فوریه سال ۲۰۲۳ پارلمان اروپا با تشکیل “کمیته ویژه دخالت خارجی در روند‌های دموکراتیک در اتحادیه اروپا شامل تبلیغات سوء، تقویت صداقت، شفافیت و پاسخگویی در پارلمان اروپا” به تهیه پیش‌نویس قطعنامه‌ای به منظور ممانعت از دخالت خارجی در این پارلمان اقدام کرد.

در نهایت پس از تصویب پیش‌نویس قطعنامه‌ای تحت عنوان “توصیه‌هایی برای اصلاح مقررات پارلمان اروپا در مورد شفافیت، صداقت، پاسخگویی و مبارزه با فساد” در این کمیته، پارلمان اروپا این قطعنامه را در ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۳ به تصویب رساند.

در بخش مقدماتی این قطعنامه، به موارد متعددی از لابی کشور‌های خارجی در پارلمان اروپا اشاره شده است.

اما نکته قابل توجه اینجاست که یکی از بند‌های مقدماتی این قطعنامه، به اقدامات  فرقه تروریستی مجاهدین اختصاص یافته است.

فرقه تروریستی مجاهدین در سال‌های گذشته با استفاده از روش‌های گوناگون مانند پرداخت مبالغ هنگفت و روش‌های متقلبانه تلاش کرده است تا حمایت سیاستمداران غربی را به نفع خود جلب کند تا یک چهره موجه از خود به نمایش بگذارد.

اما این اولین بار است که یک نهاد رسمی اروپایی به فریبکاری‎های این فرقه برای جذب سیاستمداران و سوءاستفاده از نام آن‌ها پرده‌برداری می‌کند.

پارلمان اروپا در بخشی از قطعنامه اخیر، فرقه تروریستی مجاهدین را سازمانی معرفی کرده است که “متهم به ارعاب، شکنجه و قتل اعضای دیاسپورای (مهاجران) ایرانی است و از شیوه‌های تهاجمی‌ و مبهم برای دیدار با نمایندگان پارلمان اروپا از جمله با پنهان کردن وابستگی حقیقی خود به این گروه استفاده می‌کند.”

در بخش دیگری از این قطعنامه به اقدامات فریبکارانه فرقه تروریستی مجاهدین اشاره شده است: “این سازمان نام نمایندگان پارلمان اروپا را در لیست امضاکنندگان نامه‌هایی که امضا نکرده‌اند یا به عنوان میزبان مشترک کنفرانس‌هایی که هرگز آن را تأیید نکرده‌اند، گنجانده است.”

همچنین در این قطعنامه آمده است که فرقه تروریستی مجاهدین  برای گمراه کردن نمایندگان پارلمان اروپا و سامانه شفافیت (Transparency Register) از بیش از ۴۵ عنوان جعلی استفاده کرده‌ است.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد، بند مربوط به فرقه مجاهدین به پیشنهاد گروه تجدید اروپا (متشکل از احزاب لیبرال پارلمان اروپا) به قطعنامه اضافه شده است.

علی‌رغم اینکه نمایندگان عضو این گروه پارلمانی عمدتاً از چهره‌های ضد ایرانی هستند، اما فریبکاری‌ها و شیوه‌های متقلبانه فرقه مجاهدین برای اعمال نفوذ در پارلمان اروپا به حدی رسیده است که موجب اعتراض شدید این نمایندگان نیز شده است.

قابل ذکر است؛ در پی فشارهای آمریکا و سرویس‌های جاسوسی غربی، اتحادیه اروپا در سال ۱۳۸۷ مجاهدین را از فهرست گروه‌های تروریستی خود خارج و امکان فعالیت گسترده آن‌ها در کشورهای اروپایی را فراهم کرد.