نویسنده این کتاب، امیلی جی تامسون، خبرنگار و محققی اهل ایرلند شمالی است که حقایق تکان دهنده‌ای را درباره مخوف ترین و جنایتکارترین فرقه هایی که تاکنون شناخته شده‌اند آشکار می کند. او در این کتاب به چگونگی ظهور، رشد و شکوفایی و در نهایت سقوط و انحطاط گروهها و فرقه‌های عجیب و غریبی از سراسر جهان می پردازد.

در بخشی از کتاب آمده است: «جامعه ی اونیدا از هر نظر شبیه به یک جامعه آرمانی بود. همچنین به نسبت معیارهای زمان خود، چهره و جایگاه زنان در آن بسیار پیشرفته و مترقی می نمود. در این فرقه، با مردان و زنان به طور مساوی رفتار می شد، همگی آنها وظایف یکسانی داشتند و از سود و مزایای به دست آمده، به میزان برابر بهره می بردند. علاوه بر این، به دلیل آموزش خویشتن داری به مردان، تنها از مشکل بارداری های ناخواسته نیز در امان بودند.»

چگونه چارلز منسون الهام بخش “خانواده” خود برای راه اندازی کمپین قتل شد؟ چه ایدئولوژی پیچیده ای در پس رویدادهای وحشتناکی مانند محاصره واکو، حمله با گاز سمی اوم شینریکیو به متروی توکیو، و خودکشی ها و قتل های دسته جمعی جونزتاون نهفته است؟ چرا طرفداران خودکشی دروازه بهشت معتقد بودند که قیامت نزدیک است؟ چگونه کمون آرمان‌گرای راجنیش‌پورام به جنجال‌های تکان‌دهنده‌ای که شامل تروریسم بیولوژیکی و اقدام به قتل می‌شد، فرو ریخت؟

کتاب فرقه ها توسط یاشار مجتهدزاده ترجمه شده است. این کتاب در سال ۱۴۰۰ شمسی برابر با ۲۰۲۰ میلادی توسط نشر سبزان در ۲۸۰ صفحه منتشر شده که در کتابفروشی های معتر در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

نویسنده این کتاب، امیلی جی تامسون، خبرنگار و محققی اهل ایرلند شمالی است که حقایق تکان دهنده‌ای را درباره مخوف ترین و جنایتکارترین فرقه هایی که تاکنون شناخته شده‌اند آشکار می کند. او در این کتاب به چگونگی ظهور، رشد و شکوفایی و در نهایت سقوط و انحطاط گروهها و فرقه‌های عجیب و غریبی از سراسر جهان می پردازد.

امیلی جی تامسون چندین سال تجربه به عنوان گزارشگر تحقیقی دارد. او وب سایت و پادکست جنایات واقعی محبوب خود را، Morbidology، با بیش از ۱۲۰ هزار بارگیری در ماه دارد. او یکی از نویسندگان کتاب قتلهای حل نشده DK است که در فوریه ۲۰۱۹ منتشر شد و Cults Uncovered منتشر شده در فوریه ۲۰۲۰ است.

امیلی جی تامسون

قسمت هایی از کتاب فرقه ها

از آن روز به بعد، “نویس” خود را وقف آموزه های غیرمتعارف و کمال گرایانه ای از مسیحیت کرد. او باور داشت که تنها کسانی که عاری از هر گناهی هستند می توانند مسیحیان واقعی باشند. در آن زمان، موسسه مذهبی پیل، پناهگاه امنی برای مسیحیان ترقی خواه به شمار می رفت. با این حال، نویس، که خود را عاری از گناه و در اوج کمال میدید، در سال ۱۸۳۴ مرتد شناخته شد و از آنجا اخراج شد. پس از این ماجرا، نویس به یک راهب دوره گرد بدل شد و چند جزوه مذهبی با نظریات کمال گرایانه را نیز منتشر کرد. همین جزوات باعث شدند تا بتواند هوادارانی برای خود پیدا کند. نویس به همراه همسرش، هریت هولتون که در سال ۱۸۳۸ با او ازدواج کرد، و چند تن دیگر از پیروانش عهدنامه ای از یک کلیسای جدید را تنظیم کردند. آنها همگی با هم و در خانه نویس واقع در پاتی زندگی می کردند. با این حال، همسایه ها تا مدتها از تجمعات و مراسم نامتعارف این گروه بی خبر بودند. در سال ۱۸۴۷، نویس که به ارتکاب به زنا متهم شده بود، طرفدارانش را از ورمونت خارج و به نزدیکی دریاچه اونیدا در نیویورک منتقل کرد.

توضیح سردبیر سایت راه نو: در ارتباط با فرقه ها بویژه فرقه مجاهدین کتاب های زیادی به رشته تحریر درآمده است که بخشی از مهمترین آنها در قسمت تازه های کتاب سایت راه نو معرفی گردیده اند. بدین ترتیب علاقمندان را به مطالعه آنها توصیه می کنم.