آمریکا بخوبی می داند که با انتخاب آقای رئیسی به ریاست جمهوی ایران، کل ساختار سیاسی ایران یکپارچه می شود. بنابراین منطقی است که ایالات متحده با تمامی ایادی و مزدوران میدانی اش اعم از تجزیه طلبان، مجاهدین و رسانه های فارسی زبان بیگانه پروژه ایران ستیزی خود را در قالب جدید که ویژگی آن کشته سازی، تولید خشونت و انجام عملیات تروریستی است پیش ببرد.

بررسی تحولات اخیر نشان میدهد بعد از انتخابات ریاست جمهوی ایران و شکست آمریکا و ایادی مزدورش در تحریم انتخابات و انتخاب آقای رئیسی به مقام ریاست جمهوری ،  این کشور با تمامی عواملی میدانی و رسانه اش فاز جدیدی از فشارهای ضد ایرانی خود را آغاز کرده است.

ریچارد نفیو معمار و پیش از آن مشاور تحریم‌های نسل جدید آمریکا علیه ایران که غالباً از سال ۲۰۱۰ به این سو علیه مردم ایران اعمال شد در کتاب «هنر تحریم‌ها» The Art of Sanctions اصطلاحات و بندهای بسیار مهمی راجع به استراتژی آمریکا در تحریم‌ها، هدف آنها و سازوکار تأثیر و همچنین روند اعمال تحریم‌ها علیه ایران دارد.

وی می گوید: تحریم‌ها برای اعمال درد Pain  به مردم ایران است. او می‌گوید کارکرد تحریم‌ها اعمال درد فیزیکی Physical Pain است اما این اعمال درد فی‌نفسه هدف نیست، بلکه مقصود نهایی یک تغییر روانی Psychological  و معنوی در جامعه هدف است، منظور از این تغییر هم چیز پیچیده‌ای نیست: تسلیم و تن دادن به خواست‌های طرف تحریم‌کننده.

بنابراین مشارکت فعال مردم در انتخابات ، وارد آمدن یک ضربه بسیار مؤثر به کمپین فشار حداکثری از طریق تحریم‌ها و تهدیدها بود.

در تائید این مدعا مصاحبه مورخه ۰۴/۰۵/۱۴۰۰ «مهدی حسن» خبرنگار ارشد انگلیسی‌ مستقر در واشنگتن با رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران نیز جالب توجه است که بطور واضح به شکست سیاست «فشار حداکثری» آمریکا بر علیه ایران اعتراف کرده است. وی می گوید: «ببینید ما یک وضعیتی را به ارث برده‌ایم که رئیس‌جمهور بایدن تصمیم گرفته که به آن پایان دهیم، وضعیتی که طی آن کارزار فشار حداکثری که دولت ترامپ علیه ایران اعمال کرده بود، به طرز وحشتناکی شکست خورد و این به طرز بدی به منافع ایالات متحده آسیب زده است . . . »

نتیجه اینکه در وضعیت فعلی ، آمریکا بخوبی می داند که با انتخاب آقای رئیسی به ریاست جمهوی ایران، کل ساختار سیاسی ایران یکپارچه می شود و دیگر بحث تضاد در نظر ها نسبت به مسایل بین الملل مخصوصا برجام وجود نخواهد داشت، قطعا آمریکا و متحدین اش و نفوذی هایش در کشور نهایت تلاش خود را انجام خواهند داد تا این شرایط را به نفع خود استفاده کنند و تلاش کنند با افزایش فشارهای سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و مخصوصا رسانه ای ، و البته میدانی که ویژگی آن کشته سازی، تولید خشونت  و انجام عملیات تروریستی توسط مجاهدین،  تجزیه طلبان و سایر عوامل ضد انقلاب است کاری کنند تا جناح اصولگرا که از هفته آینده همه ارکان قدرت در کشور را در اختیار خواهد داشت به خواسته های آنها تن دهد.

به خشونت کشاندن اعتراضات مسالمت آمیز و بحق مردم خوزستان به مشکل بی آبی، حضور عناصر تجزیه طلب و تروریستی «الاحوازیه» در جمع تجمع کنندگان اهوازی، بستن جاده ها با آتش زدن لاستیک و تخریب اموال عمومی در برخی از شهرهای استان خوزستان و شلیک به مردم توسط عوامل فریب خورده از سوی مجاهدین، سربرآوردن عناصر تجزیه طلب در تجمع مردم تبریز در همبستگی با گروه تروریستی «الاحوازیه» در خوزستان ، کشفیات اسلحه و مهمات قابل توجه طی چند ماهه اخیر در کشور توسط ارگانهای انتظامی و امنیتی، ضربه به گروههای تروریستی در استان فارس و هسته های تروریستی «موساد» (سازمان جاسوسی و اطلاعاتی اسرائیل) در غرب کشور توسط نیروهای امنیتی ایران، و برخی تحولات دیگر ، از جمله فشارهای سیاسی از سوی نمایندگان کنگره و سنا به دولت بایدن ،  اقدامات دشمن در فاز جدید را شکل می دهد.

  • نویسنده : سعید پارسا
  • منبع خبر : سایت راه نو