اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی مستقر در اتریش که 5 سال پیش با اتهام مشارکت در در علمیات بمب‌گذاری علیه گردهمایی فرقه تروریستی مجاهدین باز داشت شده بود، با به سرانجام رسیدن رایزنی‌های دیپلماتیک در ۵ خرداد ۱۴۰۲ آزاد شد و به کشور بازگشت.

به گزارش رسانه های ایران روز جمعه ۵ خرداد، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران آزادی اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی از بلژیک را تأیید کرد و گفت ایشان در راه بازگشت به وطن است.

وزیر خارجه ایران در توییتر نوشت: «آقای اسدالله اسدی، دیپلمات بی‌گناه کشورمان که بر خلاف حقوق بین‌الملل و به‌طور غیرقانونی بیش از دو سال در آلمان و بلژیک بازداشت بود، هم‌اکنون در راه بازگشت به وطن است و به‌ زودی وارد ‎ایران عزیزمان خواهد شد. از تلاش‌های مثبت سلطنت عمان در این مسیر تشکر می‌کنم.»

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آزادی اسدالله اسدی، دیپلمات کشورمان که در بلژیک زندانی بود، گفت: اسدالله اسدی، دیپلمات گروگان گرفته شده جمهوری اسلامی ایران پس از تحمل ۵ سال اسارت تا ساعاتی دیگر به آغوش میهن اسلامی باز می‌گردد.

وی ادامه داد: اسدالله اسدی در تاریخ ۹ تیر ۱۳۹۷ با طراحی اسرائیل و عاملیت برخی سرویس‌های امنیتی اروپایی، در آلمان به گروگان گرفته شده بود.

کنعانی افزود: سناریوی صهیونیستی- آمریکایی «دروغ بزرگ» با هدف بحران سازی در روابط ایران و اروپا روی پرده رفت و این توطئه درست پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق برجام صورت گرفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: در این زمینه برخی دولت‌های اروپایی تحت تأثیر القائات رژیم صهیونیستی و فرقه تروریستی مجاهدین قرار داشتند و آنها با نقض تعهدات بین‌المللی پس از «بازداشت خودسرانه» دیپلمات ایرانی، او را در دادگاهی نمایشی و کاملا سیاسی و مدیریت شده به ۲۰ سال زندان محکوم کردند.

کنعانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از بدو امر با اتخاذ مواضع منطقی و در دفاع از حقوق ایرانیان، ضمن اعلام اعتراض و محکومیت نقض مصونیت دیپلماتیک دیپلمات ایرانی، تمام تلاش خود را برای آزادی این شهروند و دیپلمات ایرانی بکار بست و نهایتا در پی نشست‌های متناوب و مشترک امنیتی و رایزنی وزرای خارجه ایران و بلژیک طی توافقی دوجانبه با دولت بلژیک، آزادی این دیپلمات به گروگان گرفته شده محقق شد.

دستگیری وی نقض حقوق دیپلماتیک (ماده ۴۰ کنوانسیون حقوق دیپلماتیک وین) و نقض گسترده حقوق بشر بود چراکه وی را به‌مدت ۱۰۰ روز در بخش زندانیان روانی و ۳ ماه در  انفرادی بدون پنجره زندانی کردند.

باید گفت بازگشت دیپلمات ایرانی به کشورمان نتیجه دیپلماسی منطقی و مقتدرانه ایران بوده است.

در این میان رهبران مجاهدین که شکست سختی را متحمل شده و تمام تبلیغات رسانه‌یی شان را بر باد فنا دیدند در اطلاعیه‌یی رضا پهلوی را عامل این شکست دیپلماتیک معرفی کردند!

رضا پهلوی چندی قبل با حضور در پارلمان بلژیک مجاهدین خلق را یک گروه دیکتاتور و تروریست معرفی کرده بود.

البته در این میان سگ های هار مجاهدین دولت بلژیک را نیز از توهین های خود بی نصیب نگذاشتند.

البته پیشتر نیز پروباگاندای رسانه ای رهبران مجاهدین بر علیه دولت بلژیک در جریان  معاهده‌ای که توسط پارلمان بلژیک به تصویب رسید و به زندانیان اجازه داده میشد دوران محکومیت‌شان را در کشورهای خود سپری کنند، براه افتاد.

  • نویسنده : سعید پارسا
  • منبع خبر : سایت راه نو