بی شک استراتژی فشار حداکثری آمریکا بر علیه مردم ایران در چارچوب «تحریم» یک برنامه جنگ روانی و رسانه ای منسجم نیز به همراه دارد که بخشی از آن توسط جبهه ضد ایرانی که فرقه رجوی در نوک پیکان آن قرار دارد پیش برده می شود.

«مجاهدین» تلاش کردند با افراد بسیار اندک خود در آلبانی در کادر عملیات روانی با ساختن دهها حساب و شناسه ی جعلی و حتی بدون داشتن هیچ هویتی در فضای مجازی با اخبار دروغ و ساختگی در حوزه های مختلف و مسائل مبتلابه مردم فضای کشور را مسموم نمایند.

امروزه یکی از مؤثرترین شیوه‌های جنگ، انجام عملیات روانی است که ابعاد تاثیرگذاری آن بمراتب فراتر  از جنگ های میدانی است. این شیوه هم اکنون توانسته است با تکیه بر ابزارهای نوین ارتباطاتی به یکی از مؤلفه های قدرت و نفوذ در سطح کشورها تبدیل شود.

عملیات روانی دشمن می تواند حوزه های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی جامعه را تحت تأثیر قرارداده و مردم کشورمان را با چالشها و تهدیدهای جدی مواجه سازد.

البته ادامه این روند می تواند در ابعاد راهبردی به اختلال در نظم و امنیت کشور نیز منجر شود.

شروع جنگ اقتصادی تمام عیار ایالات متحده آمریکا بر علیه ایران یک تحلیل نیست بلکه موضع رسمی این کشور است. چنانچه ترامپ و سپس وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده اند، آنها قصد دارند با ایجاد فشار و تحریم و به تبع آن ایجاد نارضایتی، مردم را علیه حکومت ایران بشورانند تا بدینوسیله نظام ایران را سرنگون نمایند.

حتی موضوع مهمی به نام شیوع ویروس کرونا هم نتوانسته است این جنایتکاران را از اهداف ضد بشری شان علیه مردم ایران دور نگه دارد.

چرا که  تحریم‌ها موجب شده توان مردم ایران در مبارزه با این ویروس کاهش یابد و حتی برخی از هموطنان ما به علت این تحریم‌ها جان خود را از دست بدهند.

در این میان خیلی از کشورها نیز بر لغو تحریم‌ها علیه ایران تأکید داشته و قاطعانه از آمریکا خواسته اند فوراً محدودیت‌های ضدانسانی خود را که مانع جدی برای مقابله با ویروس کروناست لغو کند. ولی هیچ نشانه ای از تغییر سیاست های ضد انسانی دولت مردان آمریکایی بر علیه مردم ایران مشاهده نشده است.

بی شک استراتژی فشار حداکثری آمریکا بر علیه مردم ایران در چارچوب «تحریم» یک برنامه جنگ روانی و رسانه ای منسجم نیز به همراه دارد که بخشی از آن توسط جبهه ضد ایرانی که فرقه رجوی در نوک پیکان آن قرار دارد پیش برده می شود.

بنابراین این استراتژی  اگر با ناامید ساختن مردم نسب به آینده، بی اعتماد ساختن آنان نسبت به مسئولین کشور و ایجاد تفرقه و رعب و وحشت در بین شان همراه نباشد، مسلما نخواهد توانست به نتیجه مطلوب برسد.

سازمان «مجاهدین» از زمانیکه توسط ارتش آمریکا در می  سال ۲۰۰۳  در عراق خلع سلاح گردید، در قالب نیروی عملیات روانی این کشور به خدمت گرفته شد.

بنابراین فاز اخراج «مجاهدین» از خاک عراق در سال ۱۳۹۲ شروع و اسکان کامل آنان در آلبانی در سال ۱۳۹۵ تکمیل گردید.

بدین ترتیب فرقه رجوی فعالیت های خود در این حوزه را تحت حمایت مالی عربستان سعودی و حمایت لجستیک و فنی اسراییل و آمریکا در کشور آلبانی و تعدادی دیگر  از کشورهای اروپایی آغاز کرد.

این سازمان تلاش کرد با افراد بسیار اندک خود در آلبانی و با ساختن دهها حساب و شناسه ی جعلی و حتی بدون داشتن هیچ هویتی در فضای مجازی با اخبار دروغ و ساختگی در حوزه های مختلف و مسائل مبتلابه مردم فضای کشور را مسموم نمایند.

آنان برای نشر اخبار دروغ و جعلی حد و مرزی نمی شناسند، آنان نه نیاز به ارائه مدرک می بینند و نه به سند و مدرکی نیاز دارند.

آنها صبح که از خواب بر می خیزند با اتکا به آخرین تحولات در جامعه ایران، از هر نوعی که باشد، ماشین دروغ و سمپاشی را به راه می اندازند تا  اخبار جعلی یا تحلیل های هدفمند و مغرضانه را در لباس هزل و لطیفه و یا جدی در وسعتی گسترده در جغرافیای ایران منتشر کنند.  

بنابراین سال ۹۸ سالی بود که سران فرقه رجوی با تمام توان خود جنگ روانی و رسانه ای شان را بر علیه مردم ایران کوک کردند تا شاید به چیزی برسند که هرگز آنرا نداشتند. و آن چیزی نیست جز پایگاه اجتماعی.

البته نکته شایان توجه اینکه هرچند عملیات روانی «مجاهدین» بر علیه مردم ایران، که با ترفند های مختلف در هر مقطعی ادامه داشته و ضایعاتی را متوجه کشورمان کرده است ولی به مرور و با بالا رفتن هوشیاری مردم و آشنایی آنان به ترفند های این گروه که اصلی ترین آنها انجام عملیات روانی بدون  استفاده از نام نشان اصلی فرقه است باعث شد اکثر طرح های این گروه بدنام و وطن فروش بر علیه مردم ایران با ناکامی های جدی مواجه شود.

ذیلا عمده ترین عملیات روانی «مجاهدین» در داخل کشور از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا پایان سال آورده می شود.

۱ –  فروردین ۱۳۹۸ – جاری شدن سیل در اکثر نقاط کشور

سیل که از ابتدای شروع سال ۱۳۹۸ اکثر استانهای کشور را فرا گرفت، به بهترین بستر برای فعالیت های تبلیغی فرقه رجوی بر مردم ایران تبدیل شد.

در این رابطه چندین اطلاعیه از سوی «مجاهدین» صادر گردید که محتوای تمامی آنها ناکارآمد نشان دادن دولت در عرصه کمک به سیل زدگان و فراتر از آن متهم کردن سپاه پاسداران بعنوان مصبب اصلی بوجود آمدن سیلاب های اخیر از سوی این گروه و در راس آن مریم رجوی بود!

مقابله با نیروهای نظامی، بویژه سپاه پاسداران، نیروهای امدادی و شکاف انداختن بین مردم و دولت و ایجاد درگیری و بحران،  اصلی ترین خط فرقه رجوی بود که در تمامی اطلاعیه های این گروه دیده میشد.

۲– اردیبهشت و خرداد  ۹۸ – خروج آمریکا از برجام و آغاز تحریم های ظالمانه این کشور علیه مردم ایران

در این دروه بیشترین فعالیت جنگ روانی «مجاهدین» بر علیه مردم ایران با ابزار تحریم های آمریکا از یک سو و ترساندن مردم از حمله نظامی آمریکا به ایران از سوی دیگر شکل گرفته بود.

درج مستمر اخبار مربوط به اعزام ناوهای جنگی و هواپیماهای بی ۵۲ بمب افکن به منطقه خلیج، و اینکه جنگ ایران و آمریکا نزدیک است در شبکه های اجتماعی و کانال های تلگرامی وابسته به این گروه و اینکه ایران در انفجار در بندر «فجیره» امارات که  ۷ تا ۱۰ نفتکش آتش گرفت دست داشت، از موضوعات خبری این گروه بود که با شکست مواجه گردید.

۳– خرداد ماه ۱۳۹۸ – فراخوان به اعتصاب بازار و فرهنگیان کشور

فراخوان به اعتصاب بازار برای گرانی و فراخوان به تجمع و اعتصاب فرهنگیان در سراسر کشور از دیگر اقدامات این گروه در خرداد ماه ۹۸ محسوب می شود که با بی اعتنایی مردم مواجه گردید و بی آبرویی هرچه بیشتر سران این فرقه را سبب گردید.

۴  – تیرماه ۱۳۹۸ – فراخوان به اعتصاب و اعتراض سراسری بازار موبایل

جریان تروریستی «مجاهدین» طی فراخوان جعلی از قول صنف موبایل فروشان اعلام کردند که «ما صنف موبایل فروشان در اعتراض به عدم تامین موبایل رجیستر شده – باند بازی در دادن مجوز واردات موبایل – یکسال بحران و دست و پنجه نرم کردن و لوازم جانبی آن به دلیل گرانی – در همه شهرها مغازه های خود را  در روز دوشنبه ۱۷ تیرماه می بندیم.

علیرغم تبلیغات زیاد برای به تعطیلی کشاندن بازار موبایل فروشی ها در کشور در عمل هیچ اتفاقی نیافتد.

۵ –  مرداد و شهریور ۱۳۹۸ – بمباران تاسیات نفتی آرامکوی عربستان سعودی

فرقه رجوی با صدور اطلاعیه ای در اواخر شهریور ۹۸ ایران را به بمباران تاسیسات نفتی آرامکو  متهم و از عربستان سعودی حمایت کردند. (تاسیسات نفتی آرامکو در ۲۶ مرداد ۹۸ توسط حوثی های یمن بمباران شد).

سران «مجاهدین» تلاش کردند همپای رسانه های غربی مثل آسوشیتدپرس ، وال استریت ژورنال و رویترز بمباران تاسیسات نفتی آرامکو را به ایران نسبت دهند. علاوه بر درج اخبار رسانه های نام برده در سایت های رسمی این گروه ، انعکاس مواضع دولت مردان آمریکا بر علیه ایران و متهم کردن ایران به دست داشتن در این حمله از دیگر فعالیت های آنان محسوب می شد.

کنفرانس مطبوعاتی گروه تروریستی «مجاهدین» در هشتم مهر ۹۸ در واشینگتن و باصطلاح «افشای حملات ایران به تأسیسات نفتی عربستان» آن روز سکه ورشکستگی و عقب ماندن رهبران مفلوک این فرقه از تحولات پر شتابان در منطقه خارومیانه و جلوگیری از تاثیرات به رسمیت شناخته شدن قدرت ایران هم در سطح منطقه ای و هم در سطح بین المللی بویژه  توسط عربستان سعودی بود.

۶ – مهر و آبان ۱۳۹۸ – زلزله در تعدادی از استانهای کشور

زلزله در استانهای آذربایجان، زنجان و گیلان و اردبیل باعث شد سران فرقه «مجاهدین» بار دیگر با عملیات روانی در قالب جعل اخبار، دولت ایران را در رسیدگی به مردم زلزله زده ناکارآمد نشان دهند.

در همین رابطه در تاریخ ۱۷/۰۸/۹۸ مریم رجوی در حالی به قربانیان زلزله در این استانها پیام تسلیت فرستاد که این گروه با انواع دروغ ها سعی در شکستن روحیه مردم در اثر مصیب وارده را داشت.

۷ – آبان و  آذر ۱۳۹۸– گرانی بنزین

ورود همه جانبه «مجاهدین» در تحریک، جعل اخبار و ایجاد جنگ روانی برای به خیابان کشاندن مردم در اثر گرانی بنزین از دیگر اقدامات این گروه در سال ۹۸ بود.

در این رابطه فرقه رجوی  از تمامی ظرفیت خود در فضای مجازی از جمله شبکه های اجتماعی و پیام رسان تلگرام استفاده نمود.

طی این دروه «مجاهدین» ۹ اطلاعیه در ارتباط با کشته ها و دستگیرشدگان اغتشاشات آبان ماه در تعدادی از شهرهای کشور صادر کرده اند. در هر یک از این اطلاعیه ها اسامی تعدادی از کشته شده ها و آماری از دستگیرشدگان انتشار داده شده بود.

مریم رجوی در پیامی به جلسه پارلمان ایتالیا که توسط تعدادی از حامیان این گروه تشکیل شده بود، وقیحانه  از اتحادیه اروپا خواست تا «بی‌گفتگو ماشه تحریم‌های شورای امنیت را بچکانند»!

۸ – دی ماه ۱۳۹۸- فراخوان برای تظاهرات در پنجم دیماه ۹۸ و خیر دوم برای ایجاد آشوب در ایران

فراخوان برای تظاهرات در روز پنجم دی ماه از دیگر اقدامات «مجاهدین» و سایر عناصر ضد انقلاب بود که هرکدام بنوعی برای این فراخوان در روز مشخص شده تبلغ می کردند.

پیام «مجاهدین» به سربازان وظیفه و پرسنل ارتش» و فراخواندن آنان به شورش مضحک ترین اقدام فرقه رجوی در راستای ایجاد نفاق در بین پرسنل ارتش جمهوری اسلامی ایران بود.

۹- بهمن ماه ۱۳۹۸ – آغاز عملیات تخریبی برای انتخابات یازدهمین دوره نمایندگان مجلس شورای اسلامی

عملیات روانی فرقه رجوی در تخریب و تخطئه انتخابات نمایندگی مجلس شورای اسلامی که قرار بود در دوم اسفندماه برگزار خواهد شد، از اوایل بهمن ۹۸ شروع شد.

اولین اقدام این گروه سواستفاده از سخنان آقای روحانی در جمع استانداران و فرمانداران سراسر کشور در هفتم بهمن ۹۸ بود. «مجاهدین»  با درج هشتگ #انتخابات_تشریفاتی در تعدادی از کانال های تلگرامی وابسته به این گروه عملیات روانی خود را آغاز کردند.

سران فرقه رجوی در یک اشتباه محاسبه دیگر  با صدور اطلاعیه رسمی در مورخه ۱۶/۱۱/۹۸ اقدام به تحریم انتخابات نمود. آنها با این تحلیل که بعد از شهادت سردار سلیمانی ایران ضعیف تر شده است، سعی کردند «غیر دموکراتیک بودن انتخابات» را در فضای مجازی جا بیندازند.

سران فرقه در این اطلاعیه رقابت انتخاباتی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را جبهه بندی شده، حذف کاندیداهای رقیب و شقه درونی ترسیم و نهایتا به ابزار پوسیده تحریم انتخابات متوسل شدند.

۱۰-  اسفند ۱۳۹۸ – انتخابات مجلس و شیوع بیماری کرونا

ترفند های مضحک «مجاهدین» برای ممانعت از دادن رای توسط مردم

ترساندن مردم از شیوع بیماری کرونا در اثر انگشت زدن به استامپ ، تهدید علنی مردم به انتقام، توهین، حتی خوشحالی از کشته شدن ایرانیانی که در هواپیمای اوکراینی بودند و قبلا در انتخابات شرکت کرده و رای داده بودند، از آخرین شگردهای شنیع این وطن فروشان در روز انتخابات بود.

جنگ روانی با بیماری کرونا

فرقه رجوی تلاش کرد مستقل از موضوع انتخابات از شیوع ویروس کرونا  نیز در راستای عملیات روانی و ناکارآمد نشان دادن دولت ایران در کنترل آن وارد میدان شود.

در همین رابطه «مجاهدین» با صدور پیامی با نام سخنگوی این گروه از پزشکان قم، تهران و شهرهای اطراف خواست «برای کمک به مردم . . . قیام کنند»!

«مجاهدین» با صدور انواع و افسام اطلاعیه ها و متهم کردن مسئولین کشور به «پنهان کاری» در مورد فوتی های ناشی از بیماری کرونا سعی کردند دولت را در مقابل مردم قرار دهند. در ادامه نیز «دخالت سازمان بهداشت جهانی» را خواستار شدند!

این در حالی بود که با بازدید های نوبه ای نماینده سازمان بهداشت جهانی از نحوه مبارزه کادر درمانی کشورمان با ویروس کرونا تحسین نماینده این سازمان را برانگیخت.

در همین رابطه سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸ در توئیتی اعلام کرد؛ ایران علیرغم کمبود تجهیزات، نهایت تلاش خودش را برای مبارزه با کرونا به کار بسته است. همزمان دفتر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت گفته است که از اقدام ایران در تهیه مراکزی برای پذیرش بیماران رو به بهبود «کووید-۱۹»تحت تاثیر قرار گرفته است.

اما علیرغم آن این گروه همچنان به جعل دروغ و هراس افکنی در جامعه ایران ادامه داده و هم اکنون نیز این روند ادامه دارد.

ایجاد حس بی ‌اعتمادی نزد مردم در برابر حاکمیت و تزریق یاس و ناامیدی بدون ارائه هرگونه سند و ادله‌ای از دیگر اهداف این گروه خبیث است.

اطلاعیه های موهوم از طرف پرستاران و رزدینت های بخش های مختلف بیمارستانی خطاب به مسئولین مبنی بر اینکه دارای هیچگونه پوششی در مقابله با ویروس کرونا نیستند! و اگر امکانات ندهند دست به اعتصاب خواهند زد، عَلم کردن «کمبود امکانات حفاظتی در میان کادر درمانی بیمارستانها» و اینکه وزارت بهداشت هیچ توجهی نمی کند!، افزایش دادن آمار فوتی ها!، اضافه کردن ساعت به ساعت به تعداد مبتلایان به بیماری ویروس کرونا!، نشر اخبار جعلی از اعتراضات مردمی!، صرفا بخشی از اقدامات ضد انسانی فرقه رجوی برای ایجاد وحشت در بین مردم از طریق ویروس کروناست.

آنان حتی با پخش تصاویری از خیابان‌ها و بازارهای شهرهای مختلف سراسر ایران، که در یک همکاری سراسری، قرنطینه خانگی را به‌عنوان اقدامی پیشگیرانه جهت قطع زنجیره انتقال ویروس برگزیده‌اند، ادعا کرده اند که این خلوتی‌ها به دلیل اعتصاب مردم علیه نظام است!

اما بخش خنده دار قضیه اینجاست که این فرقه پلید چشمش را به آنچه در غرب بویژه در آمریکا در ارتباط با شیوع ویروس کرونا اتفاق می افتد و فاجعه انسانی را رقم زده بسته است. از اعتراضات خیابانی پرستاران ایالت کالیفرنیا به محدودیت های ایجاد شده برای بیمارستان ها در زمینه تهیه ماسک ، تصاحب گانگستری محموله‌های پزشکی توسط آمریکا از کشورهای اروپایی، درماندگی دولت مردان اروپایی در کنترل شیوع ویروس کرونا و . . . از جمله مواردی است که نقاب حقوق بشری و انسانی را از چهره صاحبان این فرقه ضد مردمی کنار زده و چهره واقعی آنان را در معرض دید جهانیان قرار می دهد.

  • نویسنده : سعید پارسا
  • منبع خبر : سایت راه نو