در سند همکاری 25 ساله ایران و چین نه از فروش و تاراج یک وجب خاک ایران خبری هست و نه از حضور نظامی ارتش چین در کشورمان. اما طنز روزگار اینجاست کسانی در مقابل این معاهده ژشت وطن پرستی می گیرند که یکی خودش ، شاه مُهره وطن فروشی و خیانت به کشور محسوب می شود و دیگری پدرش.

این روزها معاهده بیست ‌و پنج‌ساله ایران و چین به موضوعی داغ در محافل رسانه های فارسی زبان بیگانه و ضد انقلاب خارجه نشین بویژه ربع پهلوی و گروه تروریستی مجاهدین تبدیل شده است.

برنامهٔ ۲۵ سالهٔ همکاری‌های مشترک ایران و چین (معاهده ۲۵ سالهٔ ایران و چین یا سند راهبردی ۲۵ ساله ایران-چین) یک توافق میان نظام جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین برای سرمایه‌گذاری ۲۸۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلاری چینی‌ها در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی ایران است

دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز پیش‌نویس نهایی برنامهٔ ۲۵ سالهٔ همکاری‌های جامع ایران و چین را ۳ تیر ۱۳۹۹ بررسی و تأیید کرد. در این نشست به وزارت خارجه مأموریت داده شد که طی مذاکرات نهایی با طرف چینی، براساس منافع متقابل بلندمدت، این برنامه را به امضای طرفین برساند

بنابراین با توجه به مجموعه سوابق روابط بین دو کشور، ظرفیت‌های مکمل اقتصادی‌های ایران و چین و روندها و تحولات جهانی، انعقاد چنین موافقت‌نامه‌ای بین دو کشور نه‌تنها امر عجیبی نیست بلکه شاید می‌توانست بسیار زودتر از این، اتفاق بیفتد.

روابط ایران و چین همواره از اهمیت تعیین‌کننده‌ای برخوردار بوده است و این اهمیت، صرفا مختص ایران نیست. نگاهی به اقتصاد چین در دو دهه گذشته نشان می‌دهد این کشور در این حوزه با سرعتی بالا عمل نموده و اقتصاد غول‌آسای آن از چنان ظرفیت و توانمندی برخوردار شده که به رشد و توسعه اقتصادهای دیگر کشورها کمک کرده است. این اتفاق موجب شده تا این توانمندی اقتصادی به‌عنوان برگ برنده‌ای برای تمایل بسیاری از کشورها جهت برقراری روابط با آن شود.

دکتر ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز این قرارداد را سیاستی واقع‌بینانه در راستای گذار جدید جهان از مرکزیت قدرت غرب به شرق خواند و گفت: باید این واقعیت را درک کنیم که منبع قدرت در دنیا در حال تغییر است و ما باید واقعیت جدید دنیا را بپذیریم و این به معنای این نیست که سیاست نه شرقی نه غربی را فراموش کرده یا کنار گذاشته‌ایم.

معاهده ۲۵ ساله ایران و چین بهانه ای شد تا رسانه های فارسی زبان بیگانه با مقایسه این قرارداد با معاهده «ترکمن چای» پروباگاندای جدیدی را بر علیه کشورمان راه اندازی کنند.

سایت رادیو بین المللی فارسی زبان فرانسه در تاریخ ۹۹/۰۴/۰۹ با تیتری تحت عنوان «قرارداد راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین: “معاهده ترکمانچای” و یا یک”سند افتخارآمیز”؟» به تحلیل این قرارداد پرداخت.

سایت فارسی زبان بی بی سی نیز در تاریخ ۹۹/۰۴/۱۷ با تیتر مشابهی تحت عنوان «سند همکاری‌ ایران و چین؛ ‘حکمت‌آمیز’ یا ‘قرارداد ترکمن‌چای’» سعی کرده است این قرارداد را زیر علامت سوال ببرد.

سایت فارسی زبان دویچه وله آلمان هم در تاریخ ۹۹/۰۴/۱۷ و در راستای همان خط تبلیغاتی دشمنان این مرز و بوم در مطلبی تحت عنوان «قرارداد همکاری ایران و چین؛ سند توسعه یا خیانت به منافع ملی؟» نوشت: «هنوز منابع رسمی اطلاعات لازم درباره این سند را در اختیار افکار عمومی قرار نداده‌اند.»

جالت اینجاست که هر سه سایت فوق الذکر بصورت مشترک به مخالفانی موهوم این قرارداد تحت عنوان «ایرانیان خارج از کشور» اشاره می کنند. ولی نهایتا مشخص می شود افراد و گروههای معلوم الاحالی که با این معاهده مخالفند ربع پهلوی و گروه تروریستی و خائن مجاهدین است.

رضا پهلوی درصفحه توئیتر خود بتاریخ ۹۹/۰۴/۱۷ می نویسد: «رژیم در قراردادی ننگین و ۲۵ساله با چین، در پی تاراج منابع کشور و پذیرش ارتش بیگانه در خاک میهن‌مان است. از بومی جلوه دادن صنایع چینی تا عقد قرارداد ننگین، همه در راستای سیاست پنهان‌کاری و نادیده گرفتن حقوق حقه شما مردم از سوی حاکمان غارتگر ناایرانی و ضدایرانی است.»

گروه ترویستی مجاهدین هم در سایت رسمی این گروه و در همسویی کامل با «ایندیپندنت فارسی» رسانه وابسته به عربستان سعودی در مطلبی با عنوان جعلی: «قرارداد وطن‌فروشانه ۲۵ساله بر سر واگذاری جزیره کیش با دولت چین»؟!  تلاش کرده است این معاهده را برخلاف منافع مردم و کشورمان جلوه دهد.

لازم به ذکر است که  «ایندیپندنت»یک  روزنامه‌ای انگلیسی است و نسخه‌های خاورمیانه‌ای خود را تحت همان عنوان ایندیپندنت به چهار زبان عربی، فارسی، اردو و ترکی استانبولی از اواخر ۲۰۱۸ منتشر می‌کند این رسانه  تحت مالکیت و مدیریت گروه سعودی پژوهش و بازاریابی(SRMG) است.

اما آنچه که باید گفت ایکنه؛ در سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین نه از فروش و تاراج یک وجب خاک ایران خبری هست و نه از حضور نظامی ارتش چین در کشورمان.

اما طنز روزگار اینجاست کسانی در مقابل این معاهده ژشت وطن پرستی می گیرند؛ که یکی خودش ، شاه مُهره وطن فروشی و خیانت به کشور محسوب می شود و دیگری پدرش.

بحرین استان چهاردهم ایران در زمان محمدرضا شاه پدر همین ربع پهلوی از ایران جدا شد. و گروه ترویستی مجاهدین هم با سران بدنام شان سالهای در کنار صدام حسین بر علیه کشورمان و مردم ایران زمین جنگیدند و جنایاتی را مرتکب شدند که برای همیشه در تاریخ باقی خواهد ماند.

  • نویسنده : سعید پارسا
  • منبع خبر : سایت راه نو