آنچه که می تواند سیستم قضایی پادشاهی سوئد را در قضیه محاکمه آقای حمید نوری بی اعتبار کند تحقیقاتی ناقص و عدم کشف حقیقت توسط نهاد قضایی سوئد با برخوردی جانبدارانه، هدفمند و البته سفارشی با شهودی مغرض است. چرا که در هیچ دادگاه منصفانه و عادلانه ای هرگز حرف تروریست ها و قاتلان قابل استناد و دلیل نیست.

دادستان سوئد روز پنج‌شنبه گذشته بعد از حدود ۹۰ جلسه دادگاه، برای آقای حمید نوری درخواست مجازات حبس ابد کرد.

آقای حمید نوری آبان‌ماه سال ۹۸،  هنگام ورود به استکهلم سوئد در فرودگاه بازداشت و بلافاصله به سلول انفرادی منتقل شد. او بر اساس ادعاهای واهی و متناقض مجاهدین، به زندانبانی آنها در سال‌های دهه ۶۰ متهم شده است.

به گفته دبیر ستاد حقوق بشر و معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه دستگیری آقای حمید نوری در فرودگاه استکهلم در ۱۹ آبان ۱۳۹۸ (۹ نوامبر ۲۰۱۹)، حاکی از یک تله‌گذاری و تبانی بین نظام قضایی سوئد و گروه تروریستی مجاهدین بوده است؛ به‌گونه‌ای که دو نفر از اعضای این گروه گزارشی را حاوی ادعاها و اتهامات واهی علیه نوری در آبان ۱۳۹۸ از طریق یک دفتر حقوقی در انگلیس به مقامات سوئدی ارائه می‌کنند و همزمان به بهانه حل و فصل اختلاف خانوادگی دخترخوانده نوری، وی را به سوئد می‌کشانند.

گفته می شود عامل اجرایی سناریو نیز یک سرویس امنیتی با همکاری مجاهدین بوده است تا حمید نوری به محض ورود به فرودگاه آرلاندا توسط نیروهای امنیتی سوئد بازداشت شود. حال قریب به ۳۰ ماه است که وی در سلول  انفرادی نگه‌داری می‌شود.

قابل توجه اینکه از زمان دستگیری آقای حمید نوری تا تکمیل به اصطلاح تحقیقات و ارائه کیفرخواست در ۵ مرداد ۱۴۰۰، ۲۱ ماه به طول انجامید و در تمام این مدت نیز این تبعه ایرانی در حبس انفرادی به سر برده است و این حاکی از یک بازداشت خودسرانه و بدون دلائل متقن و مستند بود.

بنابراین دادستان سوئد با فریب خوردن از تروریست ها با نقض بنیادین‌ترین حقوق دادرسی منصفانه صرفاً اظهارات و مدارک علیه متهم را به دادگاه ارایه کرده و از ارائه ادله و مدارک له متهم خودداری کرده است.

حال  آنچه که می تواند سیستم قضایی پادشاهی سوئد را در قضیه محاکمه آقای حمید نوری بی اعتبار کند؛ تحقیقاتی ناقص و عدم کشف حقیقت توسط نهاد قضایی سوئد با برخوردی جانبدارانه، هدفمند و البته سفارشی با شهودی مغرض است. چرا که در هیچ دادگاه منصفانه و عادلانه ای هرگز حرف تروریست ها و قاتلان قابل استناد و دلیل نیست. 

شهودی که سالها با فعالیت  تروریستی در کشورمان دستشان به خود هزاران انسان بی گناه آلوده است. 

دادگاهی که در آن باید تروریست ها بخاطر انبوه قتل و ترور در ایران محاکمه شوند، حال در مقام شاهد مورد استناد و استفاده دادستان و قضات در محاکمه نمایشی، مغرضانه و غیر بی طرفانه آقای حمید نوری قرار می گیرند!

نکته دیگر ماجرا اینجاست که سران فرقه رجوی اجازه حضور اعضای فعلی مجاهدین در دادگاه سوئد را ندادند. زیرا مشخص نیست در پادگان فعلی مجاهدین در بندر «دورس» آلبانی چه می‌گذرد. پادگانی که سیم‌های خاردار آن به سمت داخل است و نشان از هراس سران فرقه از فرار نیروهای تحت امر خود دارد.

بر همین اساس، دولت سوئد در اقدامی عجیب دادگاه را به مدت ۲ هفته به پادگان مجاهدین در آلبانی انتقال داد.

اما در مقابل ، دادگاه به شهودی که داوطلب بودند به نفع آقای حمید نوری شهادت دهند این اجازه را نداد.

در این میان، برخوردهای غیر انسانی دادگاه سوئد با آقای حمید نوری و خانواده وی نیز برجسته است. چرا که  علیرغم تلاش خانواده آقای حمید نوری و چندین بار سفر به سوئد جهت ملاقات ، دستگاه قضائی این کشور  تا ۲ سال به آقای حمید نوری که در سلول انفرادی نگه داری می شود اجازه ملاقات حضوری نداده است.

البته این تمام ماجرا نبوده است. نیروهای امنیتی سوئد در این مدت آقای حمید نوری را از حقوق اولیه‌ خود محروم کرده‌اند. با آقای نوری در زندان بطور غیر انسانی و تحقیرکننده‌ای رفتار شده است. از جمله: شکنجه و برهنگی کامل! و همچنین به دلیل عدم دسترسی به مراقبت‌های پزشکی دچار ضعف شدید بینایی نیز شده است.

باید گفت دولت سوئد که با اختصاص بودجه ده‌ها میلیون یورویی نظام قضایی خود را در اختیار مجاهدین قرار داده، خود حاکی از تداوم سیاست حمایت این کشور از تروریست‌ها و برنامه‌های خرابکارانه علیه جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

نتیجه اینکه برخورد دوگانه با تروریسم تناقض عمده در ادعای کشورهای اروپایی بویژه  سوئد در حوزه آزادی و دموکراسی و حقوق بشر محسوب می شود. چرا که در حال حاضر سوئد به مرکزی برای هدایت اقدامات تروریستی علیه ایران تبدیل شده است. گفتنی است؛ رهبر گروه حرکه النضال (حبیب الاسیود – معروف به چعب) که هم اکنون در دادگاههای ایران بخاطر انبوه جنایت و ترور در حال محاکمه است ، در سوئد مستقر بود و از تسهیلات دولت این کشور نیز برخوردار بود. در حال حاضر برخی اعضای گروه تروریستی مجاهدین هم در این کشور حضور دارند و اقدامات تروریستی خود علیه ایران را از این کشور هدایت می‌کنند.

سوال آخر اینکه آیا سازمان های بین المللی حتی برای حفظ آبروی خود هم که شده به این گونه بی عدالتی ها پاسخی خواهند داد؟

  • نویسنده : یوسف اردلان
  • منبع خبر : سایت راه نو