رهاورد 14 سال جنگ داخلی در لبنان قربانی شدن بیش از 150 هزار نفر، زخمی و معلول شدن بیش از 300 هزار نفر و مفقود شدن 17 هزار نفر به دست گروه های شبه نظامی مسیحی بود که به دست ولید فارس آموزش دیده بودند و با ارتکاب ده ها کشتار و جنایت ضد بشری از جمله فاجعه کشتار «صبرا و شتیلا» ثابت کردند، از ارتکاب هیچ جنایتی هر قدر وحشیانه و ضد بشری باشد، باک ندارند.

ولید فارس جنایتکار صبرا و شتیلا، حامی اسرائیل و دست راست سیاست خارجی و مشاور پیشین پیشین ترامپ در امور خاورمیانه و یک ضد ایرانی تمام عیار و حامی تجزیه کشور است که در کنفرانس آنلاین  بیست و پنجم فروردین ۱۴۰۰ مجاهدین و آنچه که «همبستگی عربی اسلامی» خوانده می شد شرکت و به طرز مشمئز کننده ای از مریم رجوی حمایت کرد.

به دلیل سوابق جنایتکارانه، غیر اخلاقی و ضد انسانی حامیان خارجی مجاهدین ، این گروه سعی می کند وضعیت آنان را از دید مخاطبانش پنهان نگه دارد. بنابراین دست روی وضعیت هرکدام که می گذاریم چیزی جز بوی تعفن و جنایت به مشام نمی رسد.

قابل توجه اینکه اخیرا هم در مقاله یی در سایت راه نو وضعیت غیر اخلاقی و منحرف یکی دیگر از حامیان مجاهدین به نام صابر رستم خانلو از کشور آذربایجان  افشا گردید. 

آنچه که در پی آورده می شود بخشی از زندگی نامه و سوابق ننگین ولید فارس است. که این روزها مواضع ضد ایرانی این فرد در رسانه های مجاهدین انعکاس می یابد.

«ولید فارس»، استاد آمریکایی – لبنانی الاصل دانشگاه دفاع ملی آمریکا و پژوهشگر، وکیل و کارشناس «تروریسم جهانی» و «امور خاورمیانه» که طی سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ میلادی به عنوان کارشناس پدیده «تروریسم» در شبکه «ان ‌بی‌ سی» آمریکا و از سال ۲۰۰۷ میلادی به عنوان کارشناس غرب آسیا و پدیده تروریسم در شبکه «فاکس ‌نیوز» آمریکا مشغول کار بود، روز ۲۴ دسامبر سال ۱۹۵۷ در بیروت به دنیا آمد و دوران کودکی و نوجوانی خود را در این شهر پشت سر گذاشت.

پس از پایان تحصیلات مقدماتی در مدرسه مسیحیان بیروت، «ولید فارس» سریانی الاصل و مارونی مذهب تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته حقوق و علوم سیاسی و همچنین جامعه شناسی در دانشگاه‌ های لبنان به پایان رساند. پس از آن راهی پاریس شد و مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه حقوق بین الملل فرانسه و پس از آن با سفر به آمریکا مدرک دکترایش را از دانشگاه «میامی» در رشته مطالعات راهبردی و روابط بین الملل دریافت کرد.

رهاورد فعالیت سیاسی وی در این دوره در حزب «القوات» به رهبری «سمیر جعجع»، که شعله جنگ ۱۴ ساله در لبنان را روشن کرد، تاسیس «الاتحاد الدیمقراطی الاجتماعی المسیحی» (سندیکای دموکراتیک اجتماعی مسیحیان) لبنان بود تا برای اولین بار موضوع جدایی دو طایفه مسیحی و مسلمان لبنان را مطرح کند. ایده ای که بی پروا و شفاف در دومین کتابش که در سال ۱۹۸۲ میلادی منتشر شد، تحت عنوان «اندیشه مسیحی لبنانی دموکراتیک در مقابل حل و جذب در جامعه عربی» از آن سخن گفته بود و موجب شد، او در تالیفات دیگرش جرات یافته، مدعی شود، مسیحیان لبنان هویت عربی نداشته، بلکه مشخصا دارای هویت مسیحی – لبنانی هستند.

مستندات موجود تاکید می کند که فارس در این سال ها مسئولیت آموزش اعتقادی و فکری گروه های شبه نظامی لبنانی را برعهده داشت که جنگ و نبرد مسیحیان با مسلمانان و دروزی های لبنان را توجیه کرده و به شدت بر طرح افراطی جدایی مسیحیان لبنان از دیگر طوایف این کشور و تشکیل دولتی مستقل برای مسیحیان پافشاری می کرد.

مهاجرت به آمریکا

فارِس در سال ۱۹۹۰ میلادی در سن ۵۸ سالگی و پس از آغاز جنگ داخلی لبنان و زمانی که متوجه شد، از سوی دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی سوریه به جرم دست داشتن در شعله ور شدن این جنگ دست داشته، از طریق سرزمین های اشغالی و با همکاری مقامات رژیم صهیونیستی به آمریکا فرار کرد تا در این کشور با تدریس در دانشگاه‌ هایی همچون فلوریدا و میامی مشغول و نگارش گزارش های مورد نیاز کنگره آمریکا، پارلمان اروپا و شورای امنیت سازمان ملل در موضوعات مرتبط با امنیت ملی، سازمان های جامعه مدنی، دموکراسی و نزاع های منطقه ای در غرب آسیا، سرپوشی موقت بر پیشینه جنایت بارش بگذارد.
 تجارب به دست آمده طی این سال ها، در کنار تحولات سیاسی و امنیتی رخ داده پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در عرصه بین الملل موجب شد، فارِس پس از این حملات به عنوان کارشناس و تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه غرب آسیا در صحنه حاضر شود، علاوه بر اینکه وی به مراکز مطالعاتی، تحقیقاتی و رسانه های آمریکایی مشاوره سیاسی نیز می داد.

وی در سال ۱۹۹۵ اندیشکده «جامعه فلوریدا برای مطالعات خاورمیانه» را تاسیس کرد که دومین اندیشکده مطرح آمریکایی است و مطالعاتش بر منطقه غرب آسیا متمرکز است.

فارس در حال حاضر در دانشگاه عربی بیروت در واشنگتن به تدریس و در شبکه خبری آمریکایی «Fox» به عنوان کارشناس منطقه غرب آسیا و تروریسم به کار اشتغال دارد.

رابطه نزدیک با رژیم صهیونیستی

همان گونه که گفته شد، ولید فارس تنها با کمک مقامات صهیونیستی و سرزمین های اشغالی بود که توانست، از لبنان فرار کند. در حالی که گزارش ها تاکید می کند، وی نه تنها مدتی را در سرزمین های اشغالی سپری کرد، بلکه روابط نزدیکی نیز با سران این رژیم برقرار و چند بار نیز به فلسطین اشغالی سفر کرد و اطلاعات امنیتی و گزارش های اطلاعاتی محرمانه ای را در اختیار سران این رژیم قرار بوده بود.
 براساس این گزارش ها وی در سال ۱۹۹۶ میلادی طی پژوهشی که برای کابینه وقت رژیم صهیونیستی تحت عنوان «سیاست جایگزین اسرائیل در لبنان» به تشریح و تبیین بهترین راهبردها و کارآمدترین ابزارهای جایگزین برای تعامل با مقاومت حزب الله در جنوب لبنان و اداره این بخش از لبنان می پردازد. وی در این طرح دیدگاه ها و خط مشی های خود از مدیریت جنگ در جنوب لبنان توسط رژیم صهیونیستی را تشریح و ترسیم می کند، دیدگاه ها و خط مشی های ارائه شده در طرح فارس چنان غیر انسانی و خشونت آمیز هستند که تاکنون به ذهن تندروترین صهیونیست ها نیز خطور نکرده است.

 افزون بر آن باید او را یکی از موسسان اصلی سازمان اسرائیلی موسوم به «جبهه الدفاع عن الدیمقراطیات» (جبهه دفاع از دموکراسی ها) و تامین منابع مالی این سازمان به شمار آورد.

 ولید فارس همچنین با گروه صهیونیستی و افراط گرای موسوم به گروه «آکت» همکاری تنگاتنگی داشت، گروهی که فعالیت های ضد اسلامی اش و اقداماتش علیه مسلمانان بسیار مشهور است.

وی همچنین در مصاحبه با یکی از کارگردانان صهیونیست خواستار براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران حتی با استفاده از زور و خشونت می شود.

جنایتکاری در پوشش کارشناس

از زمان فرار ولید فارس از لبنان در سال ۱۹۹۰ میلادی به آمریکا که ارتش و نیروهای مسلح سوریه موفق شده بودند، پس از ۱۵ سال جنگ و درگیری بین گروه های سیاسی و شبه نظامی لبنانی کنترل و اداره کشور لبنان را در دست گیرند، وی خود را کارشناس امنیت ملی و مبارزه با تروریسم معرفی کرد و در پوشش این عنوان موفق شد، در دوایر حکومتی و رسمی آمریکا و جناح اسلام هراسی حزب جمهوری خواه این کشور نفوذ کند و دامنه فعالیت های خود را گسترش دهد.

 در حالی که گزارش های موثق نشان می دهد، فارس در کنار فعالیت های پژوهشی و مطالعاتی اش در آمریکا، در سال ۱۹۹۳ میلادی رهبری «سازمان جهانی لبنانی‌ ها» را در دست گرفت. وظیفه این سازمان جذب نیرو و حمایت از گروه های شبه نظامی مسیحی بود که «ارتش جنوب لبنان» خوانده می شد و با مقاومت حزب الله در جنوب این کشور در جنگ بودند.

اما هرگاه از فارس درباره نوع و نحوه فعالیت هایش در این دوره تاریک زندگی اش سوال شده، از دادن پاسخ صریح طفره رفته و با بیان اینکه فعالیت هایش در مرکز «السیاسه اللبنانیه المسیحیه» (مرکز سیاسی مسیحی لبنان) صرفا سیاسی بوده، هرگونه فعالیت نظامی و امنیتی را تکذیب کرده است.
 در حالی که مستندات موجود تاکید می کند، وی در آن برهه زمانی یکی از بزرگ ترین نظریه پردازان و رهبران بارز حزب «القوات» لبنان بود که در سال ۱۹۷۸ اعلام موجودیت کرد و فارس نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری بر روند این نزاع خونین طایفه ای داشت و در طول تمام سال های جنگ همکاری بسیار نزدیک آن با دایره جنگ روانی القوات کاملا ملموس بود.

 گفته شده، ولید فارس در مدت همکاری با جعجع در حزب القوات آموزش بیش از ۷۵ هزار شبه نظامی وابسته به نهادها و ارگان های مختلف نظامی، امنیتی، اطلاعاتی و جریان های سیاسی و شبه نظامی، حتی مزدوران وابسته به شرکت های خصوصی نظامی و امنیتی را برعهده داشت.

این اسناد تاکید می کند که ماموریت فارس در جنگ داخلی لبنان تنها آموزش نظامی عناصر شبه نظامی نبوده، بلکه وی ماموریت بسیار خطیر و فوق العاده حساس فرهنگ سازی و باور سازی در مزدوران به خدمت گرفته شده، را برعهده داشت تا آنها از لحاظ روحی و اعتقادی برای ارتکاب هر جنایتی هر قدر هم غیر انسانی و وحشیانه آماده کند.

روزنامه «واشنگتن پست» با انتشار گزارشی درباره ولید فارس، او را در انجام ماموریتی که طی جنگ داخلی لبنان برعهده وی گذاشته بودند، «بسیار موفق» توصیف می کند و در اثبات این ادعا می نویسد: رهاورد ۱۴ سال جنگ داخلی در لبنان قربانی شدن بیش از ۱۵۰ هزار نفر، زخمی و معلول شدن بیش از ۳۰۰ هزار نفر و مفقود شدن ۱۷ هزار نفر به دست گروه های شبه نظامی مسیحی بود که به دست ولید فارس آموزش دیده بودند و با ارتکاب ده ها کشتار و جنایت ضد بشری از جمله فاجعه کشتار «صبرا و شتیلا» ثابت کردند، از ارتکاب هیچ جنایتی هر قدر وحشیانه و ضد بشری باشد، باک ندارند.

به همین منظور موسسه «محافظه الدفاع عن الدیمقراطیات» (حمایت و دفاع از دموکراسی ها) آمریکا به نشانه تقدیر و تشکر از خدمات فارس طی جنگ داخلی لبنان نشان «شوالیه» این موسسه را به وی اهدا کرده و از او دعوت به عمل می آورد، با سمت استادی در دانشکده «دفاع ملی» تدریس کند.

به همین ترتیب مرکز غیر دولتی «دراسات مکافحه التجسس والأمن» (مرکز مطالعات مبارزه با جاسوسی و حفظ امنیت) آمریکا نیز از او دعوت می کند، مربیگری نیروهای این مرکز را برعهده بگیرد.

وی پس از فرار از لبنان و اقامت در آمریکا از تجارب دو دهه آموزش نظامی به شبه نظامیان لبنانی جهت دادن مشاوره های نظامی به سرکردگان گروه های تروریستی در لبنان و تصمیم گیرندگان آمریکایی و شورای سیاست گذاری این کشور به خدمت گرفت.

نگاهی به مواضع و دیدگاه های ولید فارس

ولید فارس به دیدگاه های ضد اسلامی و اسلام هراسانه اش مشهور است و آنها را بخشی از توطئه جهانی می داند که باید با آن را از طریق مبارزه با اسلامگرایی و اسلامگرایان مبارزه کرد.

در این راستا، او پس از انتقادات تند از اخوان ‌المسلمین، تاکید کرد، درصدد تقدیم پیش نویس قانونی به کنگره است که در صورت تصویب این جماعت در فهرست گروه های تروریستی آمریکا درج می شود.
فارس یکی از معروف ترین چهره های اسلام ستیز منطقه است و طی سال های گذشته سرمایه گذاری های کلانی روی پروژه اسلام هراسی انجام داده و چه بسا همین حس مشترک است که فارس را به ترامپ تا این اندازه نزدیک کرده است.

دیدگاه های بسیار افراط گرای فارس نسبت به مسلمانان موجب شده تا «پل پیلار»، از روسای اسبق سازمان سیا نسبت به مشاوره هایش به ترامپ و تاثیر گذاری بر تصمیمات رئیس جمهوری جدید آمریکا هشدار دهد.

ولید فارس را باید از جمله حامیان رژیم صهیونیستی و تصفیه قضیه فلسطینی شمرد که پس از فرار از لبنان مدتی میهمان صهیونیست های ساکن سرزمین های اشغالی بود.

  • نویسنده : تهیه کننده: سردبیر سایت راه نو
  • منبع خبر : رسانه ها