وضعیت اسف بار ساکنان اردوگاه مجاهدین در آلبانی با متوسط سن 60 تا 70 سال و مبتلا شدن آنان به  انواع بیماریها  از یک سو  و نقش برآب شدن تبلیغات گسترده مجاهدین، که با لو رفتن استفاده قریب به اتفاق اعضای ساکن در این اردوگاه از پوشک بزرگسالان،  افتضاح دیگری را بر دوش رهبران این گروه گذاشت.  که البته  از چشم رسانه ها پنهان نماند.  و هشتگ هزار اشرف – هزار پوشک و برانداز پوشکی،  فضای مجازی را پر کرد. 

سال ۱۳۹۷ سال خوبی برای مجاهدین نبود. از زمان حضور اعضای  این فرقه  در آلبانی، رازهای  درون گروهی، ساختار فرقه ای،  همچنین پشتیبانی مالی  دولت آل سعود و  حمایت های سیاسی دولت مردان آمریکایی از این گروه،  تحت رصد رسانه های بین المللی بوده  که  انبوه گزارش در این رابطه به جهان مخابره  کرده اند.

در کنار  فشار رسانه های بین المللی ، جدایی تعدادی  از اعضای این گروه در آلبانی در سال ۹۷ و مصحاحبه برخی از آنان با رسانه های بین المللی  که چندین سال سابقه تشکیلاتی را در پرونده خود دارند، فشار را بر مجاهدین بطور  مضاعف افزایش داده است.

وضعیت اسف بار ساکنان اردوگاه مجاهدین در آلبانی با متوسط سن ۶۰ تا ۷۰ سال و مبتلا شدن آنان به  انواع بیماریها  از یک سو  و نقش برآب شدن تبلیغات گسترده مجاهدین، که با لو رفتن استفاده قریب به اتفاق اعضای ساکن در این اردوگاه از پوشک بزرگسالان،  افتضاح دیگری را بر دوش رهبران این گروه گذاشت.  که البته  از چشم رسانه ها پنهان نماند.  و هشتگ هزار اشرف – هزار پوشک و برانداز پوشکی،  فضای مجازی را پر کرد.  ضمن اینکه باید فوتی های اخیر و کسانی که مرگ آنان مشکوک تلقی شده است را نیز  به دیگر افتضاحات مجاهدین افزود.

بدین ترتیب  بیش از هر زمان دیگر ماهیت  و توان واقعی این فرقه بر جهانیان آشکار  و  بر تحلیل های تمامی رسانه های بین المللی که بخش های زیادی از آنها بطور مستند تهیه شده  اند،   صحه گذاشت.

ذیلا اسامی و نحوه پیوستن و جدایی تعدادی از کسانی که جدایی خود از این فرقه را در سال ۹۷ علنی کرده اند آورده می شود.

۱ –  حسن شهباز

حسن شهباز دانشجوی رشته مدیریت در سفر به عراق با مجاهدین آشنا شد. و به این فرقه  پیوست.

وی می گوید: بعد از پذیرش ما را در پروژه های ساختمانی و کارهای سخت و نفس گیر به کار گرفتند.  در صورتیکه  نفرات نزدیک به خودشان بهترین امکانات را داشتند و از اعتماد و انقلاب گری ما نهایت سواستفاده را میکردند.

در تشکیلات  آنچنان فرد را  مشغول به کار می کردند و انبوهی کار پوشال بر سرش می ریختند که نمی توانستی شب را از روز  تشخیص دهی و گذر زمان را حس کنی. زمانی به خودم  آمدم   (که سالیان از عمرم سپری شده بود) . مجاهدین سپس ما را به آلبانی انتقال دادند.

جدا شده حسن شهباز

آقای شهباز ادامه میدهد؛ در آلبانیا بودم و توانستم زمانی بیرون بروم. سازمان در آلبانی ابتدا اجازه می داد که افراد به صورت گروهی و چند نفره به شهر بروند. من وقتی توانستم با دنیای بیرون ارتباط برقرار کنم با خانواده ام  تماس  گرفتم و متوجه شدم که آنها برای ملاقات با من به اشرف آمده بودند ولی سازمان به من  چیزی نگفته بود و خانواده من که با زحمت و تلاش و ریسک خطر خودشان  را به عراق و اشرف رسانده بودند را به من اطلاع نداده بودند. این مسله باعث بی اعتمادی من به سازمان شده بود . . .  به همین دلیل  من در روز چهاردهم فروردین سال ۱۳۹۷ بدون هیچگونه اطلاع قبلی در روزی که نفرات را برای سیزده بدر به بیرون برده بودند بصورت مخفیانه از آن محل دور شدم و بلافاصله خود را به کمیساریای ملل متحد در شهر تیرانا معرفی کردم.

۲حسن حیرانی:

حسن حیرانی دانشجوی ترم آخرمهندسی عمران کارشناسی ناپیوسته در سال ۱۳۸۲ در   سفری به عراق به مجاهدین پیوست. وی بمدت ۱۵ سال در تشکیلات این فرقه بود و در تیرماه سال ۹۷ از این گروه در آلبانی جدا شد. وی می گوید:  ما در طی سالیان گذشته تماسی با داخل کشور  نداشتیم چون هر دفعه بهانه ای آورده میشد و  ما را میترساندند که رژیم اینکار را میکنه و اونکار رو میکنه.

جدا شده حسن حیرانی

وی ادامه میدهد؛ (در آلبانی با مسئولین سازمان درگیر شدم). در عرض کمتر از ده دقیقه کار به جای باریک کشید که گفتم دیگر نمی خواهم اینجا بمانم  و شما می خواهید  من بین شرافتم و تشکیلات شما ، شما رو انتخاب کنم،  هرگز من شرفم رو نمی فروشم. بدین ترتیب حسن حیرانی بعد از ۱۵ سال ماندن در تشکیلات فرقه رجوی از این گروه اعلام جدایی کرد و اعلام کرد  راه افشای ماهیت این سازمان ضد ایرانی از هیچ تلاشی فرو گذار نخواهد کرد.

۳ –  غلامعلی میرزایی

غلامعلی میرزایی  درجه دار ارتش در همان اوایل سال ۱۳۵۹ در ۱۱ مهر ماه در مرزهای جنوبی  کشور توسط ارتش عراق اسیر شد.  وی  در خرداد سال ۶۷ به تشکیلات فرقه رجوی پیوست. و به مدت سی سال در این  گروه  حضور داشت. وی می گوید:  نزدیک به نه سال در اردوگاهای مختلف عراق با سخت ترین شرایط سپری کردم  و در همین سالها بود که با یک  سری تبلیغات فرقه رجوی که در اردوگاه ها و زندان های صىام حسین جهت جذب و کشاندن اسرای جنگی به سمت خودشان  انجام می گرفت،  آشنا شدم .

جدا شده غلامعلی میرزایی

من که همسر و فرزند داشتم بعد از اتمام جنگ و در سال ۶۸ به تشکیلات فرقه رجوی پیوستم. اما در طی این سالیان هر آنچه را که شنیده بودم تماما خلاف گفته هایی بود که در اردوگاه شنیده بودم. از دروغ ،ریا ، چاپلوسی، خیانت  . . .   تمام اینها در زیر پوش به اصطلاح مبارزه و  آزادی برای مردم ایران صورت می گرفت. آقای غلامعلی میرزایی در مهر ماه سال ۹۷ در آلبانی از تشکیلات مجاهدین جدا شد.

۴ –  عبدالرحمن محمدیان

آقای عبدالرحمن محمدیان با سابقه ۲۸ سال فعالیت تشکیلاتی در آبان ماه ۹۷  از فرقه مجاهدین در آلبانی جدا شد. او می گوید؛ ما بعلت محدود بودن و بی خبری از دنیای بیرون راهی جز این نمی دانستیم و این مستمرا  به ما القاء می شد که خارج اینجا هر چه هست بیراهه و سراب است و راه دیگری وجود ندارد و افرادی که خواهان جدایی بودند را با کلماتی مثل تو مزدوری و  . . .   می ترساندند.

جدا شده عبدالرحمان محمدیان

آقای محمدیان در سال ۱۳۵۹ مشغول خدمت سربازی بود که  در ۱۸دی همان سال در یک ماموریت شناسایی در جبهه شوش بوسیله ارتش اشغالگرعراق، که به خاک ایران تجاوز  کرده بود و هنوز قسمتهایی از نوار مرزی را در تصرف خود  داشت به اسارت درآمد  و حدود ۹ سال را در اردوگاهای اسیران جنگی  عراق گذراند و در  سال ۶۸ به  فرقه رجوی  پیوست. وی می گوید: من مدت ۲۸ سال همراه  آنها  بودم و در قسمتهای مختلف سازمان کار کردم . اما بعد از انتقال به آلبانی  و اینکه احساس می کردم دیگر ادامه این راه برایم ممکن نیست تقاضای جدایی داده که به دنبال زندگی خود بهر صورت که می خواهم بروم و در۱۰ نوامبر ۲۰۱۸(آبان ۱۳۹۷) از این سازمان جداشدم .

۵محمد عظیم میش مست

محمد عظیم میش مست درجه دار ارتش در اوایل حمله عراق به ایران و در مرزهای شرقی کشور  اسیر شد.  وی تقریبا از اولین اسرای جنگی بود که سخترین شرایط روحی و جسمی را در زندانهای صدام حسین و به مدت  نه سال گذراند.  وی در سال ۱۳۶۸ از طریق یک سری تبلیغات فرقه رجوی که در اردوگاه های اسرای جنگی عراق جهت جذب نفرات انجام میشد،  به فرقه رجوی پیوست.

جدا شده میش مست

وی می گوید: مسعود رجوی هر گونه علاقه عاطفی و حتی غیر جنسی به همسر ، چه زن و چه شوهر، از نظر شرعی حرام اعلام  کرد،  تا مثلا رهبری در جایگاه اصلی و ایدئولوزیک خودش بنشیند !! سالیان با شعر و شعارهای فریبنده و وعده و وعیدهای پوچ و توخالی در نشستهای به اصطلاح انقلاب سپری کردم تا رجوی  رهبری عقیدتی خودش را برای ما جا بیندازد که البته چیزی جز رمال بازی و فریبکاری نبود.   تا اینکه به آلبانی آمدیم  . . . در این نقطه بود که پرده های ابهام و شک و دودلی از جلوی چشمانم فروریخت و به روشنی دیدم که چگونه  همان ضوابط ضد انسانی که در گذشته تحت عنوان شرایط زمانی و مکانی مبارزه ، ما را مجبور به اطاعت و کرنش از  خود  کرده بودند و ما هم پذیرفته بودیم با شدت بیشتری  تحت عناوین  دیگری روز به روز بر اعضای اسیر و قربانی مجاهدین اعمال  می شود.  در اینجا بود که دیگر ماهیت فرقه ای این دستگاه فکری و عقب ماندگی تاریخی آن از جامعه ایران و بطورخاص از خواستگاه  اجتماعی نسل جدید ایران برایم بیش از گذشته قطعی شد و دیگر درنگ را جایز ندانستم و پس از نزدیک به سی سال سابقه حرفه ای تشکیلاتی تصمیم به جدایی از فرقه مجاهدین خلق را گرفتم. بدین ترتیب آقای محمد عظیم میش مست در آبان ماه ۱۳۹۷ در آلبانی از مجاهدین جدا شد.

۶علی هاجری

علی هاجری با سابقه ۲۸ سال عضویت در سازمان مجاهدین رسما جدایی خود را از این فرقه در مهرماه ۹۷ در  آلبانی اعلام کرد. علی هاجری در  سال ۱۳۵۸ با فرقه مجاهدین  آشنا شد. در سال ۱۳۶۵ بعد از تجاوز صدام حسین به  ایران در جبهه جنگ اسیر نیروهای عراقی شد. و در سال ۱۳۶۸ به تشکیلات فرقه مجاهدین پیوست.

جدا شده علی هاجری

وی می گوید: با فریبکاری نیرو را حفظ میکردند یکی از کارهای چندش آور فرقه قرار دادن اعضای تشکیلات در مقابل خانواده هایشان بود که پشت دیوارهای اشرف و لیبرتی در عراق آمده بودند که من هم یکی از آنها بودم که چند بار از ما خواستند که  مصاحبه انجام بدهیم و علیه خانواده هایمان قلم  فرسایی کنیم بله به این شکل افراد شکنجه میشدند من بعد از ورود به آلبانی وقتی دیدم که هرچه گفته میشود چیزی جز فریبکاری نیست، دیگر  تصمیم گرفتم که از فرقه مجاهدین خلق جدا شده و دنبال زندگی مطلوب خود بروم. علی هاجری در  تاریخ  مهرماه ۱۳۹۷  در آلبانی از تشکیلات فرقه  رجوی اعلام جدایی کرد.

۷موسی دامرودی

موسی دامرودی سرباز وظیفه درتاریخ ۷ آبان ۱۳۶۴ در عملیاتی در جنگ ایران و عراق  مجروح شد و در سخت ترین شرایط   جسمی و روحی ۴ سال را در زندانهای صدام حسین گذراند. وی  در همین سالها بود که بایک سری تبلیغات فرقه رجوی که در اردوگاه های و زندان های صدام حسین جهت جذب و کشاندن اسرای جنگی به سمت خودشان فعالیت داشتند  آشنا  شد. موسی دامرودی  بعد از اتمام جنگ در سال ۶۸ به تشکیلات فرقه رجوی پیوست.

جدا شده دامرودی

وی می گوید: تبلیغات فرقه مجاهدین و مغزشویی های مستمر در نشست های مختلف اراده  هر تصمیم جدی را از انسان سلب می کرد .  مجاهدین  طوری وانمود می کردند که هر تصمیمی غیر از این خیانت و بریدگی و بی مرزی با دشمن خدا و خلق می باشد. (بعد از سقوط صدام)  خانواده ها جهت دیدار عزیزانشان به عراق می آمدند سه تا ازبرادرانم و پسرعمویم که متاسفانه الان در قید حیات نیستند جزو همین نفرات بودند که به جلو اشرف آمدند. سران فرقه در منتهای ناجوانمردی و بی مروتی هیچی به من نمی گفتند. حتی در تبلیغات خودشان می گفتند که اینها مزدوران رژیم هستند. . . .  این موضوعات را من زمانی متوجه شدم که به آلبانی آمدیم . آقای موسی دامرودی  بعد از حضور ۲۹ ساله در تشکیلات فرقه رجوی در آبان ماه سال ۱۳۹۷ در آلبانی از این گروه  جدا شد.

  • نویسنده : سعید پارسا
  • منبع خبر : راه نو