با گسترش شیوع ویروس کرونا در کشورهای غربی، مدعیان «تمدن برتر» بر سر ماسک به جان هم افتاده‌اند! آلمان کشوری است که ماسک‌های آن از سوی فرانسه و آمریکا به سرقت رفته و این کشور نیز، ماسک‌های ایتالیا را بالا کشیده است!

با گسترش شیوع ویروس کرونا در کشورهای غربی، مدعیان «تمدن برتر» بر سر ماسک به جان هم افتاده‌اند! آلمان کشوری است که ماسک‌های آن از سوی فرانسه و آمریکا به سرقت رفته و این کشور نیز، ماسک‌های ایتالیا را بالا کشیده است!

همزمان با گسترش شیوع کرونا در کشورهای غربی جنگ بر سر ماسک نیز بین کشورهای مدعی تمدن برتر بشری بالا گرفته است. آمریکا، آلمان، فرانسه، ایتالیا و کانادا برای تصاحب تجهیزات پزشکی و بیمارستانی کشور‌های دیگر به تکاپو افتاده‌اند. دزدی ماسک به جایی رسیده که جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا از مسئولان دولت این کشور خواست مطمئن شوند که تجهیزات اختصاص یافته به کانادا، به کانادا برسد و در این کشور باقی بماند. پایگاه خبری «هافینگتن پست» نیز خبر داده مقامات آلمانی محموله ماسک‌هایی را که برای ایتالیا فرستاده شده بود، مصادره کرده‌اند. برخی کشور‌ها مانند فرانسه، آلمان و روسیه اقداماتی مانند انبار کردن ماسک و تجهیزات پیشگیرانه پزشکی اتخاذ کردند. این بدان معناست که جلوی صادرات تجهیزات پیشگیرانه پزشکی گرفته می‌شود. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، مقامات آلمان و فرانسه می‌گویند آمریکا با پرداخت مبالغی بالاتر از قیمت بازار به شرکت‌های چینی تولید‌کننده اقلام پزشکی، حتی محموله‌هایی را که قرارداد آنها نیز با کشور دیگری بسته شده است تصاحب می‌کند. ادعایی که وزیر بهداشت برزیل نیز آن را تأیید کرد.

در این میان ماسک دزدی آمریکایی ها هم، به سوژه خبری و مهمی در رسانه های دنیا تبدیل شده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده که تا سه هفته قبل، ویروس کرونا را تمسخر گرفته بود و از آمادگی بسیار بالا و مطلق کشورش برای مواجهه با این ویروس خبر می داد، هم اکنون برای تامین مواد اولیه و حداقلی مانند ماسک، دستگاه های تنفسی و…دست به دزدی محموله های بهداشتی و درمانی دیگر کشورها زده است.

ماجرای ماسک دزدی مقامات آمریکایی در اوج شیوع ویروس کرونا در ایالات متحده، آن هم از کشورهایی که متحد واشنگتن محسوب می شوند، به سوژه ای برای شماتت و حتی تمسخر ترامپ و دیگر مقامات آمریکایی تبدیل شده است. فرانسه نخستین کشوری بود که از دزدیده شدن محموله های حامل ماسک تنفسی توسط آمریکا خبر داد.

ماجرای دزدیدن محموله های ماسک توسط آمریکا، محدود به فرانسه نیست! این اقدام وقیحانه، در قبال محموله های ماسک که قرار بود به آلمان ارسال شوند حالت آشکارتری به خود گرفته است.

در بحبوحه دزدیدن ماسک های متعلق به شهروندان فرانسوی و آلمانی توسط دولت آمریکا، واشنگتن بر خلاف تعهدات قبلی خود صادرات ماسک به کانادا را نیز متوقف ساخته است.