به جرات می توان گفت که کمپ فعلی فرقه رجوی در شهر مانز آلبانی مجوز ساختمان نداشته و در دفاتر مالی دولتی آلبانی هیچ ردی از مجوزهای لازم مشاهده نمی شود . و حتی گفته می شود با واسطه گری یک دلال سلاح آلبانیایی و پرداخت نقدی به او این اتفاق صورت گرفته است.

هنوز هم با وجود تحقیقات و پژوهش‌های متعدد درباره این سازمان، علامت سوال‌های بسیاری پیرامون آن وجود دارد. مثلا اینکه منابع مالی سازمان هم‌اکنون از چه طریقی تامین می‌شود؟ موضوع برگزاری برنامه های به اصطلاح همیاری یا گلریزان با هدف جمع آوری پول برای تشکیلات چه می تواند باشد.

بعد از حضور تشکیلات مسعود رجوی در پادگان اشرف واقع در نزدیکی شهر بعقوبه عراق در سال ۱۳۶۵ ، عملا  واحدهای نظامی فرقه رجوی در یک اقدام عینی به ارتش عراق ملحق شده و استقلال آنان دیگر معنی و مفهومی نداشت.

ضمن اینکه پیشتر اقدامات محرمانه و مخفی تشکیلات رجوی برای جلب حمایت های مالی از بعضی از کشورهای عربی منطقه خلیج فارس و یا حتی مستقیم و یا غیرمستقیم از سرویس های امنیتی بعضی کشورهای اروپایی ، سیا و … بعد از حضور مسعود رجوی و بنی صدر در فرانسه در مرداد سال ۱۳۶۰ آغاز شده بود.

آنچنانکه در بدو ورود مسعود رجوی و اقامت در اورسورواز فرانسه روزانه علی الظاهر دهها خبرنگار غربی امریکایی و اروپایی با استفاده از مترجمین خودشان و در پشت درب های بسته با وی ملاقات و مذاکره می نمودند.

البته بعد از شروع فاز مسلحانه توسط رجوی سازمان مجال سرقت مسلحانه از بانکها و یا دریافت کمک های مالی از هواداران جزء خود را بلافاصله از دست داد.

اما با راه اندازی پادگان اشرف در عراق ماهانه مواجب مالی سازمان با فروش قسمتی از سهمیه نفت در برابر غذا و مساعدت شیخ نشین های منطقه تامین می شد و کافی بود سازمان برنامه ای برای خود تدارک  ببیند بلافاصله مسائل مالی آن حل و فصل می شد.

بخشی از این کمک های صدام از طریق پولشویی و به دلار و تحت عنوان نهاد های کذایی و خیریه سازمان در اروپا و بخشی هم در دیدارهای مسئولین این تشکیلات وطن فروش در هتل فلسطین بغداد و بعد از تحویل اطلاعات مورد قبول برای استخبارات ارتش عراق انجام می شد .

البته مسافرت مسعود رجوی و عباس داوری و سیدالمحدثین با پوشش مراسم حج به عربستان در سالهای ۱۳۶۶-۱۳۶۷ بدون ارتباط با مذاکرات محرمانه در کنار این مسافرت نمی تواند باشد.

بعد از سقوط صدام حسین در عراق، سازمان با ارتباطات داخل کشور توانست مقادیری وجوه تحت عنوان کمک برای مسائل حقوقی اعضای مستقر در اشرف از خانواده های آنان و با فریب اخاذی نماید.  همزمان سرمایه گذاری در خرید هتل و رستوران و سهام بورس در کشورهای اروپایی را نیز مد نظر قرار داد.

یادمان نرفته که در سال ۲۰۰۳  مقر اوورسورواز مورد حمله پلیس ضد تروریست فرانسه قرارگرفت  و از جاسازی زیر گچ دیوارهای آنجا بالغ بر دهها میلیون دلار امریکا کشف و حتی مریم رجوی بخاطر این موضوع نزدیک دوماه تحت بازداشت مراجع قضایی فرانسه قرار گرفت.

البته بعد از دستگیری مریم رجوی در پاریس (سال ۲۰۰۳) تحقیقاتی شروع شد که منابع مالی سازمان را هم نشانه گرفت. سازمان برای فرار از دست تحقیقات مجبور شد حجم بالایی از پول‌ها را خرج کند. مقدار زیادی هم از بین رفت چون مجبور بود جابجا کند. شرکت‌های بسیاری تعطیل شد و خلاصه حجم پول پایین آمد. طبق برآورد سازمان‌های فرانسوی که مسئول تعقیب این قضیه بودند، امروز مجاهدین خلق کمتر از بیست درصد پولی را که زمان صدام جمع کرده بود را دارد. این را طبعا در میزان خرج کردن‌ها هم می‌شود دید. تحرکات سازمان چه در منطقه و چه در اروپا و امریکا عملا با مخارجی که قبلا می‌کردند قابل مقایسه نیست.

ولی هم اکنون مساعدت های کلان مالی امریکا و اسراییل از طریق شیوخ منطقه و راسا از طریق بن سلمان در اختیار این گروه تروریستی و فرقه ای گذاشته می شود.

به جرات می توان گفت که کمپ فعلی فرقه رجوی در شهر مانز آلبانی مجوز ساختمان نداشته و در دفاتر مالی دولتی آلبانی هیچ ردی از مجوزهای لازم مشاهده نمی شود . و حتی گفته می شود با واسطه گری یک دلال سلاح آلبانیایی و پرداخت نقدی به او این اتفاق صورت گرفته است.

تاکنون سازمان تروریستی مجاهدین هیچ حساب بانکی در کشور آلبانی باز نکرده است و همچنان سیستم پولشوی این گروهک کار خودش را با حمایت امریکاییها انجام می دهد.

علیرغم تمامی این بده بستان های فرقه رجوی ، تشکیلات برای سلامتی ، موضوعات پزشکی اعضای گرفتار خود در عراق و حتی الان در اشرف ۳ در آلبانی اهمیتی قائل نیست. 

هم اکنون سازمان برای اقناع افکار گروههای رقیب خود در اروپا با سناریوی برنامه های دوره ای همیاری و گلریزان در برنامه های تلویزیونی خود به جهت پوشش انجام هزینه های کلانی همچون برگزاری شوهای ویلپنت و ….  می پردازد.

حس ایران ستیزی کشورهای اروپایی و خود کشور امریکا دراین سالها چشم پوشی های گسترده ای را برای فعالیت های مالی فرقه رجوی فراهم نموده است.

اخیرا هم افشاگریهای آقای یعقوب معراجی که از اوایل انقلاب ایران با مجاهدین همکاری داشته و بعد از جنگ مشترک مجاهدین و صدام علیه ایران به فرانسه بازگشته و در پایگاه­های این فرقه حضور داشته است، مورد توجه سایت هرالد تریبون آمریکا قرار گرفته است که می تواند گوشه ی دیگری از فعالیت های غیر قانونی و سوء استفاده هالی مالی این گروه از خیریه های فرانسوی و کلیساهای آن کشور را برملا کند.

بنابراین افشای سازوکارهای مالی این گروه تروریستی در مقطع زمانی فعلی بمثابه مقابله با ترفندهای ضدملی کشورهای امریکا ، اسراییل و عربستان سعودی تلقی می شود و میبایست این راه نفس و ارتزاق فرقه قطع شود.

  • نویسنده : سیامک جم
  • منبع خبر : سایت راه نو