توافق ایران و مدیرکل آژانس انرژی اتمی و منتفی شدن صدور هرگونه رای بر علیه ایران در شورای حکام از یک سو ، و اعلام آمریکا مبنی بر رفع هرگونه تحریم های ناسازگار با برجام از سوی دیگر عملا دلیلی بر ناکارآمدی اقدامات تبلیغاتی مجاهدین در حوزه «نقض حقوق بشر در ایران» است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی صبح روز یکشنبه ۲۱ شهریور با رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران آقای محمد اسلامی دیدار کرد.

در این دیدار دولت موافقت کرد تا به آژانس اجازه ریست کردن تجهیزات مانیتورینگ را بدهد تا فعالیت های هسته ای ایران همچنان تحت کنترل آژانس قرار گیرد.

دیپلماتها گفتند اگر ایران به مواد توافق ملتزم بماند، حالا دیگر محتمل است که آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان بحث حول توبیخ ایران در جلسه هیأت حکام آژانس را کنار بگذارند که در عمل نیز همین شد.

گام‌های برداشته برای اجرای مذاکرات برای رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سفر به تهران، باعث شد فضای مثبتی برای جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا، جهت از سرگیری مجدد مذاکرات برجامی در وین بوجود آید.

بعد از توافق ایران با آژانس بود که روز سه شنبه ۲۳ شهریور معاون موقت نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در نشست شورای حکام گفت واشنگتن آماده است تحریم‌های ناسازگار با برجام را رفع کند.

در همین رابطه وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد: بازگشت دوجانبه به برجام در راستای منافع ملی ماست.

اما همین خبر و ابراز تمایل آمریکا برای رفع تحریم های ناسازگار با برجام کافی بود سران مجاهدین را سراسیمه و نگران کند. تا بار دیگر برای تحت تاثیر گذاشتن دولت مردان آمریکایی، همانند بحث «مکانیسم ماشه» پروپاگاندای رسانه ای خود را شروع کنند که اینبار به تنها حوزه فعالیت تبلیغات رسانه شان یعنی موضوع «نقض حقوق بشر در ایران» روی آوردند.

در همین رابطه سایت رسمی مجاهدین در تاریخ ۲۳ شهریور از نامه ای رو کرد که ظاهرا توسط «بیش از ۴۰۰تن از شخصیتهای برجسته ایرانی مقیم آمریکا» در محکومیت رئیس جمهوری کشورمان به رئیس جمهور آمریکا، جو بایدن ارسال گردیده است. در این نامه از جو باید خواسته شده است؛ انجام اقدامات موثر در مورد آنچه که «نقض حقوق بشر و صدور تروریسم توسط ایران» از سوی مجاهدین خوانده می شود صورت گیرد. و ایالات متحده باید در هر گونه تحقیقات بین‌المللی در مورد کشتارهای غیرقانونی مخالفان ایرانی در سال۱۳۶۷ سهیم باشد.

جالب توجه اینکه مجاهدین در تاریخ ۲۳ شهریور این نامه را خودشان نوشته و در تاریخ ۲۵ شهریور هم خودشان آنرا تحلیل کرده و نوشتند:  « . . . این حمایت از مجاهدین . . . ، یک جریان نیرومند سیاسی و اجتماعی در جامعهٔ ایرانیان مقیم آمریکاست»!

این همان حلقه ای است که در هر اقدام رسانه ای این گروه  سروته اش به خود مجاهدین ختم می شود.

الان هم اینکه این نامه واقعا توسط ۴۰۷ از ایرانیان متخصص مقیم آمریکا نوشته شده براحتی قابل راستی آزمایی نیست و البته مهم هم نیست. ولی آنچه که مشخص است اینکه هموار شدن مسیر مذکرات دور جدید برجامی در وین اتریش ترس سران مجاهدین را دوچندان کرده است.

در ورای همه قلم فرسایی منافقین از مزایای لابی متخصصان ایرانی مقیم آمریکا به نفع این گروهک،  می توان مشخصا این اقدام را در راستای خنثی سازی توافق ایران و مدیر کل آژانس انرژی اتمی و  اظهارات نماینده آمریکا در وین مبنی بر اینکه واشنیگتن آماده رفع تحریم های ناسازگار با برجام است تجزیه و تحلیل کرد.

بدین ترتیب می توان گفت، توافق ایران و مدیرکل آژانس انرژی اتمی و منتفی شدن صدور هرگونه رای بر علیه ایران در شورای حکام از یک سو ، و اعلام آمریکا مبنی بر رفع هرگونه تحریم های ناسازگار با برجام از سوی دیگر عملا دلیلی بر ناکارآمدی اقدامات تبلیغاتی مجاهدین در حوزه «نقض حقوق بشر در ایران»  است.

  • نویسنده : سعید پارسا
  • منبع خبر : سایت راه نو