تسهیل شرایط و صدور ویزا برای خانواده های اعضای گرفتار در فرقه رجوی توسط دولت آلبانی از یک سو و به جریان افتاد پرونده جنایت های رهبران مجاهدین توسط کشورهای اروپایی و استراد سران آنان به دولت ایران برای محاکمه و مجازات عادلانه می تواند به بهبود روابط این کشورها با ایران کمک شایانی کند.

مجاهدین که هر ساله با انبوه تبلیغات و هزینه های گزاف سالن گردهمایی خود را البته نه با حضور ایرانیان بلکه با حضور دانشجویانی از کشورهای شرقی، مهاجرین و آوارگان پر می کرد امسال اما پلیس فرانسه این فرقه را مجبور کرد تا از تظاهرات خیابانی به یک  تجمع ایستاده آنهم بمدت چند ساعت محدود در میدان ووهان پاریس تن دهند.

از سوی دیگر رهبران مجاهدین برای تحت‌الشعاع قرار دادن حمله پلیس به اردوگاه بشدت قرنطینه شده مجاهدین در حومه تیرانا نشستی را هم با شرکت حامیان پولی خود  را در پاریس برگزار کرد.

به ادعای فرقه  شماری از مقام‎های سابق کشورهای غربی از جمله آمریکا و انگلیس افرادی همچون «مایک پنس»، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه سابق آمریکا، «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا، «لیز تراس»، نخست وزیر پیشین انگلیس، «استفان هارپر»، نخست وزیر پیشین کانادا و … به عنوان سخنران حضور داشتند.

بدین ترتیب حضور برخی از سیاستمداران ورشکسته غربی در نشست سالانه فرقه رجوی بار دیگر رویکرد دوگانه غرب را به نمایش گذاشت.

فرقه تروریستی مجاهدین ترو‌رهای بسیاری را علیه مردم ایران انجام داده، در کنار رژیم صدام علیه ایران اقدام کرده و دستش به خون ۱۷ هزار ایرانی آعشته است؛ این گروه زمانی در فهرست گروه‌های تروریستی غرب قرار داشته است.

کشور‌های غربی در رویکردی دوگانه از سویی ادعای دفاع از مردم ایران را مطرح می‌کنند و از سوی دیگر در طول دهه‌های اخیر همواره به قاتلان هزاران ایرانی پناه‌داده‌اند، از آن‌ها حمایت مالی می‌کنند، در نشست‌های آن‌ها سخنرانی می‌کنند و ترتیبات نشست اعضای این گروه را با نهاد‌های مختلف غربی فراهم می‌کنند.

اما علیرغم تمامی هیاهوهای تبلیغاتی انجام شده نه فقط امسال بلکه طی دهه های گذشته نیز، هرگز باعث نشده است که بر شناخت مردم ایران از فرقه تروریستی مجاهدین خدشه‌ی وارد کند و مجاهدین از نگاه مردم ایران همچنان یک فرقه تروریستی و اوباشی وطن فروش و جاسوس بشمار می روند.

بنابراین مجاهدین سعی می کنند با چنین تبلیغاتی و با صرف هزینه های گزاف بر ماهیت ضد مردمی و خشونت بار خود سرپوش بگذارند ولی هرگز موفق به این کار نشده اند.

اکنون به نظر می‌رسد که ماهیت خرابکارانه فرقه تروریستی مجاهدین برای خود کشور‌های غربی نیز تا حدودی پیامد‌هایی داشته و اکنون آخرین پناهگاه این فرقه در آلبانی تحت نظارت شدید پلیس قرار گرفته است.

در سی خرداد امسال بود که رسانه‌های آلبانی از حضور گسترده پلیس این کشور در مقر فرقه ترویستی مجاهدین موسوم به «اشرف ۳» خبر دادند.

در پی این بازدید وزارت کشور آلبانی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که پلیس ضد تروریسم این کشور عملیات سراسری را علیه مجاهدین که در خاک این کشور مستقر هستند به اجرا گذاشته است.

وزارت کشور آلبانی اعلام کرد که عملیات مطابق قوانین و بر اساس حکم دادگاه عالی مبارزه با تروریسم صورت پذیرفته است چراکه مطابق توافق میان آلبانی و منافقین در سال ۲۰۱۴، اعضای این فرقه صرفا به دلایل انسان دوستانه در این کشور پناهنده شده بودند، اما با انجام اقدامات تروریستی و سایبری این توافق را نقض کرده‌اند.

روز پنج‎شنبه گذشته رسانه‌های آلبانی گزارش دادند که پلیس به مقر این فرقه بازگشته و اقدام به ایجاد ایست و بازرسی‌هایی در نزدیکی این مقر کرده است.

قرار است این ایست‎ و بازرسی‌ها که عمدتا ورود و خروج خودرو‌ها را کنترل می‌کند، تا هفته‌های آینده نیز ادامه داشته باشد.

باید گفت اقداماتی نظیر حضور پلیس آلبانی در مقر مجاهدین و هشدار دو روز پیش ادی راما نخست وزیر آلبانی در مصاحبه با رسانه آلمانی اشپیگل مبنی بر اینکه  مجاهدین هرگز نمی توانند از تیرانا به عنوان سکویی به منظور عملیات سیاسی خود (علیه تهران) استفاده کنند، در غیر اینصورت باید خاک آلبانی را ترک کنند و محدودیت های ایجاد شده از سوی کشورهای اروپایی و آمریکا گرچه با توجه به ماهیت تروریستی مجاهدین لازم است اما هرگز کافی نیست.

تجمع اخیر  600 نفری تعدادی از خانواده های اعضای گرفتار در فرقه رجوی در مقابل سفارت ترکیه در تهران (بعنوان حافظ منافع ایران در آلبانی) نیز موید همین ادعاست. خانواده ها ضمن حمایت از اقدامات خوب دولت آلبانی انتظار دارند آقای ادی راما شرایط را برای انجام ملاقات حضوری خانواده ها با عزیزانشان در این کشور را فراهم کند.

نتیجه اینکه تسهیل شرایط و صدور ویزا برای خانواده های اعضای گرفتار در فرقه رجوی  توسط دولت آلبانی از یک سو و به جریان افتاد پرونده جنایت های رهبران مجاهدین توسط کشورهای اروپایی و استراد سران آنان به دولت ایران برای محاکمه و مجازات عادلانه می تواند به  بهبود روابط این کشورها با ایران کمک شایانی کند.

بنابراین باید از وضعیت پیش آمده بعنوان سرفصلی مهم یاد کرد که آغازی بر پایان حیات و کارنامه ضدبشری فرقه ترویستی مجاهدین است.

  • نویسنده : سعید پارسا
  • منبع خبر : سایت راه نو