مسلما هیچ نظم سیاسی در جهان فارغ از ایدئولوژی نیست. خود لیبرالیسم ، و فرقه گرایی هم یک ایدئولوژی است. لذا اختلاف در ماهیت ایدئولوژی‌هاست نه نفس وجود ایدئولوژی! در نتیجه شعارها نیز نشات گرفته از همین ایدئولوؤی هاست.

این روزها شکل جدیدی از تبلیغات، با شعار «زن مقاومت آزادی» در شبکه های اجتماعی مورد استفاده  فرقه تروریستی مجاهدین خودنمایی می کند  تا شاید کاری را که دشمن با شعار «زن زندگی ازادی» نتوانست پیش ببرد، این فرقه بتواند با ترفند جدیدش جایی در میان زنان ایرانی برای خود دست و پا کند. 

شعار «زن زندگی آزادی» که طی اعتراضاتی در جریان فوت مهسا امینی در شهریور ۱۴۰۱ بیان شد یک شعار عاریه ای است . سابقه این شعار به کشور ترکیه و به نوشته‌های عبدالله اوجالان، بنیانگذار پ‌ک‌ک (حزب کارگران کردستان) و به زنان در «جنبش آزادیبخش ملی کُرد» در ترکیه بر می گردد.

با آغاز جنگ داخلی سوریه نیز، این شعار گسترش یافت و زنان کُرد مناطق کردنشین سوریه هم  این عبارت را در جریان مبارزه با داعش در کوبانی به کار گرفتند.

اما بنظر می رسد شعار «زن زندگی آزادی» زیاد به مزاق رهبران فاسد و بدنام مجاهدین خوش نیامده است.  لذا این فرقه نه تنها  شعار «زن زندگی آزادی» را در رسانه های خود و شبکه های اجتماعی وابسته به این فرقه سانسور کرد بلکه تلاش کرد آنرا در چارچوب ایدئولوژی افراطی حاکم بر فرقه مجاهدین، تغییر هم بدهد. بنابراین کلمه «مقاومت» را جایگزین کلمه «زندگی» در این  شعار کرد!

تا بدین ترتیب هم تنفر شدید خود از کلمه «زندگی» را نشان داده باشند  و هم از بهم ریختن مناسبات زنان داخل تشکیلات این فرقه که هرگز زندگی به معنی واقعی آنرا تجربه نکرده اند و دائما در محدودیت های زن ستیزانه این فرقه گرفتارند جلوگیری کرده باشند.

در این میان مطمئنا جامعه زنان ایران هرگز خود را گرفتار ترفند های فریبکارانه مجاهدین  که از بنیادهای خشونت طلبانه این فرقه افراطی و نگاه ابزاری رهبران آن به زنان شکل می گیرد ، نخواهند کرد.

علیرغم اینکه هر دو طیف ضد انقلاب سعی بر اشاعه شعار های مد نظر خودشان در جامعه زنان ایران را دارند،  اما روندهای کلی حاکم بر کشور در سال‌های پس از انقلاب اسلامی نشان دهنده آن است که جمهوری اسلامی همواره تلاش کرده است به زنان، در چارچوب ارزش های اسلامی، انسانی و اخلاقی و با محوریت خانواده قدرت انتخاب و فرصت نقش‌آفرینی در تمامی حوزه ها را بدهد و با وجود همه کاستی‌ها و ناکامی‌های گذشته، گام‌های مؤثری در مسیر تحقق این خواسته‌ها برداشته است.

مسلما هیچ نظم سیاسی در جهان فارغ از ایدئولوژی نیست. خود لیبرالیسم ، و فرقه گرایی هم یک ایدئولوژی است. لذا اختلاف در ماهیت ایدئولوژی‌هاست نه نفس وجود ایدئولوژی! در نتیجه شعارها نیز نشات گرفته از همین ایدئولوؤی هاست.

حرف آخر اینکه؛ نه شعار «زن زندگی آزادی» که در چارچوب ایدئولوژی لیبرالیسم معنا و مفهم  پیدا می کند  و نه شعار «زن مقاومت آزادی» که نشات گرفته از ایدئولوژی افراطی و فرقه گرایانه مجاهدین است جایی در جامعه ایرانی – اسلامی ما ندارد. چرا که وجه مشترک تمامی آنها  استفاده ابزاری و سواستفاده های جنسی از زنان است.

  • نویسنده : سعید پارسا
  • منبع خبر : سایت راه نو